MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi dziennikarze odwiedzili naszą redakcję

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Mimo że mają po 11 i 12 lat już wydają własną gazetę! Młodzi ...
Mimo że mają po 11 i 12 lat już wydają własną gazetę! Młodzi ... Michalina Bednarek
Mimo że mają po 11 i 12 lat już wydają własną gazetę! Młodzi adepci dziennikarstwa doskonalili u nas swoje umiejętności.

Czy można kopiować teksty i zdjęcia z innych stron? Co to jest plagiat? Jak się zostaje dziennikarzem i ile godzin trzeba spędzać w redakcji? Skąd biorą się pieniądze na gazetę? Co pan jada na śniadanie? – to tylko niektóre pytania, które zadawali nam mali dziennikarze. Uczniowie czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej nr 37 w Tychach należą do kółka dziennikarskiego, prowadzonego pod opieką Joanny Uznańskiej – Basom i Marcina Melona.

- Należę do tego kółka, bo bardzo lubię pisać o różnych rzeczach. Przeprowadzamy też wywiady do naszej gazetki – opowiada nam Wiktoria.

- Ja chciałabym zostać weterynarzem w przyszłości – dodaje Julka – ale lubię też oglądać i czytać różne rzeczy w Internecie. A najczęściej korzystam z Naszej Klasy – dodaje.

Mali dziennikarze prowadzą już nawet swoją szkolną gazetkę o tytule Kartkówka. Ukazuje się w nakładzie w nakładzie stu egzemplarzy, na której stronach mogą wypowiedzieć się wszyscy uczniowie w szkole.

- W naszej gazetce piszemy o różnych rzeczach, prowadzimy np. rubrykę porad albo rubrykę Debiut literacki, w której uczniowie z całej szkoły mogą umieszczać swoje wiersze. Mamy nawet rubrykę z żartami – opowiada nam Wiktoria, jedna z uczennic – niestety jest ona wciąż czarno – biała i nie przyciąga innych kolegów.

- Ja tłumacze teksty z angielskich piosenek – dodaje Max a wtóruje mu Michał – Ja bardzo lubię pisać recenzje, np. ostatnio napisałem o filmie Sala Samobójców, bo uważam, że jest to ostrzeżenie dla dzieci i ich rodziców, że niektóre gry komputerowe uzależniają i powodują wiele złego  - dodaje.

Dzieci postawiły nas w trudniej sytuacji. Poprosiły o ocenę swojej gazety. I musimy przyznać, że nie mają się czego wstydzić. Okazuje się, że posiadają całkiem niezły warsztat. W ich gazecie można znaleźć chyba wszystkie gatunki dziennikarskie. Począwszy od materiałów interwencyjnych, takich jak problem bójek w szkole czy wywiady, na przykład z Marcinem Wyrostkiem, którego nie powstydziłaby się pewnie żadna inna szanująca się redakcja. Są też recenzje, najczęściej tego co uczniów interesuje, czyli gier komputerowych czy filmów. Trzeba też przyznać, że dzieci świetnie radzą sobie z doborem zdjęć do ilustracji artykułów. Gazetę Kartkówka ocenia zdecydowanie na plus.

W zamian skład redakcji Kartkówki ocenił nasze wydania papierowe. Trochę się obawialiśmy ale nie było tak źle. - Jest kolorowa i ma bardzo fajne zdjęcia - to pierwsza reakcja Wiktorii. Według młodych dziennikarzy mamy jak dla nich zbyt poważne tematy. - Ale jakbym była starsza to bym przeczytała - powiedziała Julia. Przy okazji oceny MM-ki pojawiły się pytania o reklamy. Rozwialiśmy więc takie wątpliwości czy dziennikarz odpowiada za reklamy i wytłumaczyliśmy kto za to odpowiada. Słowa uznania padły też dla naszego kolegi, Jarka Jaza, który odpowiada za skład naszej gazety. - Fajnie wszystko wygląda - mówiły dzieci.

Ale chyba najbardziej zainteresowała ich osoba Roberta Słomy, fotografa, który na co dzień pracuje po sąsiedzku w dziale reklamy portalu regiopraca.pl. Robert opowiedział im o swojej pasji robienia zdjęć o tematyce industrialnej.

- Najczęściej robię zdjęcia w starych budynkach fabryk, kopalń, hut, ale jest to nieraz bardzo niebezpieczne, bo stare budynki są nieraz zdewastowane i może dojść do wypadku - mówił Robert.

Dzieci jednak wolą fotografować inaczej.- Ja też bym chciała zostać fotografem – dodaje Wiktoria – ale wolę robić zdjęcia przyrody, zwierząt i krajobrazów.

Mali dziennikarze dowiedzieli się, że teraz każdy może tworzyć media, bo media to ludzie. Dużo mówiono także o zagrożeniach, jakie niesie z sobą korzystanie z Internetu.

- Ja nie chce spędzać za dużo czasu przed komputerem bp boję się, że się uzależnię – tłumaczy nam Julia.

Łącznie z wychowawcami naszą redakcję odwiedziło aż osiem osób - ta frekwencja sprawiła nam sporo radości.

Prowadzicie w swojej szkole kółko dziennikarskie? Interesujecie się dziennikarstwem? Piszecie gazetki szkolne, prowadzicie blogi? Chcielibyście się dowiedzieć więcej o pracy dziennikarza bądź o nowych mediach? Zapraszamy do naszej redakcji. Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

1 lipca. Dzień Psa w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto