18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto dlaczego Katowice mają być stolicą kultury

LOTA, OSZ
Nigdzie nie buduje się tyle, co u nas
Nigdzie nie buduje się tyle, co u nas Fot. Konior Studio
Twórcy ze Śląska nie mają wątpliwości: Katowice zasługują na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jeśli ktoś myśli, że są tu tylko dymy hut i kopalń, niech przyjedzie i sam się przekona.

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oprócz Katowic walczą Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Dziś i jutro kandydaci czarują w Warszawie 13-osobową komisję, która werdykt wyda jutro ok. 17. W wyścigu o tytuł zostanie już tylko 6 miast. Reszta odpadnie. Dlaczego gra jest warta świeczki? Bo tytuł ESK to też pieniądze od tysięcy turystów, którzy przyjadą zobaczyć stolicę kultury. Co jest naszym hitem? Ludzie! - Pospolite ruszenie tych, którzy uwierzyli, że Katowice są fajne - uważa Marek Zieliński, dyrektor naszego biura ESK.

Kazimierz Kutz: Ten tytuł jeszcze bardziej zwróci uwagę na obszar naszej kultury i więcej pieniędzy będzie w nią inwestowanych.

Wojciech Kilar: Katowice to przede wszystkim doskonałe środowisko muzyczne, niewiele jest miast, które mają taki ogród muzyki.

Stanisław Sojka: Katowice są kawałkiem nowoczesnej Europy o dużym potencjale i niezwykłym bogactwie kulturowym.

Lech Majewski: Jest coś niezwykłego w tym mieście, pozornie opuszczone jest przez sztukę, a mimo to inspiruje wielu artystów.

Magdalena Piekorz: Sporo znakomitych osób pracowało nad projektem aplikacyjnym, jesteśmy rzetelnie i merytorycznie przygotowani.

Józef Skrzek: Mamy tu skupisko wielu ludzi o różnorodnych pomysłach, jest też masa wyjątkowych miejsc, które trzeba odkrywać.

Irek Dudek: Trzeba pokazać, że Katowice to nie tylko węgiel i huty, mamy naprawdę dużo inicjatyw i młodych, prężnych twórców.

Tomasz Konior: Nie ma lepszego kandydata, Katowice są w ważnym momencie w swej historii i ten tytuł byłby bodźcem do dalszych zmian.

10 powodów, dla których Katowice będą stolicą

1. Nigdzie nie buduje się tyle, co u nas. Na inwestycje w infrastrukturę związaną z kulturą wydamy ok. 1,6 mld zł. W Katowicach powstaną m.in. nowa siedziba NOSPR, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie, biblioteka UŚ i UE oraz nowa siedziba wydziału RiTV.

2. Poprzemysłowe jest trendy i my to wiemy! Galeria w pokopalnianym szybie Wilson w Nikiszowcu ma się świetnie. Na terenie po kopalni Katowice będzie strefa kultury (NOSPR, MCK, MŚ). W Zabrzu furorę robi kopalnia Guido, a w Tarnowskich Górach Sztolnia Czarnego Pstrąga.

3. Wsiadasz w samochód i jesteś, gdzie chcesz. W ciągu 30 minut można dojechać do kilkudziesięciu atrakcyjnych kulturalnie miejsc w aglomeracji i np. usłyszeć koncert w hali Spodka, obejrzeć widowisko w Śląskim Teatrze Tańca albo wystawę w starym szybie górniczym.

4. Ostrawska ulica Stodolni jest w Katowicach. To Mariacka! Deptak wyremontowany za 12 mln zł w końcu tętni życiem, ludzie zachodzą tu codziennie. Nic dziwnego - napijesz się tu piwa, przy okazji posłuchasz koncertu, obejrzysz plenerowe kino, teatr, wystawy, happeningi.

5. Komunikacja taka, że bawisz się do rana. Od 1 września mamy w aglomeracji zintegrowany system komunikacji nocnej. Czyli kilkanaście linii autobusowych, kursujących z centrum Katowic do wszystkich sąsiednich miast (i z powrotem), z jednego miejsca i o stałych porach.

6. Oprócz Teatru Rozrywki i Teatru Śląskiego mamy też inne znakomite teatry. W Katowicach działa legendarny Teatr Korez, a w Tarnowskich Górach teatr Za Lustrem, triumfujący na poznańskiej Malcie. Mało? Mamy też Letni Ogród Teatralny - przegląd teatralny pod chmurką.

7. Festiwale muzyczne, które przyciągają tysiące fanów. Mamy przecież Off Festival - jeden z dwóch największych festiwali muzyki alternatywnej w kraju, najstarszy w kraju festiwal bluesowy - Rawę Blues, a także festiwale Tauron Nowa Muzyka i festiwal im. Ryśka Riedla.

8. Kultura z wyższej półki, taka że na palcach stoisz non stop! Wystarczy wspomnieć festiwal sztuki reżyserskiej Interpretacje, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek, międzynarodowy festiwal tańca w Bytomiu, Festiwal Jazzowy albo Festiwal Teatralny A PART.

9. Szlak Zabytków Techniki - jedyny taki w kraju. Tworzą go np.: kolejka wąskotorowa w Bytomiu, fabryka zapałek w Częstochowie, albo Tyskie Browarium. Na szlaku są 32 obiekty. W ciągu tylko jednej czerwcowej soboty, podczas Industriady 2010 r., szlak odwiedziło 28 tys. osób!

10. Pokochali nas Saura i Blanc. Carlos Saura, legenda europejskiego kina, w maju pokazał w Katowicach swój spektakl "Flamenco Hoy". A Patric Blanc, słynny z tego, że robi ogrody wertykalne, był u nas w październiku. Upatrzył sobie tu kilka lokalizacji na swoje dzieła. LOTA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto