Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kościuszki - cisza i spokój

Redakcja
Wielbiciele wypoczynku na łonie natury mają w Katowicach w czym wybierać. Do dyspozycji jest m.in. "Dolina Trzech Stawów", Lasy Murckowskie, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku na granicy z Chorzowem oraz... Park Kościuszki właśnie.

Zielone miasto

Katowice wyróżniają się jednym z najwyższych współczynników ilości terenów zielonych w stosunku do powierzchni miasta, w porównaniu z innymi miastami Polski. Fakt ten jest często pomijany. Z jeden strony bagatelizuje go przemysłowa historia miasta, przez co wciąż jest ono często postrzegane stereotypowo. Z drugiej strony, jest w tym pewien haczyk, gdyż miasto zawdzięcza ów wysoki współczynnik w głównej mierze rozległym terenom leśnym w ich południowej części. Pomijając lasy, wciąż jednak można znaleźć w mieście miejsca, w których także wypoczniemy na łonie natury...

Co przemawia za Parkiem Kościuszki ? Przede wszystkim jego spokojny charakter oraz bliskość centrum miasta. O ile wizyta w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku czy też wypad do lasu staje się utrudniony bez użycia środków transportu (zakładając, że wyruszamy z centrum miasta), o tyle Park Kościuszki jest osiągalny podczas pieszego spaceru.

Wypoczynek - można w ciszy, można aktywnie

Drugą kwestią jest jego zaciszny charakter. Tu jednak opinie są podzielone i zdarza się, że jest to postrzegane również jako jego największa wada. O ile WPKiW oferuje wypoczywającym mnogość atrakcji wszelkiego typu (Wesołe Miasteczko, ZOO czy Planetarium Śląskie - by wymienić tylko kilka z tych najpopularniejszych), o tyle Park Kościuszki ożywa głównie porą letnią gdy staje się areną plenerowych koncertów.

Park doskonale pełni natomiast inne funkcje. Podczas gdy wspomniany WPKiW, poprzez swój rozrywkowy charakter letnią porą podczas weekendów przeżywa prawdziwe oblężenie, 72 hektary Parku Kościuszki stają się oazą wytchnienia, gdzie można spokojnie pospacerować bez obawy, że trzeba będzie przeciskać się przez tłum. Dzięki temu park doskonale nadaje się (i tak też jest wykorzystywany) do uprawiania sportów, takich jak jazda na rolkach, rowerze czy biegi. Rozległe aleje pełne kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach, place zabaw czy wreszcie duża ilość ławeczek rozstawionych wśród bogatego drzewostanu sprawiają, że już wiosną park staje się niezwykle popularnym miejscem odwiedzin. Z kolei zimą na odwiedzających czeka tor saneczkarski i narciarski, na Wzgórzu Beaty (334,5 metrów n.p.m.). Sam park w zimowej scenerii, po obfitych opadach śniegu, prezentuje się niezwykle okazale.

Inne atrakcje

Gdy już na dobre wypoczniemy, warto przejść się po parku aby poznać jego atrakcje. Dwie najbardziej znane z nich to Kościół św. Michała Archanioła oraz Wieża spadochronowa.

Kościół św. Michała to najstarsza budowla sakralna w mieście. Drewniana świątynia została przeniesiona do Katowic w roku 1938, wcześniej stała w Syrynii (powiat wodzisławski), gdzie została zbudowana w roku 1510. Miał być pierwszym obiektem w powstającym wówczas skansenie, który ostatecznie nie powstał. We wnętrzu kościoła znajduje się korpus XVII-wiecznej, drewnianej ambony i od 1970 drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, późnogotycka, z początku XVI wieku, przeniesiona z Dębieńska (rybnickie). W kruchcie znajduje się: XV-wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIX w. Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami. Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z XVII w
35-metrowa Wieża spadochronowa została zbudowana w 1937 r. z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Wówczas liczyła 50 m wysokości i była największą wieżą spadochronową w kraju. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Dzisiaj jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce. Wieża, rozebrana w latach 40, została ponownie odbudowana po wojnie, w latach 50, w mniejszej skali. Straciła wówczas szyb windowy, jaki pierwotnie znajdował się wewnątrz konstrukcji, w którym kursowała dwuosobowa elektryczna winda.

Z pozostałych atrakcji warto wymienić: płytę pamiątkową, ufundowaną patronowi Tadeuszowi Kościuszce przez społeczeństwo Katowic w 1925 roku, galerię rzeźby plenerowej oraz cmentarz żołnierzy radzieckich, poległych przy wyzwalaniu Katowic w 1945 roku.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze strony: http://pl.wikipedia.org

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto