Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Marzeń: konferencja na temat przyszłości Katowic

Redakcja
Miasto Marzeń, to pierwsza z cyklu konferencji o rozwoju i przyszłości miasta, towarzyszących kandydaturze Katowic na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Mieszkańcy wielu miast, szukając komfortu i przyrody, coraz częściej wyprowadzają się z centrum.  Dezurbanizacji i defragmentaryzacji przestrzeni towarzyszy rozpad więzi oraz wykruszanie tożsamości miasta. Tymczasem juz od 100 lat znamy rozwiązanie tego problemu.

Koncepcja Miasta Ogrodów, będąca nowym odczytaniem idei Ebenezera Howarda, jest odpowiedzią na problemy współczesnych metropolii. Zakłada ona m.in. tworzenie atrakcyjnych przestrzeni publicznych sprzyjających spędzaniu czasu w mieście, a także kreowanie stylu życia, który będzie syntezą różnych wartości. Stylu, w którym jest miejsce zarówno na udział w wydarzeniach kulturalnych, jak i  na przykład sportowych. Ważnymi zadaniami współczesnego miasta są: walka z wykluczeniami, rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych, edukacja i tworzenie nowoczesnej gospodarki, w której ważną rolę odgrywają ekologiczne rozwiązania oraz kultura będąca źródłem kreatywności.

Zobacz także: Konferencja Miasto Marzeń

- O tak pojmowanym mieście beda rozmawiać uczestnicy piątkowej konferencji. Jednym z nich jest Patrick Blanc, podziwiany na całym świecie twórca ogrodów wertykalnych - mówi Mirek Rusecki, rzecznik biura ESK2016 dla Katowic. - Inspiracją dla jego ogrodu była obserwacja natury i niezwykłej zdolności roślin do życia w najbardziej niedostępnych miejscach i powierzchniach. Patrick Blanc tworząc koncepcję Ogrodu Wertykalnego zapoczątkował nowy sposób sadzenia i uprawiania roślin. Glebą stały się dla niego ściany budynków - dodaje Rusecki.

W czasie konferencji przedstawione zostaną także zalety biobudownictwa. Przedstawi je holender Tom Rijven, który od 30 lat wykorzystuje w budownictwie tylko naturalne składniki. W konferencji wezmą udział także Philippe Leduc, Marc-Antoine Mathieu, Tomasz Konior, Marian Oslislo, Tadeusz Sławek.

Imprezie towarzyszą warsztaty i akcje artystyczne, z których najbardziej spektakularna wydaje się być instalacja Marzyciele, którą od 30 września do 7 października będziemy mogli podziwiać przy Mariackiej 10. - Do jej przygotowania użytych zostanie m.in. 50 kubików ziemi oraz 41 ludzkich figur naturalnej wielkości - mówi Rusecki.

Ale to nie jedyne instalacje, które z tej okazji staną w mieście. Na ulicy Jordana stanie instalacja Moniki Szpener zatytułowana Piony, na rogu Staromiejskiej i Dyrekcyjnej Directions Dariusza Makaruka, a na pl. Sejmu Śląskiego, pl. Rady Europy, ul. Uniwersytecka, ul. Mariacka, Rynek, pl. Andrzeja, pl. Miarkii ul. Francuskiej Pokrowce MiejskieIwony Olbrecht.

Zobacz również: Instalacje w mieście Katowice

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto