Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Powstanie 100 firm prowadzonych przez same kobiety?

Redakcja
Rusza unijny program realizowany w mikołowskim Powiatowym Urzędzie Pracy, dzięki któremu nawet 100 bezrobotnych lub poszukujących pracy kobiet będzie mogło założyć własną firmę.

Projekt "Własna firma - nowe horyzonty" jest realizowany przez mikołowski PUP w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Najlepsze, przyszłe businesswoman na podstawie przygotowanych biznes planów będą mogły ubiegać się o dotację w wysokości 40 tys. zł. na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W sumie dotację może dostać nawet 50 przedsiębiorczych kobiet.

Sytuacja kobiet ma się polepszyć

-  W Mikołowie kobiety są w trudniejszej sytuacji niż mężczyźni. Brakuje ofert pracy dla kobiet, zdarzają się zwolnienia po urlopach macierzyńskich. Bez pracy pozostają nawet kobiety z wyższym wykształceniem - wylicza Anna Sztuka z działu Projektów Europejskich Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie.

Obecnie w powiecie mikołowskim bezrobocie wynosi 5,7 procenta, z czego aż 55,8 procenta stanowią kobiety. Nowy program ma temu aktywnie przeciwdziałać, aktywne są również same kobiety, które już zgłaszają się do PUP-u. -  Panie, które się do nas już zgłosiły mają świetne pomysły na biznes. Jak dobrze pójdzie, już wkrótce w Mikołowie powstaną nowe salony fryzjerskie, biura księgowe, firmy cateringowe, kosmetyczne, a nawet 3 żłobki, których obecnie brakuje w mieście – mówi Sztuka.

40 tysięcy na własny biznes

Stawka, o którą przyjdzie powalczyć przyszłym businesswoman jest wysoka. 50 kobiet, których biznesy zostaną ocenione najwyżej przez specjalna komisję, otrzyma dotację w wysokości 40 tys. złotych na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. 60 będzie mogło ubiegać się o specjalne 6-cio miesięczne wsparcie pomostowe, które rozwiąże kwestię płatności m.in. za czynsz lokalu czy ZUS. 30 kobiet będzie mogło z kolei liczyć na przedłużenie wsparcia przez 3 miesiące.

Wśród dodatkowych kryteriów, które mogą pomóc w przyznaniu dotacji jest m.in. chęć założenia firmy w powiecie mikołowskim.

- Program, który realizujemy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ma pomóc kobietom w starcie. Od początku pisaliśmy go właśnie z myślą o mieszkankach Mikołowa, zarówno bezrobotnych, poszukujących pracy, jak również młodych matkach, które po macierzyńskim chcą wrócić do aktywności zawodowej. Program ma być także szansą na większą samodzielność finansową wielu kobiet z powiatu mikołowskiego oraz na rozwój lokalnego rynku pracy - mówi Sztuka.

Zanim dostaną 40 tysięcy

Zanim jednak przyszłym bizneswoman przyjdzie zmierzyć się z komisją, która oceni ich pomysł i przydzieli środki na start, kobiety czeka ponad 64 godziny intensywnego szkolenia z ABC przedsiębiorczości, podczas których nauczą się jak rozliczać się z ZUS, skarbówką, poznają także zasady prawa pracy czy techniki reklamowania własnego biznesu.

- Szkolenie ma na celu przygotowanie kobiet do samodzielnego prowadzenia biznesu, ma także nauczyć je jak tworzyć wizję rozwoju swojego przedsiębiorstwa, jak tę wizję sprzedać i zrealizować, z korzyścią dla siebie i rynku pracy - mówi Michał Cieśla z Centrum Szkoleniowego Structura, które poprowadzi zajęcia w mikołowskim PUP-ie.

- Jako trenerzy będziemy mieli za zadanie przede wszystkim przygotować uczestniczki projektu do nowej roli - szefowej, odpowiedzialnej za swoje finanse oraz rozwój pomysłu w biznes - dodaje Cieśla.

Średnio 3 kobiety dziennie chcą założyć firmę

Pomysł takiej kompleksowej pomocy podoba się Monice Sobańskiej ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety. - Dziennie do nas zgłaszają się średnio 3 kobiety z prośbą o konkretną pomoc przy założeniu własnej działalności gospodarczej. Samo szkolenie przygotowujące do prowadzenia własnej firmy, które dziś oferuje wiele instytucji to za mało. Na prowadzenie firmy potrzebne są konkretne środki, a te daje mikołowski PUP - mówi Sobańska. 

Zdaniem Sobańskiej promocja samozatrudnienia  dla wielu kobiet jest szansą na przezwyciężenie panującego dziś na rynku pracy kryzysu. - Dla wielu kobiet własna firma jest szansą na lepszą pracę. W sytuacji kryzysowej, z którą mamy teraz do czynienia jest także niejednokrotnie jedyną szansą na znalezienie pracy - dodaje.

Opinię tę podziela Michał Cieśla. - Im więcej będzie powstawało dobrze prowadzonych firm, biznesów z pomysłem, dobrze przygotowanych i sfinansowanych np. ze środków unijnych, tym szybciej rozkręci się rynek, tworząc nowe miejsca pracy, przede wszystkim dla kobiet - mówi.

Projekt „Własna Firma - Nowe Horyzonty” przygotowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie finansowany jest w ramach działania 6.2 Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Wśród instytucji, które w najbliższym czasie udzielą również wsparcia w ramach działania 6.2 znajdują się m.in. Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Fundusz Górnośląski oraz Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu ze swoim projektem „Startuj z nami - zostań przedsiębiorcą”.


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto