Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy gmach Biblioteki Akademickiej już za 3 lata

Redakcja
Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej wybuduje Mostostal Warszawa SA. Nowy gmach mamy ujrzeć za 3 lata.

To nie jedyny wspólny projekt katowickich uczelni (Akademia Ekonomiczna i Akademia Sztuk Pięknych zamierzają wspólnie wybudować Centrum Edukacji i Kultury), ale być może pierwszy, który przyjdzie nam dane ujrzeć w realnej postaci. Ma powstać za 3 lata i właśnie wyłoniono w postępowaniu przetargowym generalnego wykonawcę. Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej ma wybudować konsorcjum Mostostal Warszawa SA.

Zobacz również: Akademików w centrum Katowic nie będzie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Katowic oraz samych uczelni ma pochłonąć w sumie 80 milionów złotych, z czego niemal 53 miliony to koszty budowy i przygotowania terenu, zaproponowane przez wykonawcę.

- Pozostałe środki zostaną przeznaczone na wyposażenie Centrum, czyli m.in. meble, specjalistyczne regały na książki, infrastrukturę techniczną, sprzęt komputerowy, czy system zabezpieczenia zbiorów w wolnym dostępie - mówi MM Silesii Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Bilblioteki Uniwersytetu Śląskiego, Koordynator Zespołu BUŚ ds. promocji projektu CINiBA.

Nie tylko dla studentów

CINiBA ma służyć nie tylko samym studentom, ale i regionowi, dzięki zwiększeniu dostępności literatury ma być przyjazna dla każdego czytelnika. Jak przystało na wymogi XXI wieku biblioteka będzie miała charakter hybrydowy, tak więc będzie tam można mieć wgląd w różnego typu dokumenty na różnych typach nośników.


Wizualizacja przyszłego Centrum. Źr. CINiBA


- Będzie można korzystać zarówno z tradycyjnych, drukowanych książek i czasopism, jak i z elektronicznych źródeł informacji, z Internetu i wszelkich multimediów. Zapewnimy naszym czytelnikom dostęp do wysokiej klasy, profesjonalnych materiałów edukacyjnych i informacyjnych, które często są bardzo drogie i prywatnie niewielu z nas byłoby na nie stać. Inwestycja ta na pewno poprawi sytuację studentów i naukowców w zakresie dostępu do wiedzy i nauki. Także poprzez zapewnienie dobrych warunków pracy, dzięki takim udogodnieniom, jak doskonale wyposażona sala dydaktyczna, pokoje pracy indywidualnej czy grupowej oraz najnowsze technologie informatyczne - mówi Witek.

- W dobie przekształceń i zmian na samym Śląsku, będzie służyć rozwojowi mieszkańców regionu. Także w zakresie informacji ekonomicznej i biznesowej dla firm i instytucji. Poprzez swą innowacyjność i nowoczesność, dzięki bogatej ofercie kulturalnej i edukacyjnej ma szansę stać się naszym salonem intelektualnym - dodaje.


Strona projektu


Zobacz również: Katowice: Dwie akademie, jedna inwestycja

Z nawiązaniem do śląskiej architektury

Równie ciekawy ma być sam budynek, który ma powstać w samym sercu Katowic, w otoczeniu innych budynków

Uniwersytetu Śląskiego

, a w przyszłości być może także campusu. Projekt jest dziełem architektów Dariusza Hermana i Piotra Śmierzewskiego z firmy HS99 z Koszalina. Przy ulicy Bankowej ma powstać sześciokondygnacyjny gmach w kształcie prostokąta. Co w nim znajdziemy?

- Parter i 2 piętra w całości przeznaczone i dostępne dla Użytkownika. Znajdą się tam czytelnie i wypożyczalnie, jednak co najistotniejsze -  otwarte przestrzenie z książkami dosłownie na wyciągnięcie ręki, a to za sprawą wolnego dostępu. Wszystko zgodnie z założeniami projektu - mówi Witek.

- Budynek został zaprojektowany tak, by harmonizował z otoczeniem. Jak podkreślają sami autorzy – architekci z firmy HS99, ma nawiązywać i korespondować z typową śląską architekturą. Stąd np. czerwony piaskowiec, jak palona cegła, tak typowa dla Górnego Śląska. Gmach będzie także spełniał europejskie standardy dostępności i przyjazności dla osób niepełnosprawnych - dodaje.

Z okien budynku rozciągać się będzie widok na rzekę Rawę, która do tego czasu być może również się zmieni, cały czas trwają prace nad tzw. Bulwarami Rawy.

Zobacz również: Strona WWW projektu CINiBA

SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto