Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony euro na kanalizację

[email protected]
W 2004 r. Komisja Europejska przyznała dofinansowanie dla Projektu pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze”, ze środków Funduszu Spójności.

W 2004 r. Komisja Europejska przyznała dofinansowanie dla Projektu pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze”, ze środków Funduszu Spójności. Gmina Zabrze jest jednym z 22 beneficjentów, którym KE przyznała dofinansowanie z Funduszu Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska, natomiast Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. jest podmiotem, który na mocy Decyzji Komisji Europejskiej uczestniczy w realizacji Projektu FS i działa na rzecz beneficjenta.

Projekt zabrzański jest czwartym pod względem wielkości w Polsce. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 91.020.696 euro, przy czym dofinansowanie z FS wynosi 58.287.351 euro, co stanowi 65% wydatków kwalifikowanych, wynoszących 89.672.847 euro.

Pozostałe 35% to wkład własny Gminy Zabrze i ZPWiK Sp. z o.o. Celem nadrzędnym Projektu jest osiągnięcie norm jakościowych zgodnych z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Mniej awarii i strat
W wyniku planowanej wymiany sieci wodociągowych, zmniejszy się ilość awarii, a co za tym idzie, wskaźnik strat wody w sieci wodociągowej. Budowa wodociągów przesyłowych pozwoli na zwiększenie wykorzystania własnych ujęć wody, z czym wiąże się ograniczenie konieczności zakupu droższej wody spoza Gminy. Powyższe działania spowodują zwiększenie stopnia niezawodności zaopatrzenia w wodę. Zasadnicza część inwestycji dotyczy poprawy jakości wód powierzchniowych.

Realizowana w ramach Projektu przebudowa kanalizacji ogólnospławnej na system rozdzielczy pozwoli na wyeliminowanie dopływu nieoczyszczonych ścieków ogólnospławnych do wód powierzchniowych, a likwidacja nielegalnych podłączeń kanałów deszczowych do kanalizacji sanitarnej, pozwoli na wyeliminowanie dopływu wód deszczowych do oczyszczalni ścieków.
Ponadto, zastosowanie do budowy i przebudowy kanalizacji, materiałów zapewniających szczelność sieci, pozwoli na wyeliminowanie zjawiska infiltracji wód gruntowych do kanalizacji oraz zjawiska eksfiltracji zanieczyszczeń do gruntu.

Oczyszczalnia zamiast szamba
Jednocześnie budowa kanalizacji na terenach obecnie nieskanalizowanych, pozwoli na likwidację nieszczelnych zbiorników bezodpływowych (szamb), natomiast przebudowa kanalizacji ogólnospławnej na system rozdzielczy, wyeliminuje zbiorniki przepływowe (typu Dywidag, Imhoff itp). Budowa podczyszczalni wód deszczowych na wylotach kanałów deszczowych do odbiorników przyczyni się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych.
Likwidacja małych oczyszczalni ścieków z jednoczesnym skierowaniem ścieków do oczyszczalni dużych („Śródmieście” i oczyszczalnia w Zabrzu – Mikulczycach), zwiększy stopień oczyszczania ścieków i pozwoli na ustabilizowanie osiąganych parametrów oczyszczania.
Z uwagi na konieczność przyjęcia zwiększonej ilości ścieków oraz w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących jakości ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych, w ramach Projektu zostanie przebudowana oczyszczalnia ścieków „Śródmieście”.

Oczyszczalnia ścieków w Zabrzu – Mikulczycach jest przygotowana do nowych warunków pracy, gdyż w latach 2001-2003 została zmodernizowana (ze środków ZPWiK Sp. z o. o.).

Prezes Zarządu ZPWiK Sp. z o. o. dr inż. Gerard Hajda, odebrał zaszczytny tytuł „Modernizacji roku 2003” jako nagrodę w Konkursie „Modernizacja Roku 2003”, zorganizowanym przy współpracy merytorycznej Ministerstwa Infrastruktury, pod patronatem Prezydenta RP.
W dniu 23 września 2005 r Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zawarł z Gminą Zabrze Umowę o dofinansowanie Projektu, określającą prawa i obowiązki stron w zakresie realizacji Projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności oraz zasady przekazywania beneficjentowi środków z Funduszu Spójności.

Ze strony beneficjenta, Umowę podpisali: Prezydent oraz Skarbnik Miasta Zabrze.

Dopięli swego
7 października 2005r, w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, odbyła się uroczysta Konferencja Beneficjentów Funduszu Spójności, zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW. W imieniu Gminy Zabrze, oficjalne podziękowanie – dyplom z rąk zastępcy prezesa NFOŚiGW Jerzego Kędzierskiego, przyjął Prezydent Miasta Zabrze – dr inż. Jerzy Gołubowicz, pełniący funkcję Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu.

W spotkaniu uczestniczył również Prezes Zarządu, Dyrektor ZPWiK Sp. z o.o. – dr inż. Gerard Hajda, pełniący funkcję Zastępcy Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu.

Zawarcie Umowy o dofinansowanie Projektu jest efektem końcowym, wieńczącym starania nie tylko wielu osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowania, ale przede wszystkim mieszkańców Zabrza, wyrażających swoje poparcie dla realizacji Projektu.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, realizacja zamierzeń będzie możliwa w latach 2005 – 2008. Wykonując ten sam zakres robót wyłącznie w oparciu o środki własne, realizacja inwestycji trwałaby 19 lat.


Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:
a) wymianę istniejącej sieci wodociągowej o łącznej długości ok. 86.000 mb,
b) budowę wodociągów przesyłowych o łącznej długości ok. 12.185 mb,
c) budowę lub przebudowę (w tym renowację metodami bezwykopowymi) kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 112.913 mb,
d) budowę lub przebudowę (w tym renowację metodami bezwykopowymi) kanalizacji deszczowej o łącznej długości ok. 63.489 mb,
e) odtworzenie nawierzchni dróg i chodników, po wykonaniu robót,
f) likwidację oczyszczalni ścieków: w Rokitnicy, w Grzybowicach oraz w Makoszowach
(przy ul. Legnickiej oraz przy ul. Gawrona),
g) przebudowę oczyszczalni ścieków „Śródmieście”,
h) zabudowę (zgodnie z obowiązującymi przepisami) podczyszczalni wód deszczowych, na wylotach kanałów deszczowych do odbiorników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto