Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wolny weekend do Sosnowca

Adam Gawron
Adam Gawron
Długi weekend powoli dobiega końca, mamy jednak jeszcze trochę czasu, który można aktywnie spędzić, poznając przy tym ciekawe miejsca. MMSilesia proponuje wycieczkę po obrzeżach Sosnowca.

Sosnowiec ma wiele ciekawych miejsc do zaoferowania zwiedzającym. Są wśród nich pałace, kościoły, parki czy wreszcie stare budynki pofabryczne. Wiele z tych atrakcji znajduje się w centrum, są jednak takie, których trzeba poszukać dalej, na obrzeżach miasta. Ruszajmy więc!

Trasę, którą proponujemy, możecie pokonać zarówno rowerem, jak i autobusem linii 34, odjeżdżającym sprzed Urzędu Miasta przy ul. Mościckiego.

Pierwszy postój robimy na przystanku Klimontów Kopalnia, w dzielnicy o tej samej nazwie. Atrakcją wartą zobaczenia są ruiny kopalni Klimontów, otoczone dawnym osiedlem patronackim. Osiedle to należy do wyjątkowych: jego budynki zbudowane zostały w większości nie z cegły, jak to zwykle bywało, a z kamienia. Budynki kopalni są równie ciekawe. Pomimo złego stanu technicznego, nadal budzą podziw pięknem swej architektury, czerwienią cegieł i bielą kamienia, z których zostały wykonane. Miejmy nadzieję, że nie zostaną wyburzone, jak wiele podobnych obiektów…

Kierujemy się w stronę dzielnicy Porąbka i wschodniej obwodnicy GOP-u. Jadąc, mijamy otoczone lasem jezioro - popularny „Balaton”, bardzo popularne w ciepłe dni wśród wypoczywających. Jeśli jedziecie linią 34 i chcecie odwiedzić to miejsce, wysiądźcie na przystanku Porąbka Ośrodek Rekreacyjny. Mijamy jezioro, kierując się dalej. Naszym celem są tym razem dzielnice: Ostrowy Górnicze i Kazimierz Górniczy, miejsca bardzo ciekawe, a wielu nieznane.

Jesteśmy na Ostrowach Górniczych. Do ostatniej wojny miejsce to nosiło nazwę Niemce, potem jednak, na fali likwidowania wszystkiego, co mogło się kojarzyć z Niemcami, zmieniono ją na wspomniane wyżej Ostrowy. Jadąc autobusem, wysiądźcie na przystanku Ostrowy Górnicze Pomnik. Będąc tutaj, koniecznie musicie zobaczyć dawną gospodę w stylu zakopiańskim, ewenement w naszym regionie oraz otaczające ją budynki osiedla robotniczego. Budynki te związane były z kopalnią „Feliks”, a należały w czasie rozbiorów do Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Obecnie w budynku dawnej gospody organizowane są przyjęcia, a wokół działa szkółka drzew.

Dojeżdżamy do Kazimierza Górniczego. Jeśli jedziecie autobusem, wysiądźcie na przystanku Kazimierz Górniczy Poczta i skierujcie się w stronę widocznych po lewej stronie szybów i komina ostatniej czynnej w Zagłębiu kopalni – Kazimierz-Juliusz. Przechodząc, zwróćcie uwagę na stojący nieopodal kopalni, bardzo ciekawy, choć zaniedbany budynek Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz”. Uwagę zwraca dekoracja budynku: widzimy obrazy wykonane metodą sgraffito, polegającą na ułożeniu dwóch lub więcej warstw różnokolorowych tynków na powierzchnię a następnie na wydrapaniu na niej pożądanego wzoru. Podobną techniką ozdabiano między innymi kamienice w Pradze czy Krakowie. Mijamy obiekt i idziemy prosto. Przechodzimy tory kolejowe, skręcamy w prawo i po chwili widzimy długą, wąską drogę wiodącą pośród pól. Idziemy nią, aż dojdziemy do dwóch ciekawych, stojących na uboczu obiektów – dawnego domu zbornego kopalni Kazimierz, a obecnie kościoła oraz drugiego budynku pokopalnianego, przypominającego średniowieczną twierdzę.

Zawracamy i kierujemy się do ostatniego punktu naszej wycieczki – parku „Leśna”, jednego z największych parków miejskich w naszej konurbacji, niezmiennie popularnego i zatłoczonego wśród mieszkańców miasta i okolic w ciepłe dni. Park oferuje sporo atrakcji, choć przyznać trzeba, że wymaga dużo pracy i pieniędzy, aby przywrócić mu dawną świetność. Możecie pospacerować lub pojeździć na rowerze wokół parkowych jezior, zobaczyć mini zoo oraz przekąsić coś w kafejce. Są plany budowy skateparku w miejscu nieczynnego basenu.

Na tym kończymy „majówkową” wycieczkę. Możecie się na nią wybrać zawsze, kiedy macie wolny czas, kosztuje tyle, co bilet na autobus lub ewentualne zmęczenie podczas jazdy na rowerze. Możecie także objechać wszystko autem. Wybór należy do Was. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto