Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie w Jiujutsu zawitali do Jaworzna [zdjęcia]

Mateusz Herman Herman
Mateusz Herman Herman
Wielka Gala Sztuk Walki połączona z Finałami VIII Mistrzostw Świata Sportowego JIUJUTSU, które po raz pierwszy odbyły się w Jaworznie już za nami.

Wszyscy fani sportów walki, którzy odwiedzili Halę Widowiskowo-Sportową w centrum Jaworzna mogą czuć się usatysfakcjonowani. Podczas dwóch dni zmagań rozegrano międzynarodowy turniej młodzików, juniorów oraz seniorów w sportowym jiujutsu.

Zmagania były podzielone na kategorie wagowe a poziom poszczególnych walk, które trwały dwie rundy plus ewentualna dogrywka, mógł kibiców przyprawić o mocne bicie serca. Publiczność żywo reagowała na wydarzenia z ringu. - Cieszę się , że takiej rangi zawody zawitały do naszego miasta dlatego musiałem tutaj być - powiedział nam Kamil, mieszkaniec Jaworzna.

W niedzielę rozegrano finałowe walki w jujitsu sportowym oraz połączono to wydarzenie z Galą Sztuk Walki. Jujutsu sportowe to tradycyjna japońska sztuka walki lub metoda walki wręcz, bez broni lub z użyciem małego oręża, stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi przeciwnikami.

Współzawodnictwo sportowe jest rywalizacją indywidualną bądź zbiorową osób zmierzających w trakcie zawodów do pokonania przeciwnika.

Celem zawodów sportowego Jiujutsu jest wyłonienie zwycięzców, czyli najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach i kategoriach. Osiągnięty przez zawodnika wynik sportowy świadczy o poziomie jego wyszkolenia i stanowi ocenę procesu treningu. Organizatorem imprezy była Jaworznicka Szkoła Walki Wręcz Guja Jiujutsu. Uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym w jiujutsu służy między innymi przygotowaniu ćwiczącego do realnej walki wręcz i samoobrony. Walka sportowa kształtuje odwagę i charakter oraz wyrabia odporność na ból i stres ćwiczącego.

Podczas gali można było podziwiać efektowne pokazy sztuk walki m.in. Kenjutsu, Muay Tai, Aikido, tradycyjne Jujitsu Szkoły Hakko, oraz efektowny pokaz w wykonaniu trenera Tomasza Guji oraz jego podopiecznych z Centrum Sztuki Walki GujaKan Jaworzno.

Zgromadzona publiczność podczas VIII finałów Mistrzostw Świata Sportowego Jiujutsu w Jaworznie oglądała zmagania zawodników z kilkunastu państw mi.in Australii, Anglii, Niemiec, Turcji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Nasza reprezentacja w tym międzynarodowym towarzystwie w drużynie poradziła sobie bardzo dobrze. Klasyfikacje drużynową wygrała reprezentacja Kazachstanu, która w finale pokonała reprezentację Polski, natomiast trzecie miejsce przypadło Anglikom. Warto dodać, że w indywidualnych zmaganiach tegoroczne mistrzostwa zdominowali Kazachowie, którzy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn zdobyli kilkanaście złotych medali.

Podczas gali nie zabrakło muzyki rockowej za sprawą jaworznickiej grupy „Projekt 4.0”.

Warto dodać, że podopieczni trenera Guji zdobyli już 12 złotych medali w VII WORLD MARTIAL ARTS GAMES 2013. Medale wywalczyła czteroosobowa reprezentacja Polskiej Organizacji Jiujutsu. Mistrz Tomasz Guja z Jaworzna, który został multimedalistą zawodów w austriackim Bregenz, czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

W ramach imprezy rozegrano między innymi turnieje walki wręcz kumite karate, kick-boxing, point fighting, submission grappling, strike grappling, Sport Jujitsu oraz zawody w formach japońskich, chińskich, koreańskich, formach z bronią, układach do muzyki z bronią i bez broni, a także konkurencje samoobrony i realnej samoobrony. Mistrzostwa przysporzyły zarówno zawodnikom, jak i kibicom sporo pozytywnych emocji. Jak zapowiadają organizatorzy prawdopodobnie kolejna, taka impreza odbędzie się już za rok.

Przedstawiamy wyniki Mistrzostw Świata Sportowego Jiujutsu:

Turniej drużynowy:

Najlepsza okazała się ekipa z Kazakhstanu, zaszczytne drugie miejsce przypadło zespołowi z Polski, a na ostatnim miejscu podium znalazła się drużyna z Anglii.

Turniej indywidualny

Waga najlżejsza (-65kg):

1. Roslan Tezekbayev (Kazakhstan)
2. Assu Almabayev (Kazakhstan)
3. Jurai Pećovsky (Słowacja)

Waga lekka (-70kg):

1. Temiral Aisadilov (Kazakhstan)
2. Zairbek Abylkadyrov (Kazakhstan)
3. Marcin Nadolski (Polska)

Waga średnia (-77kg):

1. Kanat Jakipbayev (Kazakhstan)
2. Aset Kaldibayev (Kazakhstan)
3. Wojciech Kulan (Polska)

Waga półciężka (-85kg):

1. Nurlan Tleumbetov (Kazakhstan)
2. Tomasz Dańko (Polska)
3. Mateusz Żukowski (Polska)

Waga ciężka (-100kg):

1. Jacek Szewczak (Polska)
2. Wojciech Stępniak (Polska)
3. Simon Burk (Australia)

Waga super ciężka (+100kg):

1. Chingiz Kasimov (Kazakhstan)
2. Grzegorz Klonek (Polska)
3. Laszlo Revesz (Węgry)

Waga lekka kobiet (-57kg):

1. Albina Jakubova (Kazakhstan)
2. Klara Danssman (Niemcy)
3. Marta Grzęda (Polska)

Waga ciężka kobiet (+57kg):

1. Akzharkin Baiturbayeva (Kazakhstan)
2. Almagul Kashina (Kazakhstan)
3. Veronica Pecakova (Republika Czeska)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto