Pekin 2008: Środa, o której Polacy woleliby zapomnieć

Środa upłynęła dla polskich kibiców olimpijskich pod znakiem rozczarowań. Odpali siatkarze, piłkarze ręczni, utytułowana Skolimowska, a żeglarze spadli w klasyfikacji, oddalając się od szans na końcowe zwycięstwo.

Polscy siatkarze powtórzyli wynik sprzed czterech lat, kiedy to zajęli miejsca 5-8. Po dramtatycznym boju odpadli z rywalizacji, przegrywając w ćwierćfinale z Włochami 2:3. Zawodnicy Raula Lozano przegrywali w setach już 0:2 (19:25 i 22:25), ale zdołali wyrównać wynik meczu, wygrywając dwa kolejne sety 25:18 i 28:26. Ostatecznie polegli w tie-breaku 15:17.

Tuż po siatkarzach swój bój toczyli szczypiorniści pod wodzą Bogdana Wenty, wciąż aktualni wicemistrzowie świata. Pewnym zaskoczeniem była ich porażka z niżej notowanymi Islandczykami 30:32, z przebiegu meczu wynik ten był jednak absolutnie sprawiedliwy. Polacy ani razu nie wyszli na prowadzenie, zagrają teraz o miejsca 5-8.

Coraz dalej pozycji medalowych znajdowali się również nasi żeglarze, Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. W środę spadli z czwartego na szóste miejsce. Straty do liderów mieli jednak tak wysokie, że szansę na końcowy sukces w czwartkowym wyścigu medalowym były praktycznie iluzoryczne. Ostatni, czwartkowy wyścig w klasie Star Polacy jednak wygrali, ale wystarczyło to jedynie do zdobycia czwartego miejsca w końcowej klasyfikacji generalnej. Mistrzami zostali Brytyjczycy, Iain Percy i Andrew Simpson.

Fatalnie zaprezentował się mistrzyni olimpijska sprzed ośmiu lat, Kamila Skolimowska. Polka nie awansował do finału rzutu młotem, paląc wszystkie trzy próby.

Swój pojedynek w tenisie stołowym wygrał w środę Lucjan Błaszczyk. Zwycięstwo 4:2 (11:9, 11:9, 7:11, 11:4, 10:12, 11:8) z Czechem, Petrem Korbelem zapewniło mu awans do 1/16 finału, gdzie czekał na niego niezwykle wymagający przeciwnik, trzykrotny mistrz świata, Chińczyk Wang Liquin. Zawodnik gospodarzy wygrał gładko 4:0, w pierwszym secie praktycznie miażdząc swojego przeciwnika 11:2. W kolejnych, mimo lepszej gry, Polakowi nie udało się przełamać dominacji faworyta, w efekcie czego odpadł z turnieju.

W finale biegu na 100m przez płotki wystąpi Artur Noga, który poprawił swój życiowy rekord wynikiem 13.34s. Ta sztuka nie udawała się Polakom od 28 lat, ostatnim zawodnikiem, który wystąpił w finale biegu ppł był jan Pusty. Działo się to podczas igrzysk w Moskwie w 1980 roku.

W czwartek z marzeniami o finale pożegnał się również nasz oszczepnik, Igor Janik. Polak rzucił blisko 5 metrów bliżej (77,63m) od wymaganego minimum (82,50m) i odpadł z dalszej rywalizacji. Polak (7. miejsce na ostatnich MŚ) zajął ostatecznie 16. miejsce.