Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto wspiera, Uniwersytet Śląski inwestuje

Redakcja
Wysyp inwestycji Uniwersytetu Śląskiego ma sprawić, że uczelnia będzie bardziej przyjazna oraz zmienić charakter przestrzeni w centrum Katowic, w miejscu powstającego kampusu. Zobacz, co i jak ma się zmienić?

Podczas trwającego obecnie VI Festiwalu Nauki na ulicy Bankowej w Katowicach miała miejsce konferencja dotycząca obecnych i przyszłych inwestycji Uniwersytetu Śląskiego. Jest tego niemało i również miejsce nieprzypadkowe. Sama Bankowa, łącząca rektorat z budynkiem Wydziału Nauk Społecznych ma stać się, i to w wcale nie tak odległej przyszłości, sercem uniwersyteckiego kampusu.

Nowa Bankowa i... aleja sław

- Trwają zaawansowane prace projektowe. Na plac budowy zamierzamy wejść najpóźniej w lipcu tego roku, by skończyć przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego - zapowiedział prezydent Katowic,

Piotr Uszok

.

Dziś ruchliwa ulica, będzie docelowo niemalże całkowicie zamkniętym dla ruchu pieszym deptakiem (planowane jest ograniczenie przestrzeni podnoszonymi  elektronicznie słupkami ograniczającymi). Zreorganizowany ruch wymusił na projektancie również reorganizację miejsc parkingowych. - Tych jednak nie ubędzie, powstaną w pobliżu - zapowiedział prezydent Uszok.

Jacek Szymik-Kozaczko

z Samorządu Studenckiego

Uniwersytetu Śląskiego

podkreślił z kolei, że przebudowa to przykład sensownej inicjatywy społecznej. - Jako studenci rozpoczęliśmy dyskusje na ten temat podczas ubiegłorocznego Jarmarku Wiedzy. Spotkało się to z dużym odzewem - powiedział. Tak dużym, że jeden z studentów socjologii, Witold Staworzyński, zaprojektował własną wizję Bankowej. Przeprojektował ją Bogdan Markowski.

- Musieliśmy zwrócić uwagę na miejsce dla sceny festiwalowej. Gdy jej nie będzie, powstaną tam punkty usługowo-handlowe - mówił projektant przebudowy, Bogdan Markowski.

Co jeszcze zmieści się na "nowej" Bankowej o wymiarach 100x40 metrów? - Fontanna (jeden z pomysłów Staworzyńskiego - przyp. red.) mogłaby powstać w miejscu zieleńców pomiędzy alejkami, a głównym traktem ciągu pieszego. Będzie również nowe oświetlenie parkowe, ławki, pozbędziemy się wszelkich barier architektonicznych, takich jak np. krawężniki. Sam trakt wyłożony zostanie kostką betonową, poprzetykaną kostką granitową - dodał Markowski.

Ciekawie zapowiada się również pomysł na miejsca na odlewy mosiężne, w których można będzie pozostawiać odbicia rąk. - Coś na kształt alei zasłużonych, alei gwiazd - dodał projektant.

Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji

Kolejną z zapowiadanych już od jakiegoś czasu inwestycji w centrum ma być nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji, która ma powstać przy ulicy Pawła. Tym samym, w przyszłości wydział przeniesie się z budynku znajdującego się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. - Przetarg na roboty budowlane będzie miał miejsce w przyszłym roku - poinformował prezydent.

Duże nadzieje w nowej siedzibie i lokalizacji pokłada Dziekan Wydziału,

Krystyna Doktorowicz

. - To ma być miejsce emanujące pomysłami kulturalnymi dla miasta. Uniwersytety muszą być otwarte, w Europie przyciągają ludzi licznymi wydarzeniami. Mamy dużo planów i produktów kulturalnych, które możemy pokazywać mieszkańcom - mówiła Doktorowicz.

Nieznane są jeszcze dokładne koszty obu tych inwestycji. Kosztorys inwestorski dla projektu przebudowy bankowej zakłada wydatki z budżetu miasta rzędu 2 mln złotych. Prognozowane wydatki na nowy budynek WRiT oscylują w granicach 24 mln złotych.

A studenci?

Podczas konferencji dużo uwagi poświęcono również kwestii budowy/adaptacji budynków w centrum miasta na akademiki. - Są na etapie projektowania, mamy już decyzję o warunkach zabudowy. Na pewno powstaną przy ulicy Wojewódzkiej, Mariackiej, a także w kwartale Pawła-Wodna-Górnicza - zapowiedział Uszok.

Najbliższe realizacji są akademiki przy Wojewódzkiej, w sumie miasto szacuje, że ogółem może w nich zamieszkać do 2 tys. studentów. Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego,

Wiesław Banyś

: Będą to miejsca nie tylko dla studentów UŚ-u, ale i innych śląskich uczelni. - Zależy nam na integracji środowiska poprzez takie inicjatywy - dodał.

A na tym nie koniec, obecnie trwają dwie kolejne inwestycje UŚ-u. Tuża za Wydziałem Nauk Społecznych powstaje

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

, a w Chorzowie

Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych

.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto