Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w kształcie kopca powstanie w Sródmieściu w Żorach. Budowlę zbuduje KSSE

Katarzyna Śleziona
Tak ma wyglądać muzeum w kształcie kopca w Śródmieściu
Tak ma wyglądać muzeum w kształcie kopca w Śródmieściu Katarzyna Śleziona
Już w przyszłym roku będziemy jeździć do supernowoczesnego muzeum w kształcie kopca w Żorach. Taką niecodzienną budowlę zbuduje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przy ulicy Męczenników Oświęcimskich w żorskim Śródmieściu, obok remontowanej właśnie kamienicy na potrzeby siedziby jastrzębsko-żorskiej podstrefy. Koszt budowy to prawie 13,3 miliona złotych.

Po 10 latach KSSE przekaże muzeum gminie Żory. Jednak aby tak się stało, najpierw gmina Żory będzie musiała spłacić tzw. czynsz dzierżawny - 13,3 mln zł w ciągu 10 lat. W celu zabezpieczenia czynszu dzierżawnego radni na ostatniej sesji obciążyli hipotecznie budynek magistratu przy al. Wojska Polskiego, co stanowi zabezpieczenie dla KSSE, że spłacą dług.

Dwukondygnacyjny budynek w kształcie kopca powstanie obok remontowanej właśnie kamienicy, w której na pierwszym i drugim piętrze znajdzie się siedziba podstrefy i Żorskiej Izby Gospodarczej.

- Budynek muzeum będzie tworzyć kształt litery "L" i z dwóch stron otaczać będzie zabytkową kamienicę, kiedyś siedzibę Uzdrowiska Związku Kas Chorych - mówi Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum. To będzie nowoczesna bryła, przykryta trawą, która z kamienicą połączy się przeszkloną klatką schodową.
- Powstaną tu sale konferencyjne do prowadzenia warsztatów, na przykład o śląskich rycerzach. Będzie też magazyn na eksponaty, między innymi na wozy drabiniaste. Wydzielona zostanie też część dla konserwatora. Każdy przechodząc obok magazynu będzie mógł spoglądać na nasze zabytkowe przedmioty - mówi dyrektor.

Dodatkowo na parterze remontowanej kamienicy powstanie druga część muzeum. Będziemy do niej wchodzić przez przeszkloną klatkę schodową. Co tam zobaczymy?

- Na parterze kamienicy powstanie gabinet secesyjny i pomieszczenia z wystawami fotografii i malarstwa oraz ekspozycja dotycząca drugiej wojny światowej - dodaje Buchalik. Bliskie sąsiedztwo muzeum i jastrzębsko-żorskiej podstrefy KSSE będzie przyciągać inwestorów, którzy po rozmowach biznesowych będą mogli zwiedzać "kopiec".

Muzeum, które od 10 lat wynajmowało pomieszczenia w domu kultury (ulica Dolne Przedmieście ), posiada obecnie 4 tysięcy eksponatów. Wśród nich jest prawie 1800 przedmiotów związanych z regionalizmem śląskim i ponad 2 tysiące przedmiotów afrykańskich.


Budowla z gliny i trawy za 40 mln

Przy "wiślance" ma powstać Muzeum Yatenga - Centrum Kultur Świata, zbudowane z gliny, trawy i słomy. Póki co miasto nie ma pieniędzy na budowę, która może kosztować ok. 40 mln zł. Trwają poszukiwania inwestora na zasadzie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Co jakiś czas pojawia się inwestor z kapitałem zagranicznym, ale na razie konkretów nie ma.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto