MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa w Muzeum Śląskim [Zdjęcia]

Redakcja
W Muzeum Śląskim została otwarta wystawa z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej – „Ostatnie miesiące pokoju na Górnym Śląsku – maj – sierpień 1939”.

Wystawa pokazuje życie codzienne mieszkańców Górnego Śląska mieszkających zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej w ostatnich miesiącach przed wybuchem II wojny światowej.

Mimo, że od zerwania 28 kwietnia 1939 roku przez Hitlera zawartego w 1934 roku paktu o nieagresji wybuch konfliktu polsko-niemieckiego był nieunikniony to życie codzienne przebiegało normalnie. Przynajmniej na tyle normalnie, na ile w sytuacji zagrożenia można było w miarę normalnie żyć.

Dzięki wystawie przenosimy się w tamto lato, lato poprzedzające najtragiczniejszy okres XX wieku. Widzimy tutaj wystawy sklepowe i studia fotograficznego, grający gramofon, telefon z lat 30-tych. Jest też ekspozycja poświęcona Poczcie Polskiej, gdzie mamy bogaty wybór znaczków pocztowych i pocztówek.

W pierwszej sali wystawy mamy wrażenie, że rzeczywiście życie wygląda normalnie i nic nie zapowiada dramatu. Wszystko zmienia się po przejściu do drugiej sali.Tam znajdują się ogłoszenia mobilizacyjne, przepisy obrony przeciwlotniczej, zdjęcia żołnierzy odbierających broń.

Eksponatem szczególnie wartym uwagi są tzw. „Żeleźnioki Karlika”, czyli skarbonki powstałe z inicjatywy Stanisława Ligonia – słynnego „Karlika” z Kocyndra, do których mieszkańcy Górnego Śląska zbierali pieniądze na dozbrojenie armii polskiej. Skarbonki były w kształcie popularnych na Śląsku piecyków.

Na wystawie Muzeum Śląskiego znajduje się też wiele unikatowych dokumentów jak np. telegram posterunku policji w Paśnikach zawiadamiający Komendę Główną w Katowicach o rozpoczęciu działań wojennych.

Polecamy także: Muzeum Śląskie zbiera pamiątki po Korfantym

Uatrakcyjnieniem ekspozycji jest projekcja filmu w reż. Pawła Komorowskiego „Ptaki ptakom” . Wystawa jest naprawdę warta obejrzenia. Dzięki niej możemy, choć przez chwilę sobie wyobrazić jak musiało wyglądać życie na „ beczce prochu”, zastanowić się czy ludzie chodzący do kina i na zabawy taneczne, przygotowujący swoje dzieci do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zdawali sobie, chociaż w małej części sprawę z tego, co stanie się 1 września 1939 roku…

Wystawę można oglądać od 5 sierpnia do 8 listopada 2009 roku.


MM wspiera i relacjonuje:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto