Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFF Festival 2009: Zespoły czwartego dnia, 09.06. [Wideo]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Czwartego i ostatniego dnia OFF Festivalu w różnych punktach miasta zaprezentują się m.in. WIRE, Mark Kozelek (Red House Painters), Tiny Vipers, Muariolanza lub Errors. Zobacz opis artystów, którzy wystąpią czwartego dnia OFF Festivalu 2009.
Miejskie Centrum Kultury - OFF Festival Club

17.30-18.00 Muariolanza

Muariolanza to ambient-jazzowa formacja, która w myśl idei Johna Cage'a: "Cisza nie istnieje - wszystko to muzyka" wykorzystuje w swoich piosenkach nie tylko instrumenty, ale także dźwięki otoczenia. Na lato 2009 zaplanowano nowy, wedle zapowiedzi: totalnie zaskakujący album "Wszystko będzie inaczej", którego premiera odbędzie się na OFF Festival 2009

"Rozbuchane jazzowe improwizacje połączone z wykręconymi tekstami Marcina Babko zatopionymi w głębokich pogłosach czynią z Muariolanzy najoryginalniejszy młody projekt jazzowy w tym kraju. Mam okazję przyglądać się im na co dzień, bo mieszkam naprzeciwko, po drugiej stronie Przemszy. Jestem pod wrażeniem ich rozwoju (...)." Artur Rojek, Dziennik

18.30-19.15 Mahjongg

Na stronach wydawcy Mahjongg, K Records, można przeczytać, że projekt objawił się na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych jako prosty eksperyment "pomiędzy Siecią a Kulą". Z czasem chcąc przyciągnąć uwagę młodych ludzi, przekształcił się w zespół muzyczny, by za pośrednictwem „irytującej rozrywki” przekazywać ostrzeżenia i Objawienia wszechmogącego boga Kontpab, który chce uchronić ludzkość przed masowym „wlaniem się” umysłów w Sieć. Gdy członkowie tej swego rodzaju sekty sami w nią wpadli, Kontpab wysłał ich ponoć do Chicago w Illinois, gdzie mieli tworzyć swoje pierwsze “Warning Orbs” w miejscowych galeriach i barach.

Mahjongg to minimalizm, nowa psychodelia, afro beat i dużo więcej.

19.45-20.30 Errors

Debiut post electro spod skrzydeł Mogwai. Szkoci z Errors zadebiutowali w ubiegłym roku, a już grają na najważniejszych festiwalach takich jak Green Man, Truck czy ATP.

Zespół powstał w 2004 w Glasgow początkowo jako trio w składzie: Simon Ward (gitara, syntezatory, sample), Greg Paterson (gitara), Stephen Livingstone (gitara, syntezatory, sample). Wszystko zacżęło się od demówki z trzema utworami nagranej w sypialni Simona. Zaprezentowali na niej swoje nowatorskie podejście do electro i zostali zauważeni przez muzyków Mogwai, którzy zaprosili ich do swojej wytwórni Rock Action.

21.30-23.00 WIRE

Legenda punk rocka i nowej fali. Od czasu kultowego już dziś debiutu „Pink Flag” z 1977 do dziś nie przestają zadziwiać, a wśród inspirujących się ich dorobkiem artystów wymienia się Fugazi, R.E.M czy Bloc Party. Nie słabnącą od trzech dekad formę potwierdza ich doskonały jedenasty album studyjny „Object 47” (Pink Flag, 2008).

Divertimento

19.15-19.45 Iowa Super Soccer

Ich muzykę, inspirowaną mocno amerykańską sceną niezależną, określa się najczęściej jako indie pop lub avant pop. Zespół pochodzi ze Śląska i działa od lipca 2004 roku. Własnymi siłami wydali dwie EP-ki. Utwór "Wild World" z pierwszej z nich był w sierpniu 2006 roku najczęściej pobieraną piosenką w internetowym brytyjskim zinie The Mag. Natomiast piosenka "1000 miles" trafiła na prestiżową składankę "Alternative Trippin vol. 1" obok utworów takich grup jak Kent, Rubik czy Boom Pam. Ich muzyka znalazła się też na składankach "Program alternatywny Agnieszki Szydłowskiej" i "OFFsesje vol.1" wydanych przez Polskie Radio oraz hiszpańskiej "Pop Nation".

20.15-21.45 Mark Kozelek (Red House Painters)

Legendarny songwriter, gitarzysta, pianista, producent. Początki kariery muzycznej Kozelka sięgają dwadzieścia lat wstecz, gdy w rodzinnym Ohio grał już ze swoim pierwszym trio o znaczącej nazwie God Forbid, ale to rok 1992 uznaje się za jej właściwy początek.

Wraz z poznanym w Atlancie perkusistą Anthonym Koustos przeniósł się do San Francisco i tam po przyłączeniu się basisty Jerry'ego Vessel i gitarzysty Gordona Macka stworzył Red House Painters, zespół, który obok Low najsilniej wpłynął na tak zwane smutne gitarowe granie. W 1992 dzięki pomocy Marka Eitzela, który zapoznał z ich muzyką szefa 4AD, Ivo Watts-Russella, nakładem tej wytwórni ukazał się debiut "Down Colorfull Hill", będący wyznacznikiem dla późniejszej twórczości Kozelka. (Album ten stanowił inspirację dla filmu Przemysława Wojcieszka "W dół kolorowym wzgórzem" z 2005 roku).

Pod Ratuszem

18.30-20.00 Tiny Vipers

Tiny Vipers to młodziutka songwriterka ze Seattle. Tiny Vipers to Jesy Fortino, 24-letnia songwriterka ze Seattle, którą rekomenduje sam szef Sub Pop, Jonathan Poneman. Filigranowa gitarzystka z potężnym głosem. "Punkowa Joni Mitchel" jak określił ją Artur Rojek.

Jej pierwszy album "Hands Across the Void" ukazał się w Sub Pop w 2007 roku. Promowała go w Stanach i Europie, sprawiając, że słuchacze zastygają w uroczystym spokoju. Wszystkich ujmuje naiwną wręcz szczerością i autentyzmem swoich tekstów, muzyki i wreszcie wykonań na żywo. Nagrania materiału na drugi, zapowiadany na lipiec 2009 album "Life On Earth" Jesy rozpoczęła w domu, a nad ich produkcją czuwa Andrew Hernandez w klasycznym analogowym studio w Austin, w Texasie.
Wiele wysiłku włożono w możliwie jak największą autentyczność nagrań. Podobnie jak na wcześniejszych wydawnictwach, Jesy używa przeszłości jako lampionu, który ma rozświetlić mrok przyszłości. Jesy czerpie z awangardy czy country (w rodzaju Townes Van Zandt), ale przetwarza te wpływy na swój własny oryginalny sposób. Wykracza poza ramy zwykłego folk i w ogóle poza swoje czasy.

Kościół Ewangelicki

23.00-00.30 Ólafur Arnalds

Ólafur pochodzi z przedmieść  Mosfellsbar, kilka km od Rejkjaviku. Ma zaledwie 21 lat, a już jest jednym z najważniejszych towarów exportowych Islandii. Wyprzedana sala londyńskiej The Barbican Hall, koncerty na największych europejskich festiwalach i trasa po Europie z Sigur Rós to sporo jak na tak młodego artystę. Wszystko to dzięki jego talentowi do tworzenia muzyki, którą najkrócej można nazwać ekstremalnie piękną. Tworzy świat delikatnych kompozycji symfonicznych, łącząc w niezwykły sposób brzmienie smyczków  i pianina. Z sukcesem łączy klasykę i pop. Sam mówi o tym w ten sposób:

"Scena klasyczna wydaje się zamknięta dla ludzi, którzy nie studiowali muzyki przez całe swoje życie. Chciałbym wnieść mój klasyczny wpływ w życie ludzi, którzy zazwyczaj nie słuchają tego rodzaju muzyki - otworzyć ich umysły. Zwłaszcza ludzi młodych, którzy zdają się stanowić najliczniejszą grupę wśród mojej publiczności"


Opisy zespołów pochodzą z informacji na oficjalnej stronie OFF Festivalu 2009 www.2009.off-festival.pl


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OFF Festival 2009: Zespoły czwartego dnia, 09.06. [Wideo] - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto