Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe inwestycje PRL oddawane do użytku 22 lipca w woj. śląskim. Zobacz zdjęcia

CIS
Dworzec kolejowy w Katowicach (ten z kielichami).
Decyzja o budowie zapadła pod  koniec lat 50. XX wieku, Podobno stary budynek przy ulicy Dworcowej był za mały dla tak dużego miasta. Najwcześniej powstał pawilon od strony placu Andrzeja, w 1964 roku. Pod budowę głównego gmachu zburzono kwartał kamienic w w rejonie ulic 3 Maja, Młyńskiej i Stawowej. Dworzec nie przetrwał nawet pół wieku. W 2010 roku rozpoczęto jego przebudowę od zrównania starej hali dworcowej z ziemią.
Dworzec kolejowy w Katowicach (ten z kielichami). Decyzja o budowie zapadła pod koniec lat 50. XX wieku, Podobno stary budynek przy ulicy Dworcowej był za mały dla tak dużego miasta. Najwcześniej powstał pawilon od strony placu Andrzeja, w 1964 roku. Pod budowę głównego gmachu zburzono kwartał kamienic w w rejonie ulic 3 Maja, Młyńskiej i Stawowej. Dworzec nie przetrwał nawet pół wieku. W 2010 roku rozpoczęto jego przebudowę od zrównania starej hali dworcowej z ziemią.
Dzień ogłoszenia Manifestu PKWN czyli tzw. Manifestu Lipcowego uznawany był w PRL za datę powstania socjalistycznego państwa. Dlatego 22 Lipca był jednym z najważniejszych świąt państwowych. Władze dbały o odpowiednią oprawę tej rocznicy. Zawsze obchodzona była z wielką pompą. Na ten dzień wyznaczano otwieranie nowych obiektów i dróg.

W zależności od potrzeb przyspieszano prace lub przeciwnie, opóźniano - byle móc pochwalić się wiekopomnym sukcesem tego konkretnego dnia lipca, bo to wiązało się ze specjalnymi premiami, talonami, orderami i pochwałami.

Co ciekawe data 22 lipca jest wybrana zupełnie przypadkowo. "Odezwa do narodu polskiego" nie została ogłoszona jak podawano w Chełmie. Manifest został podpisany i zatwierdzony przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944, gdzie wydrukowano pierwszy nakład w układzie trzyszpaltowym i następnego dnia, czyli 21 lipca ogłoszono to ze stolicy ZSRR w audycji radiowej Związku Patriotów Polskich. Znany tekst manifestu "dwuszpaltowy" wydrukowano w Chełmie dopiero... 26 lipca.

Do dziś o święcie pamięta KPP. W Dąbrowie Górniczej o godz. 16.00 pod pomnikiem "Bohaterom Czerwonych Sztandarów" czyli "Hendrixem", szef partii Marian Indelak organizuje manifestację.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto