Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2009

HW-M, KAP,
"Osiemdziesiątka" Kazimierza Kutza
"Osiemdziesiątka" Kazimierza Kutza fot. Mikołaj Suchan.

23 lutego Urodziny Kazimierza Kutza

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyły się obchody 80. urodzin Kazimierza Kutza, przygotowane przez jego przyjaciół, współpracowników i aktorów. Reżyser objawił się gościom uroczystości w trzech wcieleniach: polityka, społecznika, ale przede wszystkim artysty. Prezentowane były m. in. najpiękniejsze fragmenty jego filmów, przeróbka "Dam i huzarów" w wersji Jerzego Treli, sceny z przedstawienia pt. "Cholonek", w wykonaniu Teatru Korez oraz programy artystyczne dedykowane jubilatowi przez przedstawicieli różnych dziedzin sztuki i życia społecznego. Finałową piosenkę Kabaretu Starszych Panów "Kaziu, zakochaj się", napisaną ponoć z myślą o Kutzu, odśpiewała gwiazda chorzowskiej sceny Elżbieta Okupska. Wśród prezentów, jakie otrzymał reżyser, była m.in. szabla i konik na biegunach.


12 i 13 lutego Zimerman w Akademii Muzycznej

W nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wystąpił Krzysztof Zimerman. Pianista poświęcił swój koncert Grażynie Bacewicz, w stulecie urodzin kompozytorki. Utwory urodzonej w Łodzi kompozytorki Zimerman od dawna ma w swoim repertuarze. Wykonuje m.in. jej II Sonatę oraz kwintety fortepianowe. Do udziału w tym artystycznym przedsięwzięciu Zimerman zaprosił innych znanych solistów: Kaję Danczowską (skrzypce) i Ryszarda Groblewskiego (altówka) oraz utalentowaną młodzież: skrzypaczkę Agatę Szymczewską, zwyciężczynię Konkursu im. Henryka Wieniawskiego oraz wiolonczelistę Rafała Kwiatkowskiego. Pierwszy z koncertów Krystian Zimerman dedykował swoim wykładowcom i przyjaciołom z katowickiej Akademii Muzycznej.


1 marca Otwarcie Muzeum Hansa Klossa w Katowicach

Prywatne muzeum poświęcone postaciom z serialu "Stawka większa niż życie" powstało przy ul. Gliwickiej z inicjatywy fana agenta J-23, Piotra Owcarza. W muzeum można było zobaczyć silikonowe figury Klossa i Brunera, pamiątki z serialu lub napić się kawy w lokalu stylizowanym na lata 40. Przy powstawaniu Muzeum Hansa Klossa z Piotrem Owcarzem współpracowali m.in.: reżyserzy serialu Andrzej Konic i Janusz Morgenstern, autorzy scenariusza "Stawki większej niż życie" Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski oraz aktorzy Stanisław Mikulski i Emil Karewicz. Niestety, zainteresowanie muzeum było tak małe, że 1 stycznia 2010 r. placówka przestanie istnieć. Dodatkowym powodem tej decyzji było pojawienie się zarzutów o rzekome zapędy germanizacyjne tego przedsięwzięcia. Na zakończenie swojej działalności Muzeum Hansa Klossa zorganizuje zabawę sylwestrową nawiązującą klimatem do lat czterdziestych XX wieku. Niestety, wszystkie bilety zostały już sprzedane.


7-14 marca Festiwal "Interpretacje" w Katowicach

XI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" - największy w Polsce konkurs, prezentujący osiągnięcia i poszukiwania twórców młodego i średniego pokolenia realizatorów teatralnych, jak co roku przyciągnął do Katowic teatralną publiczność z całego kraju. Widzowie obejrzeli siedem festiwalowych przedstawień, w tym głośną inscenizację "Sprawy Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, w reżyserii Jana Klaty, który tym właśnie spektaklem, przygotowanym we wrocławskim Teatrze Polskim, zdobył nagrodę Laur Konrada. Nasz region reprezentowało "Zdobycie bieguna południowego", które w Teatrze Śląskim zrealizował Grzegorz Kempinsky.


24 Kwietnia "Tatarak" Wajdy w polskich kinach

W kwietniu weszła do kin ekranizacja jednego z opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, z przejmującą rolą Krystyny Jandy, która w lutym była wydarzeniem festiwalu filmowego w Berlinie, gdzie odbyła się jej premiera. Andrzej Wajda został tam nagrodzony wyróżnieniem im. Alfreda Bauera za innowacyjność. To "diament w popiele tegorocznego konkursu" - napisał o tym filmie dziennik "Frankfurter Rundschau". W "Tataraku" Wajda wrócił do twórczości Iwaszkiewicza, wzbogacając ją o wątki z prozy Sandora Maraia. Opowiedział historię "pani Marty" - żony małomiasteczkowego lekarza, która przeżywa fascynację młodym człowiekiem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto