Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM ujawnia: Rozwiążą problem dawnego getta?

Adam Gawron
Adam Gawron
Co z budynkiem, należącym do byłego getta żydowskiego z II wojny światowej. Władze miasta, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i Gmina Żydowska prowadzą rozmowy w tej sprawie.

Budynek znajduje się w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie przy często uczęszczanym skrzyżowaniu ulic. Podczas wojny działał w nim między innymi Zarząd Getta, istniejącego w latach 1942-1943 i obejmującego około 2000 osób. Po wojnie urządzono tutaj mieszkania komunalne. Od kilkunastu lat opuszczony systematycznie niszczeje, stanowiąc zagrożenie dla przechodniów.

 

 

W 1995 roku na jednej z jego ścian zawieszono tablicę pamiątkową, upamiętniającą Żydów – mieszkańców getta. Nie zapobiegło to jednak postępującej degradacji obiektu. Przyczyną jest nieuregulowany stan jego własności: - Budynek przy ul. Gruszczyńskiego 8 jest własnością osób fizycznych. Właściciele tej nieruchomości nie żyją. Mimo kilkukrotnych prób, nie odnaleziono również ich spadkobierców - mówi Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Dąbrowie Górniczej. W tej sprawie toczą się rozmowy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego: - Rozmowy mają na celu przygotowanie dokumentacji dotyczącej rozbiórki tego budynku.  Po uzyskaniu niezbędnej decyzji, budynek zostanie rozebrany, natomiast tablica pamiątkowa zdemontowana i umieszczona na obelisku, na sąsiedniej działce należącej do gminy - mówi Dalach.

Sytuacja nie jest prosta: - Chcę, ale nie mogę wydać decyzji o rozbiórce obiektu, działka ma nieuregulowane sprawy własnościowe - informuje Zdzisław Wójcik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej. - Prowadzimy rozmowy w tej sprawie, zwrócę się do gminy z prośbą o dokonanie rozbiórki obiektu - dodaje Wójcik. Jego zdaniem, sprawa zakończy się w taki właśnie sposób.

- Takie miejsca powinny być upamiętnione, jednak nie mamy wpływu na ustawianie pomników, jeśli dane miejsce nie jest naszą własnością - mówi Bożena Wawrzyniak z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, komentując udział gminy w sprawie wyburzenia obiektu i przeniesienia tablicy. - Możemy moralnie doradzać, ale jest prawo własności - dodaje.

Jak się dowiedziała się MM Silesia, na początku sierpnia, jak co roku, miejsce odwiedzą reprezentanci Światowego Związku Żydów Zagłębia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto