Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka – samorządne i przedsiębiorcze miasto, wierne tradycjom, przyjazne ludziom i biznesowi

Redakcja
Ostrołęka leży w północno-wschodniej części Mazowsza nad rzeką Narew, na skraju Puszczy Kurpiowskiej.

OSTROŁĘKA – WROTA KURPI
Ostrołęka leży w północno-wschodniej części Mazowsza nad rzeką Narew, na skraju Puszczy Kurpiowskiej. Jest znaczącym węzłem drogowym i kolejowym położonym na skrzyżowaniu szlaków wiodących z południa kraju na Mazury i Pojezierze Suwalskie (droga krajowa nr 53) oraz prowadzących od wschodnich granic Polski na zachód (droga krajowa nr 61). Miasto leży w trójkącie tworzonym przez trzy duże ośrodki: Warszawa, Białystok i Olsztyn oddalone o około 120 km.
Tradycje miejskie Ostrołęki sięgają XIV wieku, po reformie administracyjnej kraju w 1999 roku miasto znalazło się w granicach województwa mazowieckiego. Współczesna Ostrołęka to nowoczesny ośrodek kulturalny, sportowy i gospodarczy. Miasto liczy ok. 54 tys. mieszkańców. Zajmuje powierzchnie ok. 29 km2.

Ostrołęka atrakcyjna dla inwestorów
Najważniejszym atutem Ostrołęki są przygotowane tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 86,099 ha,włączone do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestowanie w SSE daje szczególne korzyści polegające na ulgach podatkowych oraz częściowej refundacji kosztów inwestycji. Struktura gospodarcza miasta zdominowana jest przez przemysł drzewno-papierniczy, materiałów budowlanych, energetyczny oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. Cechą charakterystyczna lokalnej gospodarki jest znaczący udział sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Ostrołęka jest miastem otwartym i atrakcyjnym dla inwestorów. Najlepszym tego potwierdzeniem są firmy, które już ulokowały tutaj swój kapitał: Stora Enso Poland SA, Xella beton komórkowy Polska 
Sp. z o.o., Lacroix – Opakowania Sp. z o.o., Starglass Sp. z o.o., Argana Fruit Polska Sp. z o.o. 
Do największych firm należą również: ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, Oddział Terenowy OSM PIĄTNICA.
Samorząd Ostrołęki podejmuje intensywne starania o dofinansowanie miejskich inwestycji ze środków Unii Europejskiej, w tym na częściowo zrealizowaną już obwodnicę, a także modernizację 
i rozbudowę systemu odbioru ścieków oraz budowę stacji segregacji odpadów komunalnych 
i przemysłowych. Miasto Ostrołęka uczestniczyło również w realizacji projektu w ramach Leonardo da Vinci dotyczącego nieformalnych metod i środków ochrony własności intelektualnej małych i średnich przedsiębiorstw.
Działania ostrołęckiego samorządu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości doceniła Wielka Kapituła Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Nagrody Syzyfa Roku, która przyznała Prezydentowi Ostrołęki, Panu Januszowi Kotowskiemu, Statuetkę Syzyfa Roku 2007 w kategorii Najlepszy Prezydent Miasta w Polsce.

Ostrołęka dla turystów
Niezaprzeczalnym walorem Ostrołęki jest położenie w czystym ekologicznie i bogatym etnograficznie regionie Kurpiowszczyzny. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta rozpościerają się lasy Puszczy Zielonej. 500 km2 powierzchni porastają bory sosnowe oraz sosnowo-świerkowe. Wszyscy zainteresowani mogą zetknąć się bezpośrednio z pierwotnym środowiskiem przyrodniczym 
w rezerwatach "Czarnia", "Mingos", "Olsy Płoszyckie", "Podgórze", "Serafin", "Surowe", "Tabory", "Karaska". Spotkać tu można liczne gatunki zwierząt.
Tereny puszczańskie są zamieszkiwane przez Kurpiów - "ludzi z puszczy" (nazwa pochodzi od XVIII-wiecznego słowa Kurp lub Kurpś, oznaczającego nazwę noszonych przez mieszkańców puszczy chodaków plecionych z łyka). We wsiach kurpiowskich zachowały się liczne ślady dawnej kultury, tradycyjne obrzędy, drewniane budownictwo, wyposażenie wnętrz oraz wycinanki. Folklor i ludowe obyczaje zachwyciły niegdyś posła Adama Chętnika, twórcę skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie.
W południowej części powiatu ostrołęckiego podziwiać można krajobraz wsi i stare szlacheckie dworki: w Szczawinie z 1827 r., w Brzeźnie 1900 r. Obecnie zabytki są odrestaurowane i otwarte dla turystów, którzy mają możliwość odpoczynku w wiejskiej ciszy, spróbowania tradycyjnych potraw, odnalezienia atmosfery dawnych lat.

Dane kontaktowe:
Urząd Miasta Ostrołęki
07 - 410 Ostrołęka, Plac Gen. J. Bema 1
tel. ++48 (29) 764-68-11, 764-68-20, 764-68-22 fax 765-43-20
www.ostroleka.pl
e-mail: [email protected]

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto