Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motocykliści spotkali się w Będzinie [Zdjęcia]

Redakcja
Po raz kolejny motocykliści spotkali się na będzińskiej Górze św. Doroty. Zlot oprócz okazji do spędzenia czasu przy dobrej zabawie stał się okazją do otwarcia części Drogi św. Jakuba.

Ponad 400 motocyklistów z terenu Zagłębia, ale także znacznie odleglejszych miejsc wjechało wczoraj na szczyt, który okoliczni mieszkańcy nazywają po prostu „Dorotką”. Co roku w okolicach święta Przemienienia Pańskiego odbywa się tu odpust. Rok temu motocykliści za punkt docelowy obrali parking przy kościele św. Katarzyny u podnóża góry.

Lepszy wjazd na szczyt obiecali w przyszłym roku będziński starosta i wiceprezydent miasta, którzy również przybyli na odpust. Kawalkada ryczących pojazdów: chopperów, ścigaczy, zabytkowych dwukołowców czy zwykłych motorowerów wyruszyła z innego zagłębiowskiego wzgórza, przy sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu.

– W ciągu ostatnich tygodni własnym sumptem przywieźli żwir, by droga na szczyt stała się przejezdna także dla ciężkich dwuśladów – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak.

Na czele jechał na swoim motocyklu, w sutannie, ks. Mariusz Lizończyk, proboszcz jednej z parafii w Jaworznie. Jego pojazd budził powszechne zainteresowanie miłośników motocykli. To replika motocyklu z silnikiem diesla produkowanego w Indiach.

Na przybyłych na Górę św. Doroty czekała masa atrakcji. Prócz możliwości spotkania sie z innimi pasjionatami i wymiany doświadczeń, odbył się piknik i koncerty na żywo. Odpust na Górze św. Doroty połączony był w tym roku z otwarciem zagłębiowskiej części Drogi św. Jakuba. Docelowo będzie liczyć 120 km. Oznaczona charakterystycznymi muszlami połączy się z innym odcinkami, by chętnych doprowadzić aż do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, gdzie pochowany jest św. Jakub.

- Dobrze, że na tej drodze znalazła się „Dorotka”, która po kilkudziesięciu latach znów staje się miejscem pielgrzymkowym. Zwłaszcza, że ostatnie tak duże zgromadzenie ludzi miało tu miejsce w 1927 roku, kiedy spotkało się na tym szczycie 1500 strażaków. Przed wojną pielgrzymowali tu zarówno Ślązacy, jaki i Zagłębiacy. Teraz ta tradycja wraca – cieszył się Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.


SERWIS
MM MOTO




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto