Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ociepka, Krawczuk, Wróbel - kto ukradł ich obrazy?

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Teofil Ociepka, Bronisław Krawczuk i Paweł Wróbel, to nazwiska malarzy, których obrazy bezszelestnie zniknęły z galerii Fundacji dla Śląska. Szuka ich policja w całej Europie...

Aktualizacja 6.02.2009:
Obrazy śląskich malarzy naiwnych ukradła sprzątaczka


Sposób w jaki skradziono dzieła wygląda na robotę profesjonalistów... - Mam tylko nadzieję, że te obrazy trafiły do kogoś, kto ma wysokie potrzeby estetyczne, a nie jest to złośliwy wybryk kogoś, kto chce zaszkodzić naszej fundacji. Nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł obrazy ukraść po to, by je zniszczyć - mówi przejęta kradzieżą Irena Fugalewicz, wiceprezes Fundacji dla Śląska.

Obrazy z siedziby fundacji, która mieści się przy ulicy Warszawskiej 27, zniknęły pomiędzy 9 a 18 grudnia 2008 roku. Śladów działalności złodziei nie wykrył system zabezpieczeń, który prawdopodobnie został wyłączony przez sprawców. - Zaginięcie dzieł stwierdziliśmy w dniu planowanej wysyłki do muzeów za granicą, gdzie przygotowywana była ich wystawa - dodaje wiceprezes fundacji.

Skok na "sztukę gołębiego serca"...

Irena Fugalewicz stwierdza z żalem, że obrazy malarzy nieprofesjonalnych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku wciąż nie są doceniane. - Wielkie zainteresowanie tą sztuką przejawiają Niemcy oraz Francuzi. Ci ostatni stworzyli nawet piękne określenie na ten rodzaj malarstwa, "sztuka gołębiego serca", co doskonale pokazuje jak bardzo przypadło im do gustu. Dodatkową wartość prac śląskich twórców może stanowić fakt, że malowali je ludzie pracy, górnicy - dodaje.

Fundacja dla Śląska ma doświadczenie w obchodzeniu się z dziełami sztuki. Zaledwie w ciągu ostatnich dwóch lat jej działacze zorganizowali dziesięć zagranicznych wystaw śląskiego malarstwa naiwnego. Obrazy, które skradziono miały jechać do Francji.

Policjanci na tropie

Rzadko spotykanym na Śląsku rodzajem przestępstwa od razu zajęła się Komenda Miejska Policji w Katowicach, a konkretnie policjanci z sekcji do walki przestępczością przeciwko mieniu.

- Policja ma do dyspozycji różnorakie metody poszukiwania zaginionych dzieł sztuki. Nie mogę ujawniać jakie dokładnie, ale są skuteczne. Nie raz odnajdowały się obrazy w Brazylii czy innych krajach. To nie igły, prędzej czy później ktoś je gdzieś publicznie wystawi - mówi MM Silesii asp. szt. Marek Mazur, z zespołu prasowego KMP w Katowicach. - Musimy zbadać wszystkie poszlaki. Nie możemy przychylić się jedynie do podejrzeń, czy relacji pracowników Fundacji dla Śląska. Jako policja, sprawdzamy wszystko najdokładniej, jak to tylko możliwe - dodaje Mazurek.

Oprócz obrazów Ociepki, Krawczuka i Wróbla łupem złodziei padły także prace Georgija Safronowa oraz Pawła Kurzei. Obrazy skradziono prawdopodobnie w ciągu dnia. Eksponaty w Fundacji dla Śląska są chronione przez monitoring oraz czujniki ruchu. Nie wiadomo, dlaczego zabezpieczenia nie zadziałały...

Charakterystyka skradzionych obrazów:

  • „Biały lew” autorstwa Teofila Ociepki, datowany na 1966 rok, wykonany w technice olej na płótnie, wymiary 71x47 cm, wartości około 50.000 złotych, własność Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu:
  • „Konie” autorstwa Teofila Ociepki, datowany na 1966 rok, wykonany w technice olej na płótnie, wymiary 59x60 cm, wartości około 50.000 złotych, własność Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu:
  • „Pejzaż zimowy” autorstwa Bronisława Krawczuka, datowany na 1983 rok, wykonany w technice olej na płycie, wymiary 62x79 cm, wartości około 30.000 złotych, brak zdjęcia, własność Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu:
  • „Pejzaż śląski” autorstwa Pawła Kurzei datowany na 2004 rok, wykonany w technice olej na płótnie, wymiary 56x90 cm, wartości około 3000 złotych, własność prywatna:
  • „Cyrk” autorstwa Pawła Wróbla datowany na 1975 rok, wykonany w technice olej na płótnie, wymiary 49x68, cm wartości około 6000 złotych, własność prywatna:
  • „Stary dworzec Katowice” autorstwa Georgija Safranowa, datowany na 2007 rok, wykonany w technice olej na płótnie, wymiary 60x50 cm, wartości około 2000 złotych, własność Fundacji dla Śląska:



Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje o skradzionych dziełach sztuki prosimy o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej w Katowicach telefon (0-32) 200-2555 całodobowo, 200-2961 w godzinach 7.30-15.30 lub z najbliższą jednostką policji. Telefon 997 i 112.

Call police if You know anything about stolen paintings!

Police officers from Katowice's headquarters are looking for anyone having information about stolen paintings under these telephone numbers: +48322002555 (24 hours a day) or call your nearest police-station.

MM Poleca:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto