Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie byłeś w Ostrawie? Żałuj!

Redakcja
Ostrawa jest metropolią i stolicą regionu morawsko-śląskiego. Powstała w XIII wieku na handlowym szlaku bursztynowym prowadzącym od Bałtyku przez Europę Środkową do Morza Śródziemnego. Jej rozwój datuje się od XVIII wieku, po odkryciu wysokiej jakości węgla kamiennego, największy rozrost przemysłu i wzrost liczby mieszkańców nastąpił na początku XX wieku.

Po 1989 roku struktura przemysłu i kształt miasta uległy znacznej zmianie, jednak wydobycia węgla na terenie miasta zaprzestano dopiero w 1994 roku. Ostrawa stopniowo stawała się znaczącym centrum kultury, handlu i sportu. Stabilność ekonomiczna miasta została nagrodzona wysokim miejscem w rankingu zdolności kredytowej. Dobre położenie Ostrawy w pobliżu granic Polski i Słowacji, unikalne zabytki techniki i urbanistyki, olbrzymie dziedzictwo historyczne i kulturowe okolic oraz ośrodki sportu i rekreacji w pobliskich górach predestynują Ostrawę do bycia rozwijającym się centrum turystyki.

Ostrawa jest pod względem liczby mieszkańców trzecim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej i drugim pod względem powierzchni. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny z gęstą siecią miejskiego transportu zbiorowego, pięcioma stacjami kolejowymi i międzynarodowym lotniskiem Mošnov. Jest również siedzibą wyższych szkół - Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Ostrawskiego, istnieje tu również prywatna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości. Mimo że Ostrawa nadal jest częściowo miastem przemysłowym, to na jednego jej mieszkańca przypada 30 m kw. zieleni. Ten fakt zwraca uwagę wielu zagranicznych gości. To im miasto ma wiele do zaoferowania w tym względzie.

Bezpośrednio na obrzeżach Ostrawy położona jest część rezerwatu przyrody Poodří - Polanský les i Polanská niva o powierzchni 122,3 ha. Obejmujący stawy i podmokłe w różnym stopniu łąki teren stanowi obszar znajdujący się pod ochroną międzynarodową. Do obszarów chronionych należą również rezerwaty przyrody Rezavka i staw Štěpán. Zabytek przyrody stanowi też leśny rezerwat Turkov. Nad zbiegiem rzek Odry i Ostravicy leży szczyt Landek. Ścieżka edukacyjna prowadząca przez ten narodowy pomnik przyrody pokazuje interesujące pod względem geologicznym warstwy z epoki karbońskiej z wychodniami pokładów węgla. W dzielnicach Moravská Ostrava, Poruba i Kunčice do dziś znajdują się głazy narzutowe z epoki lodowej.

Turystom polecamy odwiedzenie unikalnej kolekcji przyrodniczej w pawilonie geologicznym prof. Pošepnégo na VŠB-TU w Ostravě-Porubě, jak również pobliskie nowoczesne planetarium i obserwatorium astronomiczne. Podstawowe dane dotyczące Ostrawy: Powierzchnia: 214 km kw. Liczba mieszkańców: 315 009. Gęstość zaludnienia: 1470 mieszkańców/km kw. Liczba okręgów miejskich: 23. Długość linii komunikacji miejskiej: 1076 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto