Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wysypisko śmieci w dzielnicy Maczki [Zdjęcia]

Redakcja
Budowa nowego składowiska odpadów komunalnych w Sosnowcu wkracza w końcowy etap projektowania. Tym samym miasto spełni zarówno polskie jak i europejskie przepisy związane z gospodarką odpadami.

- Gmina Sosnowiec przystąpiła do Projektu „Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu”, który ubiega się o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Projekt opiera się na ogólnych założeniach zawartych w Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Sosnowiec – informuje MM Silesię Tomasz Staroń, pracownik sosnowieckiego magistratu.

Teren planowanych robót budowlanych w ramach Projektu zlokalizowany jest w granicach administracyjnych Sosnowca, pomiędzy dzielnicami Klimontów i Maczki przy ulicy Grenadierów

Czytaj również: W Sosnowcu chcą rozwiązać azbestowy problem

 

- Wybraliśmy ten teren, ponieważ, w tym miejscu jest już składowisko odpadów, zaakceptowane przez mieszkańców. Uważamy, że nie ma sensu tworzyć nowej lokalizacji – dodaje Staroń.

Budowa składowiska odpadów w tym odpadów budowlanych często spotyka się z głosami oporu mieszkańców i ekologów.

- Problem protestów nie dotyczy naszego składowiska. Ulokowane jest od najbliższych zabudowań w odległości kilometra w linii prostej. Mieszkańcy skarżą się jedynie na dużą ilość ptactwa, ale i z tym skutecznie walczymy – mówi Henryk Mantura, dyrektor Miejskiego Zakładu Składowania Odpadów. – Dodatkowo nasze składowisko ulokowane jest w wyrobisku pokopalnianym, co dodatkowo chroni mieszkańców dzielnicy przed negatywnymi skutkami składowania śmieci – dodaje Mantura.

Czytaj również:Strzemieszyce: matka wyrzuciła dziecko do śmieci

 

- Wysypisko w ogóle mi nie przeszkadza. Ani brzydkiego zapachu, ani hałasu, nawet nie psuje widoku z okna, bo jest w dziurze – komentuje Zenon Siwiec, mieszkaniec dzielnicy Maczki. – Nawet cieszę się, że jest, bo tam spalają odpady i dzięki temu mamy ogrzewanie i ciepła wodę. Myślę, że tu powinni zbudować drugie, by mieszkańcy dalej mogli korzystać z jego dobrodziejstwa – dodaje Pan Zenon.

Czytaj również: Katowice: Rawa musi zostać ucywilizowana

 

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje wykonanie: kolejnej kwatery do składowania odpadów, kwater do składowania odpadów azbestowych, awaryjnej pompowni wód drenażowych (gruntowych), zakładu demontażu odpadów wielkogabarytowych (magazyn), stacji segregacji, kompostowni odpadów zielonych, instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, magazynu odpadów niebezpiecznych, linii przetwarzania odpadów budowlanych. W ramach projektu przewidziana jest również rekultywacja istniejącego składowiska oraz wdrożenie projektu selektywnej zbiórki odpadów i programu informacyjnoedukacyjnego dla mieszkańców w zakresie selektywnego gromadzenia odpadów.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto