Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mini inwestycje z maxi efektem

Redakcja
Stanowisko Mini C-TECH
Stanowisko Mini C-TECH
Dla Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. firmy dbającej o ochronę środowiska naturalnego oraz właściciela jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Polsce, priorytetem jest ciągły rozwój oraz podejmowanie coraz to nowszych wyzwań na rzecz ekologii. Efektem inwestowania w naukę i rozwój osobowy pracowników jest kompetentna kadra pracownicza, dzięki zaangażowaniu której tyska oczyszczalnia coraz częściej zamienia się w wielkie laboratorium badawczo-rozwojowe, czego efektem są autorskie pomysły.

Jednym z pomysłów jest inicjatywa zbudowania niekonwencjonalnych stanowisk badawczych, umożliwiających usprawnianie procesu oczyszczania ścieków oraz efektywne zarządzanie. Od roku na oczyszczalni trwają prace związane z konstruowaniem trzech stanowisk badawczych, dzięki pracy których realne będzie prowadzenie bieżących analiz w zakresie możliwości zwiększenia produkcji biogazu, pozyskiwania wody technologicznej oraz zbadania skutków kofermentacji osadu z odpadami i substratami przemysłowymi, co w obliczu planowanych przez RCGW S.A. inwestycji ma ogromne znaczenie strategiczne.

STACJA BADAWCZA Mini C-TECH
W sierpniu 2011 r. na Oczyszczalni Ścieków Tychy-Urbanowice został uruchomiony laboratoryjny model reaktorów C-TECH. Konstrukcja mini C-TECH została oparta na podstawie istniejącego na obiekcie biologicznego ciągu oczyszczania ścieków. Technologia ta objęta jest patentem i została udostępniona przez licencjodawcę, tj. austriacką firmę SFC UMWELTTECHNIK GmbH.

Istniejące na oczyszczalni reaktory o łącznej pojemności czynnej 16 tys. m3 zostały pomniejszone w skali do pojemności czynnej 34 l. Pomysł na stworzenie laboratoryjnej wersji działających na oczyszczalni C-TECHÓW powstał po rozmowach z jedną z lokalnych firm i planach docelowego przejęcia wytwarzanych tam ścieków przemysłowych.

Degradacja środowiska naturalnego oraz prognozy ekologiczne na najbliższą przyszłość uświadamiają nam, że zmiana postawy wobec odpadów pochodzących z ludzkiej działalności oraz działalności zakładów produkcyjnych jest niezbędna. Celem, do którego zmierza RCGW S.A. w tym zakresie, jest działalność bezodpadowa. Już dziś, aby zminimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne firma stosuje zjawisko "symbiozy przemysłowej", czyli niepotrzebne odpady z procesów przemysłowych wykorzystuje do własnych procesów technologicznych.

Dlatego tez istota doświadczeń przeprowadzanych w stacji badawczej C-TECH ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju spółki. Model został skonstruowany i uruchomiony w celu sprawdzenia wpływu różnego rodzaju ścieków przemysłowych na działanie całej oczyszczalni oraz ocenę stopnia tego wpływu na jakość oczyszczonych ścieków. Ciąg technologiczny C-TECH, a zarazem sam model jest odmianą reaktorów służących do oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego.

Przepływy ścieków oraz objętości reaktorów i selektora w modelu w skali ustalono na podstawie wartości rzeczywistych. W reaktorach w następujących po sobie fazach tlenowych i beztlenowych zachodzą procesy pełnego oczyszczania ścieków wraz z usuwaniem związków biogennych - azotu i fosforu. Model jest w pełni zautomatyzowany, wyposażony w dotykowy panel, na którym można zobaczyć przebieg aktualnych faz cyklu, a także manualnie sterować pompkami i mieszadłami.

Istotnym jest, iż parametry ścieku oczyszczonego w modelu C-TECH zbliżone są do parametrów ścieków na odpływie z oczyszczalni. Przeprowadzone na stanowisku Mini C-TECH badania umożliwią podjęcie decyzji, które w przyszłości wpłyną korzystnie na środowisko naturalne. Sam twórca technologii C-TECH, Amerykanin prof. Mervyn Goronszy podczas ostatniej wizyty w Tychach był pod ogromnym wrażeniem zaprojektowanej i skonstruowanej przez pracowników RCGW S.A. instalacji.

STACJA BADAWCZA MINI WKF
Kolejnym stanowiskiem, jakie zostało uruchomione na tyskiej oczyszczalni jest stacja badawcza dwóch wydzielonych komór fermentacyjnych (WKF), o objętości 220 l każda, zwanych "mini WKF'ami".

Są one odzwierciedleniem rzeczywistych komór fermentacyjnych w skali mikro, czyli 1:20 tys. Biorąc pod uwagę fakt, iż każda oczyszczalnia jest obiektem w jakimś sensie niepowtarzalnym zarówno pod względem jakości ścieków dopływających, jak i przebiegających tam procesów, w Tychach fakt ten ma wymiar szczególny, z uwagi na prowadzenie kofermentacji osadów ściekowych z odpadami i substratami pochodzenia przemysłowego. Dlatego właśnie możliwość zbadania wszystkich zalet i wad procesu w warunkach laboratoryjnych jest tutaj kluczowa.

Stanowisko daje możliwość kompleksowego badania wpływu rodzaju odpadów i surowców na proces fermentacji osadów, a także produkcję biogazu pozwalając na przeprowadzanie tych badań bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Dla spółki proces pozyskiwania i intensyfikacji produkcji biogazu jest szczególnie istotny, gdyż zamierza go wykorzystywać w przyszłości do zasilania w energię elektryczną i energię cieplną tyskiego aquaparku.

Ultrafiltracja
W prostych słowach - ultrafiltracja to nic innego jak bardzo dokładne filtrowanie, czyli powtórne, pogłębione oczyszczanie ścieków już oczyszczonych celem maksymalnej eliminacji istniejących w nich zanieczyszczeń. Efektem ultrafiltracji jest wytworzenie wody technologicznej, która może być powtórnie wykorzystywana podczas procesów przemysłowych, takich jak np. obiegi technologiczne zarówno w oczyszczalni ścieków, jak i w zakładach przemysłowych.

Wracając do szczegółów samego procesu, membrana ultrafiltracyjna przypomina sitko o bardzo gęstych oczkach. Rozmiar pojedynczego oczka wynosi od 0,1 do 10 mikrometrów. Dzięki tzw. "cedzeniu" ścieków przez taką membranę możliwe jest oddzielenie ze ścieków takich związków jak np. białka, cukry czy sole oraz odseparowanie bakterii. Dzięki ultrafiltracji można uzyskać zdezynfekowane ścieki. Stosowanie technik membranowych do odzyskiwania wody ze ścieków komunalnych to idea szeroko i daleko rozumianej ochrony środowiska naturalnego, która przyczynia się do ochrony zasobów wodny pitnej.

Badania prowadzone na tyskiej oczyszczalni, w tzw. skali laboratoryjnej, to pierwszy krok w zakresie prowadzonej przez nas działalności badawczo-rozwojowej, której najistotniejszym celem jest uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat możliwości optymalnej i efektywnej pracy oczyszczalni - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto