MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie poprzątali cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o planach rewitalizacji zapomnianego żydowskiego kirkutu w Tarnowskich Górach. Wczorajszego popołudnia, z inicjatywy Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki, odbyło się kolejne spotkanie podczas którego tarnogórska młodzież posprzątała część cmentarza.

W zeszłym roku działacze Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki podjęli pierwsze prace w związku z planami rewitalizacji cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach, który znajduje się przy ul. Gliwickiej. Zapomniany i zaniedbany przez lata cmentarz powoli odzyskuje swoją świetność i szacunek należny temu miejscu.

Polecamy również: Tolerancyjni - to się dzieje w Tarnowskich Górach

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o przejęciu kirkutu przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, do którego doszło 18 czerwca br. Uregulowało to status prawny cmentarza i pozwoliło sformalizować dalsze działania w związku z rewitalizacją kirkutu.

Wczorajszego popołudnia grupa mieszkańców miasta oraz członków TFKiS przyszła za narzędziami i przez ponad 3 godziny sprzątała tarnogórski "bet chaim", czyli "dom życia", jak nazywany w języku hebrajskim jest żydowski cmentarz. Umówili się pocztą pantoflową oraz dzięki Facebookowi - Mieliśmy sprzątać cmentarz już w zeszłym tygodniu, jednak pogoda pokrzyżowała nam plany - mówią w rozmowie z MM Silesia działacze Tarnogórskiej Fundacji Kutlury i Sztuki, którzy zainicjowali idee uporządkowania kirkutu - Udało się teraz, a planujemy spotykać się regularnie. Kolejne spotkanie w przyszły weekend - dodają.

Wszystko odbywało się zgodnie w wytycznymi Komisji Rabinicznej dotyczącymi prac porządkowych na cmentarzach żydowskich, a każdy przybyły otrzymał również zbiór materiałów, z których można było poznać kilka ciekawostek o cmentarzach żydowskich i obrzędach związanych z pogrzebem. W przyszłości TFKiS planuje, tak jak w roku poprzednim, zachęcić i zaangażować w opiekę nad cmentarzem tarnogórską młodzież licealną.

Przypomnijmy, że zorganizowana tarnogórska gmina żydowska powstała w 1815 roku, a sam cmentarz powstał w 1822 roku, by w kilka lat później mógł obok zostać wzniesiony dom pogrzebowy z pomieszczeniami do rytualnego przygotowywania zwłok do pogrzebu i mieszkaniem stróża. Do dnia dzisiejszego na cmentarzy zachowało się ponad 200 kamiennych macew.

Projekty odnowy cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach jest częścią większego projektu pt. "Tarnogórzanie dla pamięci" realizowanego przez TFKiS od 2006 roku. "Tarnogórzanie dla pamięci" to cykl interdyscyplinarnych działań kulturalnych związanych z przywróceniem pamięci, ochroną dziedzictwa i wielokulturowości Tarnowskich Gór oraz ocaleniem ważnych dla pamięci historycznej miejsc. W jego ramach TFKiS m.in. postawiła kolumnę upamiętniającą spaloną przez hitlerowców synagogę w 1939 roku oraz pomnik "bramę" ma miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego, a w grudniu tego roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu Kolaż Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto