Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice bliżej Serbii. Wizyta Nikola Zurovaca

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
To pierwszy przypadek, gdy dostajemy informację, iż gdzieś spoczywają nasi rodacy. Przyjechałem tu przede wszystkim podziękować, gdyż nie wiedzieliśmy, że Serbowie spoczywają również w Mysłowicach - powiedział ambasador Serbii w Mysłowicach.

3. grudnia członkom Stowarzyszenia Moje Miasto Mysłowice za bezinteresownie przeprowadzoną akcję dziękował charge d’affaires ambasady Republiki Serbii w Warszawie Nikola Zurovac.

Wizyta w Mysłowicach to odpowiedź na akcję "Żołnierski Znicz 1918", którą przeprowadzili członkowie Stowarzyszenie Moje Miasto Mysłowice.

Głównym celem wizyty Ambasadora Republiki Serbii, Nikoli Zurovaca jaką osobiście złożył w Mysłowicach, było spotkać się z chłopakami z SMM, by gorąco podziękować za bezinteresowny gest. Wówczas zapewnił, iż na pewno zaraz po powrocie do ambasady poinformuję o tym MSZ w Belgradzie.

Akcja z okazji przypadającej także w nasz Dzień Narodowego Święta Niepodległości - 90 rocznicy zakończenia I wojny światowej polegała na przeprowadzeniu spisu oraz dokonaniu dokumentacji fotograficznej wojskowej kwatery na Cmentarzu Miejskim przy ul. Mikołowskiej.


Czytaj również: Stowarzyszenie Moje Miasto przeprowadziło ewidencję żołnierskich mogił

Zebrane podczas akcji informacje na temat poległych żołnierzy, Stowarzyszenie przekazało placówkom dyplomatycznym w Warszawie, po cichu licząc na przekazanie danych dalej, rodzinom o miejscu spoczynku ich krewnych.

http://gfx.mmka.pl/newsph/242303/110000.3.jpg

- Nie spodziewaliśmy się tak szybkiej i miłej reakcji Pana Ambasadora, zwłaszcza, że akcja należała do statutowych działań Stowarzyszenia. To że Pan Ambasador docenił naszą akcję i że przy tej okazji odkryliśmy jakiś ułamek historii Serbii oraz I wojny światowej, a także tych żołnierzy, ważny przecież dla ich rodzin - to tym bardziej było nam miło spotkać tak Wspaniałego Gościa - powiedział Michał Mistewicz, główny inicjator akcji.

Zwołano konferencje prasową poświęconą wizycie ambasadora

Po oficjalnym przywitaniu gościa, w restauracji Pod Ratuszem po uroczystym obiedzie odbyła się konferencja prasowa dla mediów. W konferencji prasowej udział wzięli charge d’affaires ambasady Republiki Serbii w Warszawie Nikola Zurovac, Tomasz Kusiak, Michał Mistewicz ze Stowarzyszenia Moje

Miasto Mysłowice oraz Prezydent Miasta Mysłowice - Grzegorz Osyra wraz z Eweliną Muzyk - Dzieżą, pełniącą funkcje sekretarza miasta. Delegacji towarzyszył także zaproszony Konsul Honorowy Słowenii, z siedzibą w Mysłowicach - Mieczysław Marian Barański, który zadbał o dotrzymanie protokołu dyplomatycznego.

Podczas konferencji, prezydent Mysłowic korzystając z przyjazdu gościa, wyraził chęć reaktywacji współpracy mysłowicko-serbskiej. Przed 5 laty, za urzędu śp. ambasadora Serbii i Czarnogóry Zorana Novakovića Mysłowice współpracowały z serbskim miastem Kraljevo.

Gdy ambasador powiadomił nas o swoich zamiarach przyjazdu, natychmiast postanowiliśmy poinformować o tym włodarzy miasta. Prezydent Mysłowic, Grzegorz Osyra wyszedł z pomysłem zorganizowania obiadu oraz konferencji prasowej poświęconej wizycie ambasadora, mówią członkowie Stowarzyszenia.

http://gfx.mmka.pl/newsph/242303/109999.3.jpg

Następnym punktem wizyty Ambasadora było złożenie symbolicznego wieńca przed grobami swoich rodaków. Wraz z członkami stowarzyszenia oraz towarzyszącą mu delegacją na każdej mogile pozostawił płonący znicz jak również czerwoną różę.


Czytaj również: Mysłowiczanie posprzątali Trójkąt Trzech Cesarzy

Serbski ślad...

Nowy duży cmentarz przy ulicy Mikołowskiej powstał w 1878 roku, na którym to w 1930 roku zlokalizowano kwaterę z grobami żołnierzy z okresu pierwszej wojny światowej.

Podczas I Wojny Światowej przez Mysłowice przebiegał bowiem główny szlak przewozu jeńców z frontu wschodniego i rumuńskiego do obozu w Łambinowicach (Kriegsgefangenenlager Lamsdorf). W dzisiejszym II Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich nieopodal cmentarza znajdował się lazaret, czyli niemiecki szpital wojskowy. To właśnie tu, najprawdopodobniej z wówczas panującego głodu, zmarli dwaj serbscy żołnierze.

Kwatera Wojskowa w Mysłowicach składa się z 275 grobów, z czego m.in. spoczywa tu 3 żołnierzy angielskich, 177 rosyjskich, 71 rumuńskich oraz 6 z armii serbskiej.

Ze strony serbskiej są to Maxim Ajapow z 212 pp (1894 - 13.12.1917 r.), szer. Bogdan Derszilowicz z 5 pp (1892 - 26.07.1918), Syma Iwanowic z 28 pp (1895 - 3.11.1919 r.), szer. Milan Krutar z 18 pp (1873 - 18.08.1918 r.), szer. Biacoliub Milodinowic z 49 pp. (1892 - 6.08.1918 r.), i Zijwan Resticz z 7 pp (? - 13.12.1917 r.).

Oszukać ząb czasu

Członkowie Stowarzyszenia planują wkrótce odnowienie nagrobków, które polegać ma na oczyszczeniu z mchu oraz usunięciu zastygłej stearyny. Niezbędne jest również zabezpieczenie napisów na płytach nagrobnych, które jak na swój wiek wyglądają w miarę przyzwoicie. Są one jednak powoli wypłukiwane przez deszczówkę.

http://gfx.mmka.pl/newsph/242303/109998.3.jpg

Dalsze prace polegać będą także na wyczyszczeniu omszałych tablic wraz z usunięciem zastygniętej stearyny i parafiny. - Niezbędna na pewno będzie tu pomoc zarządców cmentarza, na którą gorąco liczymy - dodają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto