Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ormianie w Zabrzu mają sobotnią szkołę dla dzieci [ZDJĘCIA]

Olga Wiśniowska
Ormianie w Zabrzu prężnie działają. Sobotnia szkoła ormiańska działa tu od niedawna. Powstała dzięki staraniom Ormiańsko-Polskiego Komitetu Społecznego. Spotkania odbywają się co tydzień popołudniu w siedzibie Wszechnicy Zabrzańskiej.

Dzieci uczą się tu głównie języka ormiańskiego, poznają kulturę i historię kraju. Materiały dydaktyczne zapewnia im armeńskie ministerstwo edukacji.

– Język jest dla Ormian najważniejszy, by zachować tożsamość. W Polsce czujemy się bardzo dobrze, ale chcemy, by nasze dzieci i ich potomkowie pozostały Ormianami – mówi Hraczja Bojadżjan, prezes Komitetu. – Namawiamy wszystkich Polaków, którzy mają ormiańskie korzenie albo czują związek z naszą kulturą, do bliższego poznania naszego języka, kultury i tradycji – dodaje.

Ormianie w Zabrzu: Będzie biblioteka

W planach jest utworzenie w Zabrzu Biblioteki Narodowej im. Hakoba Meghaparta, autora pierwszej ormiańskiej książki wydanej drukiem 500 lat temu. Komitet dostał od miasta lokal przy ul. Wolności 292 na swoją działalność.

Mają już zgromadzonych ok. 4000 książek. Część z nich znajduje się w Armenii, część w Libanie. Teraz zbierają fundusze na przewiezieniu zbioru do Polski.

– Są to dzieła w języku ormiańskim lub dotyczące kultury, sztuki, historii Ormian i Armenii. Chcemy zachować znajomość języka wśród mniejszości ormiańskiej w Polsce i zaciekawić naszą kulturą Polaków – tłumaczy Bojadżjan.

Biblioteka ma być otwarta dla wszystkich chętnych. – Według naszych szacunków w Zabrzu mieszka ok. 100 Ormian, a na Śląsku jest nas ok. 2,5 tys. – dodaje.

Ormianie w Zabrzu: Trudna historia

Historia Ormian jest bardzo zagmatwana. Mieszkają w różnych krajach, przeszli na różne odłamy chrześcijaństwa. Mniejszość ormiańska dzieli się na Polaków, którzy czują więzi z korzeniami ormiańskimi oraz nową emigrację.

Pierwsi to głównie mieszkańcy dawnych Kresów, członkowie Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, którego zwierzchnikiem jest Papież. Na Śląsku jego siedzibą jest kościół pw. Świętej Trójcy w Gliwicach, przy ul. Mikołowskiej, a proboszczem ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Natomiast tzw. druga emigracja to Ormianie, którzy przyjechali do naszego kraju na przełomie lat 80. i 90 głownie z Armenii. Należy do niego większość Ormian, w naszym kraju jest ich ok. 60 tys. Są członkami Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego zarejestrowanego w Polsce w 2010 roku.

Jego zwierzchnikiem jest Katolikos Wszystkich Ormian, a w Polsce – Duszpasterz Ormian w RP, Dadżad Caturian.

Msze odbywają się w użyczanych przez katolickich duchownych świątyniach, m.in. w kościele pw. św. Anny w Zabrzu i pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Co ciekawe, Apostolski Kościół Ormiański działał prężnie na naszych terenach od XIV do XVII wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto