Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy przewodnik turystyczny po Tarnowskich Górach

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Ma ponad 400 zdjęć, 136 stron, dwie mapki rozkładane i ma pokazać Tarnowskie Góry jako Małe Wielkie Miasto. W sobotę na tarnogórskim rynku odbyło się spotkanie z autorami nowego przewodnika po Tarnowskich Górach.

Pomysł stworzenia nowego przewodnika po Tarnowskich Górach narodził się w sierpniu ubiegłego roku, a we wrześniu wyklarował się trzon zespołu, który go stworzył. Autorami nowego wydawnictwa są: Marian Broniec, Ryszard Bednarczyk, Arkadiusz Czech, Mieczysław Filak, Krzysztof Gwóźdź, Jan Hahn, Marek Kandzia, Alicja Kosiba-Lesiak, Zofia Krzykowska, Dominik Ochman, Marek Panuś, Przemysław Rubacha, Anna Sopuch, Gabriela Szubińska, Roman Wolniszewski i Marek Wójcik.

Polecamy również: Nowa rozgłośnia radiowa w Tarnowskich Górach

"Czytelnik znajdzie w nim opisy najciekawszych miejsc i budynków; znaczących, ale i mniej ważnych faktów historycznych oraz mini kompendium wiedzy o tarnogórskich mediach, a także instytucjach kulturalnych" możemy przeczytać w przedmowie kierownej do Czytelników, którzy wyruszą z nim poznawać Miasto Gwarków.

Zamysłem autorów było stworzenie pozycji kierowanej zarówno do tarnogórzan znających swoje miasto, jak i do turystów, którzy Tarnowskie Góry kojarzą jedynie z Kopalnią Zabytkową lub Sztolnią Czarnego Pstrąga.

- Piramidy stoją już tysiące lat. Można to wyczytać w każdym starym i nowopowstającym przewodniku po Egipcie. Ale nawet kilkanaście lat, to wiele na zweryfikowanie pewnych faktów z przeszłości liczącej sobie 500 lat. Niektóre warto upublicznić w formie mogącej dotrzeć poza krąg zawodowych historyków i prawdziwych pasjonatów historii Tarnowskich Gór - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Alicja Kosiba-Lesiak, jedna z autorek nowego wydawnictwa. - Nie prowadziliśmy wykopalisk archeologicznych, ale niektórzy z nas dotarli do archiwalnych danych. Nie wywróciły one znanego biegu historii, ale przyczyniły się np. do poznania dziejów niektórych obiektów. Nie odnaleźliśmy śladów piramid, ale np. ulica Krakowska zaistniała wraz ze swą zabudową - dodaje.

W sobotę, 4. lipca, na tarnogórskim rynku odbyło się spotkanie promujące nowy przewodnik połączone ze spotkaniem z jego autorami. Całą uroczystość uświetniły występy członków Tarnogórskiego Kabaretu Literackiego Tarnina. Autorzy opowiadali o swoich refleksjach związanych z wydawnictwem, a po spotkaniu była możliwość zapoznania się i kupna nowego przewodnika.

Czytaj również: Są pieniądze na projekt "Kopalnia Kultury" w Tarnowskich Górach

Od wydania ostatniego przewodnika po Tarnowskich Górach minęło ponad 10 lat. Od tego czasu miasto się zmieniło, a także ewoluowały trendy we współczesnej turystyce i przekazie informacji turystycznej. Czym zatem nowa pozycja turystyczna różni się od ją poprzedzających? - Mimo, że nasi szacowni poprzednicy wykonali swą pracę rzetelnie, sięgając przy tym po różne środki wyrazu (fotografia czarno - biała i rysunki) nie mogli nawet marzyć o sprzęcie technicznym, który dziś jest do dyspozycji oraz o dzisiejszych technikach drukarskich. Zmieniają się też tendencje i mody. Dziś triumfuje kolor - wyjaśnia Alicja Kosiba-Lesiak.

- Z oczywistych względów aktualna jest też część informacyjna. Miasto się przecież zmienia. Podjęliśmy też nieśmiałą próbę jego uczłowieczenia. Tym sposobem znalazły się w nim nie tylko postacie pomnikowe, ale i wzmianki o ludziach takich, jakimi byli naprawdę. Podobnie jak my dziś, nie zawsze z brązu - kontynuuje.

Na razie przewodnik dostępny jest tylko w języku polskim, jednak jak zapowiadają autorzy, jeśli będzie faktyczne zapotrzebowanie, to książka zostanie przetłumaczona na język angielski i niemiecki. Od dystybutora zależy, kiedy nowy przewodnik pojawi się w księgarniach - wszystkie księgarnie z rejonu Tarnowskich Gór wyraziły jednak chęć rozpoczęcia sprzedaży. Orientacyjna cena, w jakiej będzie można go kupić, to około 40 złotych.


MM Silesia poleca:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto