Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe murale pojawiły się w Jaworznie

Mateusz Herman Herman
Mateusz Herman Herman
Jak ożywić  miasto w XXI wieku? Z tym problemem w Jaworznie ...
Jak ożywić miasto w XXI wieku? Z tym problemem w Jaworznie ... Anna Zielonka
Jak ożywić miasto w XXI wieku? Z tym problemem w Jaworznie postanowili poradzić sobie za pomocą farby.

Od kilku dni jaworzniccy graficiarze  pracowali jak w ukropie, ale jak przyznają sami mieszkańcy ich dzieła robią wrażenie. - Fajny pomysł, gratulacje dla autorów za świetne graffiti - powiedział nam spotkany przy nowych muralach Rafał. Na ścianach wiaduktu przy ulicy Kolejowej w Jaworznie można zobaczyć, jak zmieniła się ulica Grunwaldzka, kiedyś nosząca nazwę Krakowskiej. Na wiadukcie zostały przedstawione dwa rzuty graffiti - z 1940 i 2013 roku.

Murale w Jaworznie wykonali dwaj grafficiarze, Marcin Skurowski i jego kolega ukrywający się pod pseudonimem Oner. - Działamy na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie - tłumaczy Marcin Skurowski. - Jesteśmy krakusami i góralami. Z kolegą zaczynaliśmy malować w latach 90. i robimy to do tej pory. Czasy niszczenia systemów miejskich mamy już za sobą. Dziś jesteśmy dorośli i od sześciu lat tworzymy razem różne ciekawe graffiti - dodaje artysta.

Obaj realizowali do tej pory projekty w różnych polskich miastach. Prowadzili m.in. warsztaty graffiti z trudną młodzieżą w Krakowie i współpracowali z krakowską gminą. Graficiarze do Jaworzna przyjechali, aby pomalować wiadukt przy ulicy Kolejowej.
- Nie było to łatwe zadanie i sporo się napracowaliśmy - stwierdza Marcin. - Mieliśmy za zadanie wykonać dwa rzuty perspektywiczne starego i nowego widoku Jaworzna. Do dyspozycji mieliśmy zdjęcia. Początkowo praca była wykonywana z pomocą projektora, co dało nam odpowiedni efekt- dodaje.Wykonanie obu obrazów artystom zajęło tydzień.

Teraz murale w Jaworznie są już gotowe a wszyscy ciekawi efektu mogą je podziwiać spacerując w tamtym rejonach lub przejeżdżając samochodem.

Warto dodać, że nie tylko ten wiadukt drogowy został pomalowany. Wcześniej grafficiarze "odświeżyli" też dwa inne obiekty, na Leopoldzie i na Pechniku. Inicjatorem projektu był Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie. - Wpadliśmy na pomysł, aby niechciane, niecenzuralne napisy na murach, tworzone przez wandali, zastąpić różnymi formami artystycznego wyrazu - mówił Nikodem Motyka, rzecznik prasowy MZDiM-u.

Autorem graffiti na Leopoldzie jest Mateusz Wolski. Na ścianach przejścia podziemnego pomiędzy ulicami Piekarską i Ławczaną mieszkańcy mogą poczytać legendę o Jaworznie.

Na Pechniku działali jaworzniccy artyści z Muzeum Miasta Jaworzna i Teatru Sztuk. Pomalowali ściany wiaduktu przy ulicy Mostowej.

Czasem wystarczy pomysł i chęć do zrobienia czegoś ciekawego, aby poprawić estetykę swojego miasta. Bez wątpienia wszystkim graficiarzom należą się słowa uznania za włożoną prace i poświęcony czas.

Czy podoba Wam się taka forma zmieniania miasta? Zachęcamy do dyskusji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto