Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neinver i PKP łączą siły. Cel to Galeria Katowice

Redakcja
Niekończącej się opowieści ciąg dalszy. O przebudowie katowickiego dworca PKP napisano już wiele, na tym zapewne nie koniec. Na przebudowę i rozbudowę Neinver wyda w sumie miliard złotych.

Takie dane opublikował portal CIJ Journal, skupiający się na tematyce inwestycyjnej w środkowej i wschodniej Europie. Środki te (242 miliony Euro) zostaną wydane na przebudowę obecnego budynku, a także rozbudowę całego kompleksu, w którym opórcz dworca znajdzie się miejsce na powierzchnię handlową (ponad 52 tys. m2), biurową (24 tys. m2), oraz kulturalną i wystawienniczą (19 tys. m2).

Zmianie ulegnie także układ transportowy w obrębie dworca. Przystanki komunikacji miejskiej sprzed dworca mają zostać przeniesione pod ziemię. Tam w założeniu ma się znaleźć również miejsce dla nowej ulicy Dworcowej oraz parkingów. W tym celu Neinver podjął współpracę z specjalistami z Politechniki Warszawskiej oraz Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej**w Katowicach**.

Zobacz również: Neinver zbuduje katowicki dworzec [Wideo]

Neinver + PKP = Galeria Katowice

Uruchomienie spółki celowej Galeria Katowice potwierdził rzecznik prasowy PKP,

Michał Wrzosek

. PKP wniesie wkład w postaci gruntu, w zamian za 12 procent udziałów w spółce. Pozostała część będzie należeć do inwestora, firmy Neinver.

Przebudowany budynek dworca oraz część handlowa ma być gotowa do 2012 roku, część biurowa ma powstać w dalszym etapie. Hala obecnego dworca ma docelowo być obiektem jednokondygnacyjnym, połączonym pasażem z nowym pięciopiętrowym budynkiem na placu Szewczyka, który będzie spełniał funkcje handlowo-usługowe. Siedmiokondygnacyjna część biurowa ma powstać na zachód od obecnego budynku dworca. Nowy budynek ma powstać również po wschodniej stronie, co już spotkało się z krytyką części środowiska architektów i urbanistów, zarzucających projektowi marginalizowanie unikatowej, brutalistycznej konstrukcji budynku dworca. Betonowe kielichy budynku mają zostać rozebrane (według przedstawicieli firmy Neinver znajdują się w złym stanie technicznym) i odbudowane, a także wyeksponowane na całej wysokości, dzięki przebudowie wnętrza hali i jej redukcji do jednej kondygnacji.

- Chcielibyśmy stworzyć reprezentacyjną, ale jednocześnie dostępną przestrzeń w centrum miasta, osiągając to poprzez generowanie ruchu, a nie zamykanie go w określonej powierzchni, jak to się zwykle dzieje w przypadku centrów handlowych - odpowiedział portalowi CIJ Antoni Pomorski, koordynator prac projektowych ze strony Neinver Polska.

Neinver został wyłoniony do realizacji projektu w wyniku przetargu, w którym wzięło udział siedemnaście firm z sektora nieruchomości. Zwycięska koncepcja architektoniczna została przygotowana w ścisłej współpracy z pracownią architektoniczną SUD Architectes, znaną m.in. z projektu realizacji łódzkiej Manufaktury.




SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto