Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O księżnej Daisy von Pless powstał film

Jolanta Pierończyk
Christine Rickards-Rostworowska, która pisze książkę o pszczyńskiej księżnej Daisy, z uznaniem mówiła o filmie.
Christine Rickards-Rostworowska, która pisze książkę o pszczyńskiej księżnej Daisy, z uznaniem mówiła o filmie. fot. Jolanta Pierończyk
Poznajemy ją w momencie, gdy radzieccy żołnierze prowadzą ją na rozstrzelanie. Jest rok 1945. Nim jednak zginie, z pytaniem "dlaczego?" na ustach, opowie o swojej pani - Daisy, księżnej von Pless, z którą była do jej śmierci w roku 1943.

Mowa o Dolly, Angielce, która najpierw opiekowała się matką Daisy, a potem nią samą. W fabularyzowanym filmie dokumentalnym pt. "Daisy - wspomnienie minionego świata" w tę rolę wcieliła się jedyna aktorka profesjonalna, Aldona Struzik z Wrocławia.

Film powstał dla TVP Wrocław w cyklu "Dolny Śląsk pełen historii". Był już tam emitowany, teraz przyszła pora na przedstawienie go publiczności górnośląskiej. W czwartek wieczorem zobaczyła go publiczność w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zam-ku.

Historia opowiedziana jest w dużym skrócie, jak podczas oglądania zdjęć w albumie. Na ekranie te zdjęcia ożywają, wprowadzają w klimat epoki: Daisy przygotowująca się do ślubu, Daisy wysiadająca z mężem Janem Henrykiem XV na dworcu w Pszczynie, przejście paradnymi schodami, bal, podróże, wojna, Daisy w stroju siostry PCK, Daisy na noszach, Daisy na wózku inwalidzkim… Okrutne przemijanie jednej z najpiękniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku w Europie, okrutne zderzenie z nową rzeczywistością.

Poznajemy Daisy głównie z opowiadań. Na ekranie opowiadają o niej m.in. Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego, prof. Zdzisław Żygulski jr, Christine Rickards-Rostwo-rowska, która pisze książkę o Daisy.

Film jest świetnie zrobiony. Z zainteresowaniem ogląda go ten, kto historię księżnej von Pless dobrze zna, z jeszcze większym ten, kto jej nie zna. Siłą rzeczy, w tym drugim pozostaje niedosyt i chęć pogłębienia tematu. A zatem swoją rolę spełnia: daje pojęcie o tej historii i zachęca do zagłębienia się w nią.

Film będzie wyświetlony w TVP Polonia, TVP Katowice i TVP Historia.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto