Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nakło od różnych stron [Mapa+Foto]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Neogotycki pałac dawnych potentatów przemysłowych Górnego Śląska - Donnersmarcków, jezioro Nakło - Chechło lub stare wapienniki? Nakło Śląskie nie jedno ma imię - MM-ka zaprasza na rowerową wycieczkę, która pozwoli nam poznać Nakło Śl. od różnych stron. Wyświetl większą mapę

Prezentowana trasa ma około 20 km i najlepiej przebyć ją rowerem lub pieszo. Jest to trasa łatwa, której pokonanie nie powinno sprawić nikomu żadnych problemów. Swój początek, jaki koniec, trasa ma na dworcu PKP w Tarnowskich Górach, który jest położony zaraz obok dworca autobusowego.

Trasa biegnie przez malownicze pozostałości po dawnym poligonie wojskowym nad jezioro Nakło Chechło - najchętniej odwiedzany zbiornik wodny w Powiecie Tarnogórskim, który w okresie letnim przyciąga tysiące turystów. Dalej znakowanym szlakiem przez tarnogórskie lasy zmierza ku obiektom, które są związane ze śląskimi potentatami przemysłowymi Donnersmarckami - neoromańskiego kościoła, mauzoleum i neogotyckiego pałacu, w którym mieści się obecnie galeria "Barwy Śląska". Na koniec trasa biegnie przez nieczynny już dworzec PKP oraz stare wapienniki skąd pagórkowatym terenem, dalej przez Osadę Jana zmierza ku dworcowi PKP w Tarnowskich Gór, gdzie jest koniec trasy.

Nad wodą - jezioro Nakło-Chechło

Jest to dawne wyrobisko piasku, które w roku 1973 zostało zamienione na 66-hektarowe bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3. Jezioro posiada cztery podziemne źródła, które uzupełniają ubytki wody spowodowane parowaniem. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych - istnieje szereg wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, łodzie, rowerki wodne, można także żeglować jachtami. Wyspa, która znajduje się w wschodniej części zalewu jest ostoją ptactwa wodnego.

Nad jeziorem biegną trzy znakowane szlaki turystyczne - czarny, zielony i żółty. Teren jeziora oraz okoliczne lasy są też popularnymi miejscami spacerowymi. – W czasie wakacyjnych weekendów, gdy dopisuje pogoda, przez zalew przewija się 60 -70 tys. turystów – wyjaśnia MM Silesii Andrzej Rogucki z Gminnego Ośrodka Rekreacji w Świerklańcu.

Tam gdzie pochowano hrabię Łazarza von Donnersmarck

Opuszczając zalew Nakło - Chechło, przez tarnogórskie lasy kierujemy się do Mauzoleum Donnersmarcków. Jest to rodzinne mauzoleum z 1889 roku, które zostało wybudowane na planie krzyża greckiego. Nad wejściem znajduje się kartusz herbowy Donnersmarcków. Pochowany jest tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną.

Bizantyjskie wpływy w Nakle

Obok Mauzoleum Donnersmarcków znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Został on wybudowany w stylu neoromańskim z elementami architektury bizantyjskiej w latach 1892-1894 według projektu architekta z Wiednia. Inicjatorem budowy był Łazarz Henckel von Donnersmarck. Bryła kościoła to cztery elementy - korpus powstały z sześcianu i ośmioboku, prezbiterium na planie kwadratu, zakrystia i kaplica. Trójnawowe wnętrze utrzymane jest w stylu renesansowym, a witrażowe szyby dopełniają niepowtarzalnego klimatu tego kościoła.

Barwy Śląska w neogotyckim pałacu

Nie daleko kościoła i mauzoleum znajduje się neogotycki pałac Donnersmarcków. Źródła podają, że już w XVI wieku istniał w Nakle murowany zamek rycerski. W połowie XIX wieku Hugon von Donnersmarck wybudował na miejscu starego murowanego zamku rycerskiego - pałac w stylu neogotyckim. W późniejszym czasie przebudował go Łazarza Henckla von Donnersmarck i w takiej postaci przetrwała do dziś. Obiekt ten w pierwotnych zamierzeniach rodu miał pełnić funkcję letniej rezydencji bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków, później jednak stał się ich główną siedzibą. Do kompleksu pałacowego wchodzi się przez trzyczęściową bramę wjazdową, która w ostatnim czasie została odnowiona. Pałac posiada wysoką sześcio kondygnacyjną, czworoboczną, ostro zakończoną wieżę z ozdobnymi wieżyczkami. Na parterze obok zlokalizowana jest przyzamkowa kaplica. Do pałacu wchodzi się przez przedsionek z kominkiem i dużą salę z szerokimi jednobiegowymi schodami, przechodzącymi powyżej w dwa biegi pojedyncze po bokach.

Na parterze zlokalizowane są duże sale reprezentacyjne, w których znajduje się galeria "Barwy Śląska" w której prezentowane jest malarstwo intuicyjne ze zbiorów Gerarda Trefonia. W galerii są prezentowane dzieła takich artystów jak: Erwin Sówka, Paweł Wróbel, Leopold Wróbel, Władysław Luciński, Teofil Ociepka, Nikifor Krynicki, Helmut Matura, Krzysztof Webs, Rudolf Nowak, Dieter Nowak lub Ewald Gawlik. Warty zobaczenia jest również Dom Pomocy, który znajduje się obok pałacu. W 1899 roku hrabia Łazarz założył placówkę Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza. Celem hrabiego było otworzenie domu dla 10 sierot, których ojcowie tragicznie zginęli w jego kopalniach.

Oddech przemysłowej przeszłości Nakła

Podążając dalej trasą udajemy się na nieczynny już dworzec PKP w Nakle Śląskim, a kawałek dalej znajdują się trzy wapienniki, które istniały już w XVI wieku, a były czynne do 1959 r, kiedy przerobiono je na prażalnię dolomitu, który był wydobywany w Bobrownikach Śląskich. Później w wapiennikach mielono kamienie i produkowano nawozy dolomitowe.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć miejsc, które znajdują się na trasie.


Przeczytaj również:
>>Górniczym szlakiem Tarnowskich Gór [mapa + foto]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto