Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miał powstać skansen hutniczy, są ruiny [Zdjęcia]

Mareva
Mareva
Plagą w Szopienicach są złomiarze i złodzieje. Łupem nie pada już tylko złom, kolej przyszła, także na szamotowe cegły pozostałe po zabytkowych piecach. Złodzieje szabrują co tylko się da. Splądrowali już większość zabytkowego kompleksu hutniczego.

Chociaż plany powstania skansenu sięgają lat 80. XX wieku, to obecnie dawna huta cynku znajduje się w stanie ruiny. W gruzach leży większość budynków zabytkowego zakładu, nazwanego od nazwiska przemysłowca Antona Uthemanna – dyrektora spółki Giesche.

Dokładnie w 1983 roku zaplanowano utworzenie skansenu hutnictwa cynku na terenie tzw. "kompleksu I" dawnej huty Uthemann. W pierwszej kolejności przewidywano adaptację portierni i hali pieców na placówkę muzealną. Wieża wodna miała być przeznaczona na punkt widokowy. Zamierzano również zagospodarowanie terenu wokół budynków.

Skansen miał być położony w północno-zachodniej części huty „Szopienice”, ochroną miała być też objęta "wysoka kolejka wąskotorowa", wybudowana w 1910 roku, usytuowana w zachodniej części huty, ponad placami przechowującymi rudę.

Planowano, że pierwszym obiektem na trasie zwiedzania będzie portiernia zaadaptowana na kasę biletową, poczekalnię, sklepik z pamiątkami oraz pomieszczenie dla ochrony skansenu. Z budynku portierni zamierzano przeprowadzić przejście pod kolejką naziemną do muflarni, Jedno z pomieszczeń muflarni miało być przeznaczone na salę konferencyjno-projekcyjną. Następnie do zwiedzania przeznaczono "halę pieców", w której znajdowały się piece do wypalana mufli. Część pieców miała być zagospodarowana na potrzeby ekspozycyjne, a część pozostać w stanie nienaruszonym, Do zwiedzania miał być też przeznaczony fragment kolejki naziemnej oraz system czadnic wraz z odcinkiem podziemnym. Ostatnim obiektem na trasie była wieża wodna z przeznaczeniem na punkt widokowy.

Niestety z powodu braku funduszy projekt pozostał tylko na papierze, a z biegiem czasu wykreślono z rejestru zabytków zrujnowane doszczętnie obiekty i tak w 2008 roku wykreślone zostały z rejestru: hala pieców, muflarnia, magazyn blendy i "wysoka kolejka wąskotorowa".

W prawie nienaruszanym stanie pozostał jeszcze modernistyczny budynek dawnej dyrekcji , w którym siedzibę w ostatnich latach miała straż pożarna. Żelbetowa konstrukcja jest bardzo solidna i wytrzymała.

O budowli opowiada - wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku, emerytowany nauczyciel szkoły hutniczej Gerard Sacherski. Tłumaczy gdzie znajdowały się: ołtarz, cechownia, stołówka. Na jednej ze ścian umieścił duże fotografie, przedstawiające te pomieszczenia w czasie kiedy huta pracowała jeszcze pełną parą.

Oglądamy zniszczone pomieszczenia na piętrze, po czym wchodzimy na wieżyczkę zegarową. Gerard Sacherski, troszczy się do dziś o zegar, którego mechanizm jest całkowicie sprawny. Ostatni gruntowny remont przeprowadził ze swoimi uczniami w roku jubileuszowym 150. lecia huty. Wtedy też na ścianie umieścili pamiątkową tabliczkę informującą o reperacji zegara – był to rok 1984.

Z zegarowej wieży rozpościera się rozległa panorama. Widać Sosnowiec, Mysłowice, Nikiszowiec i krajobraz Szopienic, nawet z drobnymi detalami. Dzięki takiemu widokowi udało się sfotografować nawet „miłośnika cegieł” szamotowych., który bez pośpiechu pakował je akurat do bagażnika swojego samochodu. Z tej wysokości można też oglądać unikatowy dach kryty gontem, pokrywający zabytkowy budynek.

Już 26 września 2008 roku Walne Zgromadzenie Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" podjęło decyzję o likwidacji zakładu. Teraz los zabytkowych obiektów w dużej mierze zależny od likwidatora huty. Głównym problemem jest jednak znalezienie inwestora. W dalszym ciągu nie wiadomo czy w Szopienicach powstanie Muzeum Hutnictwa Cynku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto