MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma rozwoju miasta bez rewitalizacji?

Adam Gawron
Adam Gawron
Tak śmiałą tezę postawił prof. Zygmunt Ziobrowski z Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie podczas konferencji „Rewitalizacja - partnerstwo dla miasta”, która odbyła się 27 marca w dąbrowskim Urzędzie Miasta.

Konferencję zorganizował Wydział Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej UM. Wśród gości można było zobaczyć prezydenta Gliwic – Zygmunta Frankiewicza, koordynatora programu rewitalizacji Kielc - Artura Hajdorowicza, wspomnianego wyżej prof. Zygmunta Ziobrowskiego - dyrektora Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie wraz z dr. Wojciechem Jarczewskim, prof. Andrzeja Klasika z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie oraz Bartłomieja Kozieła z Wydziału Rozwoju rybnickiego Urzędu Miasta. Wystąpiła również pracowniczka Wydziału Rozwoju Regionalnego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, zajmująca się funduszami europejskimi.

Przestrzeń publiczna kluczem do ożywienia miasta?

- We Francji pierwszym ruchem w ożywieniu „getta” jest zorganizowanie przestrzeni publicznej oraz skomunikowanie tego obszaru z resztą miasta – powiedział Artur Hajdorowicz. Taką strategię zastosowano w rewitalizacji kieleckiego śródmieścia, kreując przestrzenie publiczne, do późnych godzin nocnych wypełnione ludźmi i odmieniające oblicze centrum. Tezę tą potwierdziły również wyniki badań, przedstawione podczas wystąpienia Bartłomieja Kozieła, z których wynika, że wyremontowany na początku lat 90-tych rynek w Rybniku jest miejscem, w którym mieszkańcy chętnie przebywają i z którym się identyfikują.

Co z obszarami poprzemysłowymi?

Sposób zagospodarowania stref poprzemysłowych według uczestników konferencji to dwie różne drogi.
- Rewitalizacja to nie jest tylko odnowienie drogi, czy zamiana terenu poprzemysłowego w hipermarket – powiedział dr Wojciech Jarczewski z IRM. – Budowa hipermarketu w centrum może tylko utrudnić działania rewitalizacyjne – dodał, zwracając uwagę na problemy mniejszego handlu i usług w takiej sytuacji. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz nie podzielił tego podejścia: - Moim zdaniem galerie handlowe w centrum są czymś dobrym, generują ruch. Nie ma nic gorszego od martwych nocą miast – stwierdził. Zapowiedział ambitne projekty, mające odmienić oblicze miasta: - Myślimy nad zlikwidowaniem obecnej linii tramwajowej i zbudowaniem innej, łączącej nowe generatory ruchu. To jest nasz pomysł na rewitalizację centrum. Chcemy zmienić ul. Zwycięstwa w deptak oraz zrobić „lifting” starówki. Rozważamy też skomunikowanie starego i nowego centrum handlowego (stare centrum z terenem powstających galerii handlowych - przyp. red.) przy pomocy tramwaju, na przykład zabytkowego – dodał. Ile to będzie kosztować? – Wcześniej zadbaliśmy o to, żeby mieć z czego sfinansować te plany – powiedział Frankowski. W grę wchodzi partnerstwo publiczno-prywatne.


Rybnik - miasto z ambicjami akademickimi

Oprócz rewitalizacji Rynku, włodarze Rybnika postanowili uczynić z miasta lokalny ośrodek akademicki, tworząc Zespół Szkół Wyższych w adaptowanych na ten cel budynkach dawnego szpitala. Zaproszono do współpracy Uniwersytet Śląski, Akademię Ekonomiczną oraz Politechnikę Śląską. Projekt zrealizowany w latach 1999-2002 został uznany w 2004r. Najlepszą Przestrzenią Publiczną na Śląsku. To jeszcze nie koniec działań, plany są ambitne: - Mamy nadzieję, że w ciągu 5 lat na terenie kampusu powstanie nowoczesny budynek biblioteki za 60-70 mln zł – powiedział Bartłomiej Kozieł. Co ciekawe, miasto chce również utworzyć swoistą dzielnicę akademicką na terenie dzielnicy Paruszowiec-Piaski: - pomysł zrodził się stosunkowo niedawno, to część koncepcji „Aktywny Rybnik”- powiedział MMSilesia Kozieł. – Będziemy dążyć do realizacji tych planów, w tym roku dokończymy renowację osiedla (osiedle starych familoków w dzielnicy – przyp. red.) – dodał.

Słów kilka o Lokalnym Programie Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej

Program opracowywany obecnie pod opieką pracowników naukowych Akademii Ekonomicznej i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości ma powstać do 15 czerwca tego roku. Jest potrzebny miastu, które w ciągu 6 lat straciło około 5000 mieszkańców i wciąż jest miastem w dużej mierze przemysłowym: - Program rewitalizacji trzeba ściśle łączyć z atrakcyjnością miasta – powiedział prof. Andrzej Klasik. Według niego, łączy się on z programem rozwoju miasta. Taki sam pogląd wyraził Artur Hajdorowicz, podając przy tym, że Kielce w latach 2004-2006 przeznaczyły połowę budżetu inwestycyjnego na rewitalizację, a w latach 2007-2013 chcą przeznaczyć na ten cel 224 mln zł. Dodał też, że celem strategicznym Kielc jest przegonić Targi Poznańskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto