Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz uniknąć sankcji, gdy złożysz korektę

Mariusz Urbanke
Jacek Przypaśniak, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
Jacek Przypaśniak, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Fot. Marzena Bugała
Z Jackiem Przypaśniakiem, dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach rozmawia Mariusz Urbanke

Kupcy i restauratorzy skarżą się, że od początku roku prowadzone są u nich wzmożone kontrole, a urzędnicy skarbowi czyhają na w sumie drobne potknięcia - niewydawanie paragonów. Czy to nie jest tak, że próbujecie złapać płotki, a grube ryby, które robią przekręty na miliony, wam uciekają?

Kontrolujemy skrupulatnie zarówno duże firmy - o czym zaraz opowiem - jak i drobny handel. Ocenia się bowiem, że w szarej strefie odbywa się aż 40 proc. obrotu gospodarczego. Przynosi to nie tylko ogromne straty dla Skarbu Państwa, ale i poważne szkody każdemu przeciętnemu Kowalskiemu. Prostym przykładem takiej nieuczciwości będzie sprzedaż przez prowadzącego restaurację - poza ewidencją - alkoholu i posiłków, pochodzących z niewiadomych źródeł, gdzie z reguły nikt nie bada jakości tych produktów. Ich spożycie może przecież grozić zatruciem. Jednocześnie skarb państwa nie otrzymuje należnych mu podatków. "Szara strefa" niszczy uczciwą konkurencję, dlatego kasy fiskalne wymagają systematycznego i ciągłego monitorowania. I to przynosi efekty. Tylko tegoroczne kontrole prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych w województwie śląskim zakończyły się wydaniem aż 590 mandatów karnych na łączną kwotę 115.833 zł. Najważniejsze jest jednak, że po takich kontrolach kupcy czy restauratorzy przestają oszukiwać. Gdy podczas ubiegłorocznych wakacji zrobiliśmy zmasowaną kontrolę kas fiskalnych w miejscowościach wypoczynkowych, to pod koniec sezonu praktycznie się już nie zdarzało, żeby sprzedawcy czy kelnerzy nie wydawali klientom paragonu.

Wróćmy zatem do grubych ryb. W jaki sposób duże firmy próbują wykiwać fiskusa?

Ministerstwo Finansów, jak co roku przygotowało listę obszarów, które będą jednymi z głównych zadań nałożonych na urzędy kontroli skarbowej. W bieżącym roku pracownicy naszego urzędu szczególnie dokładnie przyjrzą się podatnikom, którzy wykorzystują powiązania pomiędzy podmiotami w celu przerzucania dochodów w związku ze stosowaniem cen transferowych. Nie ma co kryć, że robią to głównie duże firmy z udziałem kapitału zagranicznego, zlokalizowanego w państwach o niskich podatkach. Właśnie tam - pod pozorem sprzedaży rozmaitych usług, licencji czy doradztwa - transferują dochody z Polski unikając płacenia u nas podatku. Przygotowują bardzo złożone strategie transferu dochodów, dlatego kontrolowanie ich jest często długotrwałe i trudne.

W Niemczech nagle wzrosły przychody budżetu, bo po informacji o możliwości ujawnienia przez hakerów listy klientów bankowych, którzy uciekali ze swoimi dochodami za granicę wielu "skruszonych" podatników zgłosiło się do fiskusa. Czy u nas też zdarzają się takie przypadki?

Przypadek z Niemiec nie będzie miał odzwierciedlenia w polskiej rzeczywistości. Przepisy podatkowe, może nie zawsze doskonałe, dają jednak możliwość skontrolowania zawieranych transakcji, zakupu nieruchomości lub mienia ruchomego o znacznej wartości. Od kilkunastu lat do generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF) przekazywane są informacje mające na celu przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Ustawa z 2000 roku określa wprowadzenie rejestru przez GIIF o transakcjach, których wartość przekracza 15.000 euro, również w drodze więcej niż z jednej operacji. Ponadto urzędy skarbowe w całym kraju monitorują i kontrolują lub przesyłają informacje do właściwych urzędów o transakcjach kupna-sprzedaży. Kontrole w zakresie przepływów dużych środków finansowych pozwalają na sprawdzenie przeprowadzanych transakcji, a także osób pośredniczących w tych transakcjach.

Kiedy ktoś kupi sobie auto za 80 tys. zł lub mieszkanie czy dom, to musi się liczyć z tym, że fiskus zapyta - a skąd wziąłeś na to pieniądze?

Tak.

Jakich metod chwytają się podatnicy, żeby ukryć dochody?

Najczęściej twierdzą, że to pieniądze oszczędzane przez lata i odłożone przez dziadków, pradziadków w tzw. "skarpecie" lub zapomnianym pudełeczku. Często podatnicy są też "obdarowywani" przez swoich najbliższych krewnych.
Podatnicy korzystają także z "pożyczek" zagranicznych otrzymanych od bliższej lub dalszej rodziny. W tych przypadkach środki finansowe są przewożone w gotówce, lecz niestety nie deklarowane w urzędach celnych. Handel samochodami jest także jednym z podawanych źródeł dochodów. Często bywa, iż kupowany samochód jest po bardzo niskiej wartości - są to pojazdy powypadkowe - a następnie naprawiany i sprzedawany po cenie, która wielokrotnie przewyższa wartość samochodu sprowadzonego. Jak pokazują kontrole, podpisywane umowy nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Zaniżane umowy kupna i zawyżane umowy sprzedaży pozwalają tym osobom na zalegalizowanie pieniędzy z nieujawnionego źródła.

Jakiego rodzaju przestępstwa skarbowe są najczęściej popełniane w naszym województwie?

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe, z którymi coraz częściej mamy do czynienia są naprawdę bardzo różnorodne. Począwszy od braku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, które skutkują nałożeniem mandatu lub wszczęciem postępowania karnego skarbowego, a skończywszy na ogromnych przekrętach finansowych przy wystawianiu fikcyjnych faktur. Wprowadzanie do obrotu faktur, za którymi nie idzie wykonana usługa, zakupiony towar lub też znaczne zaniżenie wartości przedmiotu poszczególnej transakcji, daje możliwość zaniżenia dochodów. Tworzą się całe łańcuszki przestępczego procederu, co za sobą niesie ogromne straty dla Skarbu Państwa. Kwota ustaleń podczas przeprowadzonych kontroli przez Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach w 2009 r. w zakresie fikcyjnych faktur to ponad 51 milionów złotych. Wartość brutto wprowadzonych do obrotu fikcyjnych faktur wyniosła ponad pięćset milionów złotych.
Zaznaczyć jednak warto, iż w ostatnim okresie obserwujemy coraz częstsze zjawisko składania przez podatników korekty swoich deklaracji podatkowych przed wszczęciem postępowania kontrolnego. Złożenie korekty przez podatnika umożliwia uniknięcie sankcji przewidzianych w ustawie kodeks karny skarbowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto