Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opisane pędzlem i uchwycone w obiektywie

Redakcja
Wspólna fotografia nagrodzonych z organizatorami akcji.
Wspólna fotografia nagrodzonych z organizatorami akcji.
Wielka akcja ekologiczna "Podróż do źródła" pod patronatem prezydenta miasta Siemianowice Śląskie oraz wodociągów Aqua-Sprint Sp. z o.o.!

Organizatorzy akcji ekologicznej "Podróż do źródła"założyli sobie dotarcie do jak największej ilości szkół i przedszkoli i dziś można już powiedzieć, że nie przecenili sił swoich podopiecznych. Odwiedzili wszystkie szkoły podstawowe i niemal wszystkie gimnazja, a także kilka przedszkoli. Podczas spotkań wykazywali się umiejętnościami recytatorskimi i prezentowali wiersze o wodzie. Posiłkowali się w tym ciekawą prezentacją multimedialną o właściwościach wody w stanie ciekłym i gazowym.

W dalszej części, dzięki mapie fizycznej świata widzowie przekonywali się o tym, jaką część naszej planety zajmuje woda, gdzie jest jej najwięcej, a gdzie jej brakuje. Temat dotyczący sposobów oszczędzania i dbania o czystość wody był jednym z najważniejszych.

Po zakończeniu prezentacji multimedialnej następowała chyba najbardziej widowiskowa część - doświadczenia chemiczne i fizyczne, które w ciekawy sposób unaoczniały to, o czym opowiadali wcześniej.

Na samym końcu wiedza słuchaczy sprawdzana była w konkursach, a najlepsi z nich otrzymali dyplomy i inne upominki, sponsorowane oczywiście przez Aqua-Sprint Sp. z o.o. - Chcemy rozmawiać o ekologii, ochronie środowiska, o tym jak woda jest dostarczana - mówił prezes Aqua-Sprint Sp. z o.o. Piotr Komraus.

Ogłoszone zostały też dwa konkursy: plastyczny i fotograficzny, dla uczniów siemianowickich przedszkoli, szkół oraz ośrodków kultury. Ich celem było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży potrzeby obcowania z naturą, a także rozbudzenie aktywności uczniów przy wykorzystaniu sztuk plastycznych, rozwój ich osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych.

Oczywiście tematem przewodnim nadsyłanych prac była woda we wszelkiej postaci. Bo właśnie rozbudzenie świadomości ekologicznej, świadomości tego, czym jest woda, jak bardzo jest nam niezbędna, jest najważniejszym celem całej akcji.

- Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że 97% zasobów świata to woda słona, ponad 2% to lód i śnieg, a jedynie mniej niż 1% to woda słodka, nadająca się do picia - podkreślała Marta Iwan, fizyk z II LO.

- Choć na pewno nie chcemy dzieci zanudzić - z uśmiechem zaznaczał dyrektor SP nr 13 Krzysztof Zyska.

- Chodzi o to, żeby zatrzymać się nad kroplą wody, nad stawem, a nawet nad garnkiem, w którym gotują się kartofelki - dodaje K. Zyska. Konkursy cieszyły się dużą popularnością, każdego tygodnia "spływały" kolejne prace. Wreszcie 22 marca, w Międzynarodowy Dzień Wody, o godz. 13.00 do siedziby Aqua-Sprint Sp. z o.o. przybyło kilkadziesiąt osób, przede wszystkim uczniowie siemianowickich szkół oraz ich opiekunowie, by uczestniczyć w uroczystym ogłoszeniu wyników.

Wyróżnione prace, ustawione na sztalugach czekały już w holu siedziby wodociągów. Zadomowiły się w budynku przy 27 Stycznia 1 i z tego, co nam wiadomo, nie mają zamiaru się z niego wyprowadzać. Będą teraz zdobić jego ściany, a całkiem możliwe, że ich kopie dotrą nawet na drugi koniec świata, gdyż jest duża szansa, że znajdą się w kalendarzu siemianowickich wodociągów na rok 2012 i jako taki powędrują do partnerów Aqua-Sprint Sp. z o.o., z których wielu ma swoją siedzibę daleko, daleko stąd.

Wręczanie nagród rozpoczęło się punktualnie. Kilka słów o samych konkursach, na które napłynęło mnóstwo prac (ponad 100 na konkurs plastyczny i ponad 160 na konkurs fotograficzny) opowiedziała Izabela Janowska, plastyk z SP 13. - Poziom konkursu był bardzo wysoki. Bardzo trudno było wybrać zwycięskie prace. Temat nie był łatwy, ale dzięki temu, że cała akcja była tak, a nie inaczej pomyślana, to łatwiej było dzieciom do niego podejść. Po raz pierwszy udało się zorganizować jednocześnie oba konkursy, plastyczny i fotograficzny. Po prostu pierwszy raz były na to środki - podkreśliła.

Wreszcie głos zabrał Piotr Komraus - Cieszę się bardzo, że zarażono mnie tym pomysłem. Cieszę się, że konkurs wygenerował tak wspaniałe prace - powiedział. Podziękował też wszystkim za przybycie oraz licealistom z II LO i uczniom z SP 13 za organizację akcji ekologicznej. - Jestem z was dumny i zachwycony waszym zaangażowaniem. Myślę, że mając taką młodzież i takich nauczycieli możemy być spokojni o przyszłość - dodał. Prezes Komraus opowiedział też kilka ciekawostek związanych z wodociągami. Pewnie nikt z zebranych nie zdawał sobie wcześniej sprawy, że gdyby rozciągnąć w linii prostej siemianowicką sieć wodociągowo-kanalizacyjną, to sięgałaby ona za Wiedeń, albo, że kilometrów rur znajdujących się pod naszym miastem jest o wiele więcej, niż kilometrów znajdujących się w nim dróg.

Następnie nadeszła najważniejsza część dnia, czyli ogłoszenie zwycięzców (czytaj w ramce obok). - Jest to bardzo udana akcja. Dziś, oglądając efekty tych wszystkich starań, każdy może dostrzec i odkryć kolejne talenty fotograficzne i plastyczne. Jest to świetna okazja dla młodzieży do wykazania się i odkrycia w sobie dodatkowych umiejętności. Również obie nasze szkoły mogły się pokazać z dobrej strony, więc trudno myśleć o tym wszystkim inaczej, niż w samych pozytywach - podsumowała dyrektor II LO Katarzyna Sztyler.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto