Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na weekend. Unikatowy rezerwat koło Raciborza

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Cystersi w woj. śląskim pozostawili po sobie wiele skarbów krajobrazowych. Niewątpliwie jednym z nich jest unikatowa kraina w dolinie Odry.

Jeśli ktoś z Was myśli, że szczytem przyrodniczego oblicza regionu jest pierścień leśny wokół GOPu i ilość lasów, to się grubo myli. Na północny wschód od Raciborza (mapa)  w Kotlinie Raciborskiej i dolinie Odry leży rezerwat Łężczok,  chroniony obszar o naprawdę "zatrważających" walorach ornitologicznych.

Oprócz ciekawej szuwarowej flory, naturalnego lasu łęgowego i grądowego, znajdziemy tutaj 51% gatunków ptaków występujących w całej Polsce. Najpiękniej prezentuje się zielonym latem, ale przełom marca i kwietnia to pierwszy moment w roku, by obejrzeć setki a nawet tysiące ptaków, migrujących z południa naturalną ptasią „autostradą” jaką jest Brama Morawska. Zazwyczaj się tu zatrzymują na przystanek, a spora część zostaje. Do października. To właśnie rezerwat jest jedną z największych ostoi tych zwierząt w naszym regionie. Dla celów obserwacyjnych postawiono tu 2 ambony drewniane ze stolikami i siedziskami. Idealne dla potrzebujących spokoju fotografów przyrody.

Cesarz, poeci i Sobieski...

To bardzo ciekawy fragment doliny Odry, poprzecinany groblami, liniami kolejowymi i rowami melioracyjnymi. Zdziczały i pociągający. Odwiedzają go zarówno rowerzyści jak i poszukiwacze przygód. Pośrodku rezerwatu stoją ruiny dworku myśliwskiego z 1783 roku. Teren ten był dawniej mekką dla myśliwych i polujących rekreacyjnie. Z uroków okolicy korzystał sam Cesarz Wilhelm II. Zgoła inaczej traktowali ten teren artyści. Inspirował malarzy i poetów. Najsłynniejszym z nich był niemiecki poeta Jozef von Eichendorf

Następnie wielkie polowanie na kaczki i słonki na stawie Brzezina zakończone piciem wina na grobli. Hurra, wiwat, salwy. Rzucano do góry próżną beczułkę po winie i wszyscy ją przestrzeliwali w locie.

Obok malowniczych ruin stoi 400-letni "Dąb Sobieskiego" o obwodzie ponad 7 metrów. Swą nazwę dąb wziął od podania, według którego pod drzewem miał zatrzymać się król Jan III Sobieski podczas przemarszu na odsiecz wiedeńską w 1683 r.

Zakonna ręka

Obszar ten powstał przy ingerencji zakonnej ręki a dziś  wchodzi w skład parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Na terenie rezerwatu znajduje się 8 stawów hodowlanych, rozdzielonych groblami. A na groblach urzekające, zabytkowe aleje drzewne, ścieżki dydaktyczne i rowerowe. Dojechać tu łatwo. Z Gliwic przez Sośnicowice i Rudy Raciborskie na Nędzę lub z Katowic przez Orzesze, Rybnik i Rydułtowy do Markowic. Idealne miejsce na weekend z rowerem, aparatem albo świętym spokojem. Z pewnością może kandydować do 7 przyrodniczych cudów województwa śląskiego.

 


Więcej zdjęć:


 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto