Opieka nad seniorem latem

Materiał powstał we współpracy z Schulke
Wszyscy kochamy lato kojarzące się nam z odpoczynkiem, wakacjami i beztroską. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się tym czasem w sposób niezakłócony. Taką grupą są osoby chore, które na skutek choroby czy niepełnosprawności pozostają w łóżku, a także seniorzy, których skóra wymaga szczególnej pielęgnacji w czasie upałów. Jak zadbać o skórę osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi w czasie lata, tak by zapobiec odleżynom i problemom skórnym wynikającym np. z działania nadmiernej wilgotności skóry? Podpowiadamy!

Jak zadbać o skórę w czasie lata?

Większości osób lato kojarzy się z czasem wolnym od pracy i odpoczynkiem w promieniach słońca. W przypadku osób zdrowych i w sile wieku wystarczy o tej porze roku pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV i zachowaniu rozsądku podczas opalania oraz o podstawowych zasadach higieny. Nie wszyscy jednak są w tak korzystnej sytuacji. W przypadku osób chorych, unieruchomionych w łóżku na skutek choroby czy niepełnosprawności, a także seniorów z ograniczoną sprawnością lato jest trudnym czasem, gdy konieczne jest dodatkowe zadbanie o higienę i komfort skóry. Wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza sprzyjają nadmiernemu poceniu się, co może zwiększać ryzyko powstania odleżyn, maceracji skóry lub zakażeń skórnych u pacjentów leżących oraz seniorów borykających się z nietrzymaniem moczu i korzystających ze środków higienicznych chłonnych takich jak np. pieluchomajtki.

Jak zadbać o higienę ciała pacjenta unieruchomionego w łóżku czy z ograniczoną sprawnością?

Ograniczenie aktywności fizycznej , unieruchomienie na skutek choroby sprzyja rozwojowi odleżyn. To, właśnie ta grupa pacjentów szczególnie narażonych jest na powstanie odleżyn. Przede wszystkim należy zapobiegać temu powikłaniu.

Leczenie odleżyn jest procesem długotrwałym, rany tego typu trudno się goją, są bolesne i stwarzają ryzyko poważnych zakażeń, wymagają nadzoru specjalisty w dziedzinie leczenia ran. Pamiętajmy, że leczenie jest kosztowne. Aby zapobiegać odleżynom, zalecane jest podjęcie właściwych działań- od doboru odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego, leczenia żywieniowego, aż po właściwą i odpowiednią do potrzeb, pielęgnację skóry pacjenta.

Postępowanie profilaktycznę należy oprzeć o regularną zmianę pozycji pacjenta w łóżku oraz postępowanie ze skórą. Skórę zaleca się smarować kremami i maściami, które wzmacniają jej barierę ochronną, nie usuwają warstwy lipodowej i nie dopuszczają do namnażania się drobnoustrojów. A podczas długotrwałego stosowania są bezpieczne dla skóry pacjenta.

Opieka nad seniorem latem<br><br><br><br><br><br>

Bardzo ważna jest higiena ciała, czyli mycie pacjenta tak często, jak jest to potrzebne. Wskazane są odpowiednie, dedykowane dla tego rodzaju skóry, delikatne środki myjące, dokładne osuszenie ciała miękkim ręcznikiem. W przypadku otarć czy odparzeń, o które nietrudno w czasie upalnej pogody, zaleca się zastosowanie preparatu antyseptycznego z oktenidyną – cząsteczką o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwgrzybiczego. Należy podkreślić, że czas działania to już 1 minuta od jego zastosowania. W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, spray lub krem z oktenidyną może okazać się dla skóry leżącego pacjenta naprawdę pomocny.

Jak zadbać o skórę seniora w czasie upałów?

Seniorzy to grupa można powiedzieć bardzo niejednorodna – są wśród nich osoby całkowicie sprawne i samodzielne, jak i te, które wymagają troskliwej, często całodobowej opieki. Niektóre starsze osoby korzystają ze środków higienicznych stosowanych przy nietrzymaniu moczu.

To doskonałe rozwiązanie, pozwalające utrzymać czystość okolic intymnych i zapewniające seniorowi komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny (brak nieprzyjemnego zapachu). Przy stosowaniu pieluchomajtek czy wkładek należy jednak szczególnie zadbać o wrażliwą skórę okolic intymnych. Tu także przydatne są preparaty z oktenidyną, która zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym, które mogą się zdarzyć przy nawet niewielkich otarciach. Kremy i spraye z oktenidyną przychodzą też skórze seniora na ratunek w wielu innych przypadkach – przy dezynfekcji drobnych ran i skaleczeń oraz w codziennej pielęgnacji.

- Seniorzy wymagają szczególnego zaopiekowania i profesjonalnego nadzoru – mówi Monika Aleksy-Polipowska, specjalistyka pielęgniarstwa opieki paliatywnej i długoterminowej, na co dzień pracująca w szpitalu św. Kamila i tarnogórskim hospicjum domowym „Królowej pokoju” - każda osoba opiekująca się seniorem ma świadomość, jak ważna jest higiena i pielęgnacja skóry. w przypadku osób starszych, leżących czy „pampersowanych” niezbędne jest stosowanie produktów działających przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Takie działanie zapewniają preparaty, w których składzie znajduje się cząsteczka oktenidyny. warto stosować je już podczas czynności z zakresu podstawowej higieny ciała osób starszych. należy podkreślić,że szczególnie pielęgnacja skóry okolic intymnych wymaga środków bezpiecznych i kompleksowych, najlepiej z zawartością oktenidyny.

Ekspertka podkreśla, że w przypadku seniorów istotne jest zapobieganie problemom a w przypadku już wystąpienia - skuteczne i szybkie ich leczenie.

- W sytuacji, gdy pojawia się nawet mała, niepozorna rana czy drobne otarcie, nie czekajmy na rozwój wydarzeń. zastosujmy środki z oktenidyną dostępne w aptece bez recepty. Skóra zaopiekowana to skóra czysta, nawilżona i chroniona przed zakażeniami, które latem zdarzają się częściej. Bezpieczne, przebadane preparaty do higieny, pielęgnacji i antyseptyki z zawartością oktenidyny to podstawowy zestaw dla skóry szczególnych potrzeb, tak jak jest to u seniorów.
– mówi.

Promienie słońca i świeże powietrze – czy skóra seniora skorzysta z ich działania?

Słoneczne światło pobudza organizm do produkcji witaminy D i daje wigoru oraz chęci do życia. Świeże powietrze dostarcza tlen i jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by seniorzy, o ile pozwala na to ich stan zdrowia, korzystali z dobrodziejstw letnich promieni słońca i świeżego powietrza. Monika Aleksy-Polipowska podkreśla, jak ważna dla jej podopiecznych jest możliwość wyjścia latem do ogrodu czy na taras. Wrażliwą skórę seniora należy jednak odpowiednio chronić i nie wolno narażać jej na nadmierne promieniowanie UV. Oczywiście ochrona skóry jej bardzo istotna, pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu seniora.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Opieka nad seniorem latem - Strona Zdrowia

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto