Pekin 2008: Cztery medale polskich olimpijczyków!

Przemysław
Przemysław
Polscy olimpijczycy zdobyli w niedzielę aż cztery medale. Dzięki dobrym występom nasza reprezentacja awansowała na 16. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najwięcej powodów do radości dała polskim kibicom wioślarska czwórka podwójna w składzie Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol.

Trzykrotni mistrzowie świata, rozpoczęli w swoim rytmie i po 500 metrach prowadzili. Na półmetku do ponad sekundy powiększyli przewagę. Zajmujący drugą pozycję, Włosi z upływem czasu tracili dystans do naszej osady i na 500 metrów przed metą przewaga Polaków wynosiła już prawie 2 sekundy.

Prowadzenie udało się utrzymać do końca wyścigu i polscy wioślarze zdobyli złoty medal! Jest to już drugi najcenniejszy krążek naszej reprezentacji. W piątek złoto wywałczył Tomasz Majewski, wygrywając rywalizację w pchnięciu kulą.

To był dzień naszych wioślarzy! Męska czwórka wagi lekkiej bez sternika w składzie Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawelczak, Miłosz Barnatajtys oraz Paweł Rańda sprawiła sensację zdobywając srebrny medal!

Po 500 metrach nic nie wskazywało na końcowy, dobry wynik Polaków - nasi zawodnicy zajmowali szóstą pozycję. Na kolejnych 500 metrach wioślarze awansowali o jedną lokatę, ale najlepiej spisali się na trzecie "pięćsetce". Nasza osada przesunęła się na drugie miejsce, które utrzymała do mety.

Zwyciężyli z czasem 5.47,76 Duńczycy (Eskild Ebbesen, Mads Andersen, Morten Joergensen, Thomas Ebert). Polacy finiszowali w czasie 5.49,39. Trzecie miejsce zajęli Kanadyjczycy (5.50,09).

Srebrny medal przywiezie z Pekinu także Szymon Kołecki. W konkurencji podnoszenia ciężarów (kategoria do 94 kg), z wynikiem 403 kg (179+224), uległ jedynie Kazachowi, Ilia Ilinowi - 406 kg (180+226).

Tym wynikiem Polak powtórzył swoje osiągnięcie z Sydney, gdzie również został wicemistrzem olimpijskim.

Kołecki od początku spisywał się bardzo dobrze. W pierwszej próbie, w rwaniu zaliczył 174 kg. Drugie podejście zaliczył także do udanych z wynikiem 177 kg. Ostatnia próba nie sprawiła naszemu zawodnikowi problemów i wydawało się, że na luzie podniósł 179 kg.

Najwięcej wyrwał startujący wcześniej w grupie B wicemistrz olimpijski, Chadżimurat Akkajew (185 kg). Na drugiej pozycji plasował się Nizani Paszajew z Azerbejdżanu (181 kg), któremu dopiero w trzeciej próbie udało się podnieść ciężar. Trzecią lokatę zajmował Irańczyk, Asghar Ebrahami (180 kg).

Szymon Kołecki pierwszą część dwuboju zakończył na piątym miejscu, ale będąc rekordzistą świata w podrzucie to w drugiej części miał dominować.

W pierwszym podejściu Polak bez problemu podrzucił 217 kg. Drugą próbę Kołecki również zaliczył, ale ciężar 224 kg, sprawił mu lekkie problemy. Po tej próbie nasz reprezentant był na drugim miejscu, a w walce o medale pozostali jeszcze Gruzin Arsen Kasabijew i prowadzący Ilia Ilin.

Kazach, Ilia Ilin podrzucił 226 kg. Polak, aby wyprzedzić Ilina musiał podrzucić 228 kg, ale ostatniej próby nie udało mu się zaliczyć. Kasabijew próbował podrzucić 231 kg, również bez skutku i Kołecki został wicemistrzem olimpijskim!

Brązowy medal zdobyła dzisiaj Agnieszka Wieszczek. Polka, występująca w zapasach w stylu wolnym, w kategorii do 72 kg, wygrała z Hiszpanką Maider Unda.

Walka trwała dwie rundy, a nasza zawodniczka wygrała w nich 2:1 i 1:0.

W poniedziałek, największe szanse na medal ma Leszek Blanik, mistrz świata w skoku przez konia. W eliminacjach nasz zawodnik zajął trzecią pozycję.

Prawdziwy kibic nie może przegapić również występu polskich siatkarzy, którzy jutro o 6.30 będą walczyć z niepokonanymi do tej pory, Rosjanami. Obie drużyny zapewniły już sobie awans do ćwerćfinału.