Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca, które warto odwiedzić w Ostrawie

Redakcja
Bajkowa piwnica straszydeł. Bramą do podziemnego świata potworów i strachów w lochach liczących 150 lat jest część terenów wystawowych Černá louka (Czarna łąka). W budzącej grozę piwnicy na powierzchni 150 m kw. znajduje się pięć komnat - izba pajęcza, piekło, wyspa piratów, izba potworów przemysłowych i bajkowe królestwo.

Uwagę małych i dużych gości zwracają także straszny las, komnata lodowa, dający się przejść brzuch ogromnego smoka i korytarz nietoperzy prowadzący do jaskini krasnoludków ze śpiącą Śnieżką. Czas zwiedzania upływa w przyjemnej, romantycznej atmosferze.

Miniuni
Areał Miniuni stanowi nie lada atrakcję dla dzieci i dorosłych. Można tu zobaczyć 34 modele ważnych światowych budowli, takich jak na przykład: wieża Eiffla, siedem antycznych cudów świata, krzywa wieża w Pizie, Ratusz Staromiejski, kolejka linowa na Ještěď i inne. Modele zbudowano w skali 1:25. Na całym terenie krzyżują się tory kolejki w skali 1:22,5, jest także miniperon Ostrava - Střed. Dla najmłodszych przygotowano indiański plac zabaw.

Zamek Śląsko-Ostrawski (Slezkoostravsý hrad)
Zamek zbudowali w drugiej połowie XIII wieku, przy grodzie w pobliżu zbiegu rzek, opolscy lub cieszyńscy książęta z rodu Piastów. Warownia miała ochraniać szlaki z Opavy przez Hlučín i Cieszyn do Krakowa, a w szczególności granicę państwa polskiego, którą wówczas tworzyła rzeka Ostravica. O znaczeniu obiektu świadczy fakt, że w XIII wieku został on otoczony czterometrowym murem o szerokości 2,5 m. Gotycki zamek w 1534 r. został przebudowany w stylu renesansowym. Widoczne jest to w resztkach ruin i w zmianach przeprowadzonych we wnętrzach. W 1872 r. zamek spłonął, został jednak odbudowany. Główną przyczyną jego ostatecznego zniszczenia była eksploatacja warstw węgla znajdujących się bezpośrednio pod zamkiem. Budowla zapadła się 16 metrów w głąb ziemi!

Do obecnych czasów zachował się pierwotny, dwukondygnacyjny budynek pałacowy z systemem murów obronnych. Obecnie zamek zrekonstruowano i zwiedzający mogą oglądać w nim m.in. stałe ekspozycje dotyczące historii obiektu i miasta Ostrawy, izbę tortur, zamkową piwnicę z czarownicami, galerię zamkową.

Pod koniec 2009 r. zamek uzyskał dodatkową przestrzeń, wykorzystującą pierwotny zarys zabudowań. Znajduje się ona po prawej stronie od bramy wejściowej. Dobudowana powierzchnia składa się z dwóch części: wielkiej sali i tarasu zamkowego.

We wnętrzu wielkiej sali znajduje się oryginalna ściana zamku z otworami strzelniczymi, którą zdobi panelowa płaskorzeźba w drewnie, przedstawiająca rozwój zamku na przestrzeni wieków. Jest to wspólne autorskie dzieło dyrektora Ostravských výstav s.a. Karla Burdy i polskiego rzeźbiarza Janusza Czuprzyniaka.
Nigdzie w Republice Czeskiej nie znajdziemy płaskorzeźby w drewnie o tak imponujących wymiarach (12x1, 6x0,15 m).

Wieża widokowa Nowego Ratusza (Nova radnice)
Wieża widokowa Nowego Ratusza (Nova radnice) należy do interesujących atrakcji turystycznych miasta. Wspaniały widok na szeroką okolicę z Beskidami i pobliską Polskę zapiera dech nawet mieszkańcom Ostrawy. Wieża stanowi ważną dominantę miasta, a przede wszystkim budynku ostrawskiego Nowego Ratusza. Budowla z 1930 r. jest najwyższym budynkiem ratuszowym w Republice Czeskiej. Szczyt wieży ratuszowej wznosi się na wysokość 298,05 m nad poziom Morza Adriatyckiego i 85,60 m ponad okolicę. Wieża wyposażona jest w zegar ze świetlną tarczą oraz windę. Na wysokości 72,59 m znajduje się punkt obserwacyjny.
W budynku ratusza pod wieżą mieści się jedna z filii Ostrawskiego Serwisu Informacyjnego, gdzie można uzyskać wszystkie informacje i publikacje dotyczące miasta. W oknie wystawowym znajdują się informacje w różnych językach obcych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto