Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze Zamku Piastowskiego

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Pracownicy Muzeum w Gliwicach obiecują, że już w maju wnętrza zamku ponownie ugoszczą cenne eksponaty oraz chętnych, by je podziwiać.

Wraz z nadejściem lutego zakończył się pierwszy etap remontu Zamku Piastowskiego. Prace, które prowadzone są w ramach projektu „Rewitalizacja Zamku Piastowskiego – utworzenie Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej” trwają od czerwca ubiegłego roku. Koszt remontu, podczas którego wymieniono tynki, parkiety i posadzki, a także ogrzewanie na kanałowe w niektórych salach wystawowych, sięga 1,6 miliona złotych.

W drugim etapie prac mających odświeżyć wizerunek gliwickiego zabytku przewidziano aranżację wystaw stałych: historycznej, archeologicznej oraz etnograficznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych multimedialnych rozwiązań pokażą one Górny Śląsk w sposób, w jaki jeszcze nikt dotąd go nie prezentował.

Gliwiccy muzealnicy kuszą bogatą tematyką przygotowanych z myślą o Zamku Piastowskim ekspozycji: na parterze swoje miejsce znajdzie wystawa archeologiczna; obejrzeć będzie można makietę domu mieszkalnego z epoki brązu (w skali 1:30). Nie zabraknie również ulubieńca dzieci – mamuta oraz kilkudziesięciu obiektów znalezionych podczas licznych badań archeologicznych na terenie powiatu gliwickiego. Z kolei na wystawie historycznej (I piętro), pokazanych zostanie wiele nieeksponowanych wcześniej zabytków oraz kopie cennych XV, XVI i XVII-wiecznych dokumentów dotyczących Gliwic. Sposób, w jaki ubierali się mieszkańcy Gliwic w XV i XVIII w. zaprezentowany zostanie na manekinach mężczyzn, kobiet i dzieci. Natomiast na drugim piętrze mieścić się będzie wystawa etnograficzna, która zostanie przeniesiona z Willi Caro. Na ekspozycji prezentowane będzie życie codzienne i zabudowania górnośląskiej wsi. Wystawa będzie bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.

Nowe oblicze Zamku Piastowskiego dofinansowała Unia Europejska (w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz państwo (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju). Projekt, z powodzeniem, realizowany jest od 2005 roku.

Miłośników kultury i historii Górnego Śląska na pewno ucieszy fakt, że odświeżony Zamek będzie można odwiedzić już 17 maja, podczas gliwickiej Nocy Muzeów.

ŁM

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto