Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natura nie boli, czyli Natura pod nadzorem. Trwa kampania edukacyjno-informacyjna

Redakcja
Największy obszar Natura 2000 to Beskid Żywiecki. Na powierzchni 35 276,1 ha
zachowały się fragmenty o charakterze dawnej "Puszczy Karpackiej". Lasy o charakterze puszczańskim zamieszkiwane są przez wilki, niedźwiedzie, a także ptaki - m.in. duże ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego, trzmielojada i puchacza.
Największy obszar Natura 2000 to Beskid Żywiecki. Na powierzchni 35 276,1 ha zachowały się fragmenty o charakterze dawnej "Puszczy Karpackiej". Lasy o charakterze puszczańskim zamieszkiwane są przez wilki, niedźwiedzie, a także ptaki - m.in. duże ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego, trzmielojada i puchacza.
To jedna z pierwszych tego typu kampanii w Polsce. Jej celem jest obalenie stereotypu, zgodnie z którym na obszarach chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000 niemożliwe są inwestycje. Tymczasem faktycznie ochronie nie podlega - jak np. w rezerwatach przyrody - cały obszar, ale konkretne siedliska i gatunki, a sposoby ochrony nie są z góry określone, lecz mogą być kształtowane elastycznie.

Nie stawiamy szlabanów
- Natura 2000 nie blokuje możliwości realizowania inwestycji zarówno małych, jak i dużych. Obowiązujące zasady to swoiste sito, filtr, który umożliwia realizację inwestycji dobrze zaplanowanych i zaprojektowanych, a blokuje te, które zostały źle przygotowane pod względem środowiskowym - wyjaśnił podczas konferencji prasowej inicjującej kampanię, dyrektor RDOŚ w Katowicach Bernard Błaszczyk.

- Dotychczas świadomość zasad inwestowania na chronionych terenach - zarówno wśród inwestorów, jak i zwykłych ludzi - jest bardzo niska. Większość Polaków słyszała o sieci Natura 2000 jedynie w kontekście blokowania lub opóźniania inwestycji, np. drogowych - dodał Bernard Błaszczyk. Inicjatorzy kampanii przekonują więc, że inwestowanie na chronionych terenach jest jednak możliwe.

Ustanowienie obszarów sieci Natura 2000 wynika z unijnych przepisów - tzw. dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Chronione są konkretne siedliska i gatunki roślin oraz zwierząt. Wolno tam inwestować pod warunkiem, że przedsięwzięcie nie zaszkodzi chronionej przyrodzie.

Kto prowadzi, kto dotuje?
Organizatorem kampanii "Natura nie boli" jest Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował tę akcję dotacją w wysokości 60 tys. zł. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na materiały informacyjne, zrealizowanie filmu edukacyjnego oraz stworzenie interaktywnej strony internetowej dotyczącej funkcjonowania obszarów i objętych ochroną przyrodniczą Natura 2000.


Sieć Natura 2000 w województwie śląskim - fakty i liczby
- Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000: 5
- Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk Natura 2000: 36
- Obszary proponowane: 5
- Łączna powierzchnia obszarów ptasich - 62409,8 ha (procent pokrycia 5,067)
- Łączna powierzchnia obszarów siedliskowych - 91466 ha (procent pokrycia 7,426)
- Pierwszym obszarem Natury 2000 w województwie śląskim była Dolina Górnej Wisły, gdzie znajdują się m.in. zbiornik goczałkowicki oraz stawy hodowlane.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto