Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe ogrody w sosnowieckim muzeum

Redakcja
Malarstwo Jarosława Eysymonta, Zbigniewa Gorlika, Krzysztofa Markowskiego,Teresy Miszkin, Tomasza Psuji, Jacka Rykały i Bogdana Wojtasika ze Szczecina, przez Elbląg trafiła do Sosnowca.

Tytułowe "Ogrody" to ukazanie różnych, całkowicie odmiennych postaw twórczych, których wspólną cechą jest malarstwo jako ogród sztuki. Jet to tez próba pokazania, że ta dyscyplina sztuki w dobie multimediów dalej daje radość człowiekowi z jej obcowaniem. "Ogrody" stają się przestrzenią w której arysta wyraża siebie i otaczający go świat.


Zbigniew Gorlak

- Sami się zastanawiamy dlaczego ogrody. Nazwę wymyśliła Teresa Miszkin, może dla tego, że ona chciała wydzielić dla każdego artysty własną przestrzeń - mówi MM Silesii Jarosław Eysymont, malarz i współpomysłodawca wystawy. - Ta przestrzeń, te rabatki ale one sa jakby zamknięte przez twórcę. My jednak możemy po nich chodzić i podziwiać - dodaje malarz.


Krzysztof Markowski / Z cyklu mosty

Malarze choć pochodzacy z różnych części kraju i mający odrębne ojczyzny malarstwa, zebrali się by razem zaprezentować swoją twórczość. Każdy "ogród" to inna technika, forma wyrazu, odrębna osobowość twórcza.


Jędrzej Bogus / wernisaż

- Na wystawie w obrębie malarstwa są różne osobowości, z różnych stron naszego kraju, jakby nie mające ze sobą łączności. Jedyna więź to wieź mentalna. Myślenie o malarstwie, zajmowanie się o malarstwie, myślenie o sztuce, to nasz wspólny mianownik - wyjaśnia Eysymont.


Teresa Miszkin / Pejzarze intymne

Wspólny mianownik to malarstwo jednak łączy artystów również ekspresyjność prac, zróżnicowanie kolorów. Obrazy od całkowicie abstrakcyjnych wizji przenoszą nas przez wspomnienia z dzieciństwa przez mosty do pejzaży wyznań. Każda z prac nacechowana jest osobistym wyrazem twórcy jednak Jacek Rykała zaskoczył wszystkich genialnymi ramamy posiadającymi własną duszę, w które zostały oprawione prace. Widzimy w nich stare fotografie, tabliczki uliczne, lustra, elementy framugi. Zupełnie jakby malarz ozdabiał swoje dzieła "skarbami" wyciągniętymi ze skrzyni zamkniętej na strychu.


Jacek Rykała / element ramy

Wystawa zorganizowana przez Zamek Książąt Polskich i Muzeum w Sosnowcu została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz prezydenta miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego. W pałacu Schoena będzie dostępna do 13 kwietnia 2009 roku.


Jędrzej Bogus / autorzy wystawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto