Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Oczy i uszy bezpieki" w katowickim IPN [Wideo+Foto]

Redakcja
Katowicki IPN odsłonił kulisy inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1956-1989. Wszystko za sprawą wystawy zorganizowanej w podziemiach budynku, w jedynym w Polsce muzeum - areszcie.

W środę uroczyście otwarto wystawę "Oczy i uszy bezpieki" w muzeum - areszcie, w podziemiach katowickiego oddziału **

Instytutu Pamięci Narodowej

. Przy organizacji wystawy współpracowały: katowicki IPN, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej, autorami są Robert Ciupa i Ewelina Małachowska**.


Robert Ciupa, autor wystawy

W ciasnych i klaustrofobicznych podziemiach dawnego aresztu śledczego Milicji Obywatelskiej po raz pierwszy w Polsce pokazano jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956-1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo. Na wystawę składają się 2 części. Z jednej strony, możemy zobaczyć sprzęt i metody inwigilacji,  z drugiej natomiast - historyczne momenty, podczas których wykorzystano je praktycznie (Poznań '56, marzec '68, grudzień '70, czasy "Solidarności" czy stanu wojennego).


Kadr z jednego z wyświetlanych podczas wystawy filmów

Zobacz również: Muzeum - areszt. Jedyne takie w Polsce [Wideo]

 

Schodzimy do podziemi, w których to ma miejsce wystawa

 

Na 34 panelach wystawienniczych możemy oglądać zdjęcia wykonane z ukrycia podczas m.in. procesji Bożego Ciała, pielgrzymek na Jasną Górę, czy z prowadzonych obserwacji m.in. Poczty Głównej w Katowicach. Materiały ikonograficzne to jednak nie wszystko, równie ciekawa jest kolekcja eksponatów jaka została wystawiona. Co możemy zobaczyć? Między innymi: aparaty fotograficzne „Praktica” i „Canon”, sprzęt szpiegowski: małe RFN-owskie „Roboty”, które chowano m.in. w aktówce, magnetofony szpulowe MAC 2S czy mininagrywacze „Unitra”.


Pomieszczenie zaaranżowane na ciemnię fotograficzną

Zobacz również: Katowicki IPN wyjaśni śmierć gen. Sikorskiego?

 

Szpiegowski aparat fotograficzny "Robot"

 

Wystawa jest multimedialna. Można zobaczyć filmy operacyjne, usłyszeć dźwięki nagrane z podsłuchów, wejść do ciemni fotograficznej, urządzonej w byłej łaźni aresztu. Materiały archiwalne pochodzą głównie z archiwum IPN. Eksponaty zostały pozyskane z komend wojewódzkich policji oraz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


MM Silesia poleca:

 

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto