Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patronat MM: Dzień Kultury Żydowskiej w Tarnowskich Górach

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W najbliższą niedzielę w Tarnowskich Górach odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej, w ramach którego po raz kolejny zostanie przypomniana historia miasta oraz tworzącej go społeczności.

Znajomość historii daje nam poczucie więzi z ludźmi, którzy żyli na długo przed nami - napisał w jednej ze swych książek historyk Michael Stanford.

Dzień Kultury Żydowskiej organizowany przez Tarnogórską Fundację Kultury i Sztuki jest częścią większego projektu pt. „Tarnogórzanie dla pamięci”, który jest cyklem interdyscyplinarnych działań kulturalnych związanych z przywróceniem pamięci, ochroną dziedzictwa i wielokulturowości Tarnowskich Gór oraz ocaleniem ważnych dla pamięci historycznej miejsc.

O godzinie 18:00, w galerii „Inny Śląsk”, odbędzie się wykład Julii Makosz pt. „Rola kobiety w kulturze żydowskiej” połączony z koncertem pieśni żydowskich w wykonaniu tria muzyków: Urszuli Makosz, Michała Półtoraka i Pawła Pierzchała. Warto nadmienić, że Urszula Makosz to pieśniarka od lat zajmująca się muzyką żydowską, koncertująca w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą, a Michał Półtorak i Paweł Pierzchała to muzycy związani z krakowską Piwnicą pod Baranami, współpracujący m.in. z Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Priesnerem oraz Jackiem Wójcikiem. Na godzinę 20:00, po wykładzie i koncercie, zaplanowano spotkanie na placu przy zbiegu ulic Królik i Szymały, na którym stała synagoga, spalona przez hitlerowców w 1939 roku.

Co zaplanowano po spotkaniu na placu po dawnej synagodze? O 20:30 w restauracji „Kurna Chata” zagra krakowski zespół Di Galitzyaner Klezmorim. Zespół powstał w 1996 roku z fascynacji muzyką klezmerską. Pierwszy człon nazwy w języku jidysz oznacza: „Muzykanci Galicyjscy” i jest nawiązaniem do tradycji licznie działających niegdyś w tym regionie kapel żydowskich. Na repertuar zespołu składają się autorskie aranżacje tradycyjnych melodii, tańców i pieśni żydowskich z Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dnia Kultury Żydowskiej jest bezpłatny.

- Nasze miasto to miasto trzech kultur. Kształtowały je trzy narodowości - polska, niemiecka i żydowska. Chcemy przypomnieć o tym tarnogórzanom - mówi Stanisław Torbus, jeden z głównych organizatorów Dnia Kultury Żydowskiej - W 2006 roku odsłoniliśmy pomnik upamiętniający spaloną synagogę, teraz przyszedł czas na obrys fundamentów i cień-sylwetkę - dodaje.

19 listopada 2006 roku staraniami Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki odsłonięto pomnik w kształcie kolumny zwieńczonej kamieniem, który symbolizuje kamień węgielny synagogi. Na kolumnie umieszczono cytat z Księgi Rodzaju „Nic to innego tylko Dom Boży i brama nieba”, a znajduje się ona dokładnie w miejscu, w którym przechowywano Torę w synagodze.

Tarnogórską synagogę poświęcono w 1864 roku. Została ona wybudowana w stylu mauretańskim nawiązującym do sztuki arabskiej. Spalili ją Niemcy w 1939 roku, a jej ruiny przetrwały do 1943 roku.

Wybierasz się na festiwal? Dołącz do innych osób, które tam będą, klikając w nasz dział dzieje się.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto