Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa biblioteka UŚ jeszcze nie powstała, a już utrudnia studentom życie

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Studenci narzekają, że przez przenosiny zbiorów biblioteki ...
Studenci narzekają, że przez przenosiny zbiorów biblioteki ... Michalina Bednarek
Studenci narzekają, że przez przenosiny zbiorów biblioteki głównej mają problemy z pisaniem prac dyplomowych.
Zobacz również: Budynek nowej biblioteki akademickiej już prawie gotowy [Zdjęcia]

Od około miesiąca biblioteka główna Uniwersytetu Śląskiego ograniczyła wypożyczanie książek studentom. Powód? Zmiany w udostępnianiu księgozbiorów ze względu na otwarcie CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka). Studenci, szczególnie ci, którzy są w trakcie pisania prac dyplomowych, nie potrafią zrozumieć dlaczego uniwersytet aż tak utrudnił im życie.

- Jestem niezadowolona, bo dopiero teraz zaczynam pisać pracę magisterską i zauważam, że dostęp do książek jest bardzo ograniczony. Książki powinny być przenoszone dopiero w wakacje, to jest odpowiedni czas. Wiem, że ze wszystkich książek można korzystać na miejscu, ale jak ma się parę pozycji do przejrzenia to zawsze lepiej robić to w domu. Wiadomo też, że jeżdżenie dzień w dzień zajmuje dużo czasu, który można by wykorzystać na napisanie paru stron – skarży się Małgorzata Sosenko, studentka V roku chemii na Uniwersytecie Śląski.

Taką opinię podzielają inni studenci - Nowa biblioteka? Bardzo dobry pomysł, ale dlaczego właśnie w okresie kiedy studenci najbardziej potrzebują materiałów do prac biblioteka likwiduje możliwość wypożyczania książek? Tego nie rozumiem – dodaje Marta Bieganowska, studentka V roku MISH.

- Zamknięcie Biblioteki UŚ utrudnia mi życie, gdyż jest to jedyna w Katowicach biblioteka gdzie potrzebne mi książki mogę znaleźć - są one co prawda dostępne w innych uniwersyteckich bibliotekach, jednak musiałbym po nie specjalnie jechać do Cieszyna, co nie bardzo mi się uśmiecha. A co do korzystania z książki w czytelni? To wygląda tak, że student przyjeżdża, coś sobie spisze czy skseruje i jedzie do domu, a następnie mu się coś przypomni (nie każdy od razu kseruje całe książki) i po raz kolejny musi specjalnie jechać do BG – dodaje Marek Sęk, student III roku filologii angielskiej.

Uniwersytet Śląski swoje stanowisko w tej sprawie określa jasno, i nie czuje się winny zaistniałej sytuacji,

- Wszystkie książki są dostępne w czytelni, a część udostępniamy do wypożyczenia. Obecnie trwa przygotowanie książek do tzw. wolnego dostępu, które ma funkcjonować w CINiBA. A zatem jeśli komuś zależy na jakiejś pozycji bez problemu dotrze do niej, z taka różnica, ze będzie musiał skorzystać na miejscu lub z zasobów biblioteki cyfrowej – tłumaczy Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy UŚ - Na przeprowadzkę księgozbiorów zostawiamy dwa miesiące sierpień i wrzesień, choć nawet wtedy biblioteka będzie otwarta dla osób, które np. chciałby podbić kartę obiegowa. Bez zmian funkcjonują biblioteki wydziałowe i specjalistyczne a także biblioteka cyfrowa UŚ - dodaje Magdalena Ochwat.

Jak wynika z informacji podanych na stronie głównej biblioteki UŚ, od 14 maja wypożyczanie jakichkolwiek książek z biblioteki głównej zostanie zablokowane. Studenci będą mogli z nich skorzystać tylko w czytelni, a od 1 sierpnia aż do otwarcia CINiBA przyjmowane będą jedynie zwroty książek.

Podobne artykuły:
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto