Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pietrowickie EKO-branie

Redakcja
Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz (na zdjęciu podczas konferencji) mówiła o tym, że stworzenie przez gminy realnego programu efektywności energetycznej to dzisiaj najważniejsze wyzwania ekologiczne dla samorządów. Chodzi przecież o to, aby mniej płacić za energię, mniej jej zużywać, ale utrzymać, a nawet polepszyć komfort i standard życia
Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz (na zdjęciu podczas konferencji) mówiła o tym, że stworzenie przez gminy realnego programu efektywności energetycznej to dzisiaj najważniejsze wyzwania ekologiczne dla samorządów. Chodzi przecież o to, aby mniej płacić za energię, mniej jej zużywać, ale utrzymać, a nawet polepszyć komfort i standard życia
W Pietrowicach Wielkich na XI Ekologicznej Wystawie stawiło się w tym roku 122 wystawców, prezentujących swoje oferty na 220 stoiskach, i prawie 60 tys. zwiedzających.

Pietrowickie targi ekologiczne odbywały się pod hasłem "Ciepło Przyjazne Środowisku", co nie oznacza, że zabrakło stoisk z sadzonkami drzew i krzewów czy prezentacji projektów innowacyjnych służących ochronie środowiska. Targi stały się bowiem jedną z największych imprez wystawienniczych na południu Polski. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od początku wspierał tę inicjatywę, a od trzech lat jest jej współorganizatorem.

Oprócz wielu atrakcji związanych z prezentowanymi podczas targów nowinkami, dotyczącymi ekologicznych technologii, wyposażenia ogrodów i gospodarstw domowych, od trzech lat ważnym punktem Eko-wystawy jest organizowana przez WFOŚiGW konferencja. W tym roku ponad 100 osób wzięło udział w seminarium pt. "Aktywizacja społeczności lokalnych na rzecz efektywności energetycznej". Dyskusja trwała kilka godzin. Rozmawiano o tym, co mogą zrobić sami mieszkańcy, aby żyło im się lepiej, by mogli taniej pozyskiwać ciepło, wybudować dom niskoenergetyczny i otrzymać dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Pytano, jak gmina może pomóc mieszkańcom w podniesieniu standardu życia bez naruszania walorów środowiska. W dyskusji uczestniczyli samorządowcy, eksperci oraz mieszkańcy gmin. Patronat nad konferencją objęła Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - Okazuje się, że w Polsce, mimo ustawowego nakazu, niewiele gmin ma plany zaopatrzenia i oszczędzania energii dostosowane do lokalnych uwarunkowań - mówiła prezes Lenartowicz. - Istniejące zaś strategie to często fikcja i stosy ogólnych dokumentów leżących w szafach - dodała. Na tym tle nasz region ma się czym pochwalić.

WFOŚiGW w Katowicach, jako jedyny w kraju, stworzył bowiem program dofinansowujący dotacją do 80 procent koszty opracowania takich realnych strategii, po to, by dzięki pożyczkom preferencyjnym Funduszu móc te plany zrealizować. Taki pilotażowy program zwiększania efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł powstaje właśnie w Pietrowicach Wielkich. Podczas konferencji można było zapoznać się ze wstępnymi założeniami koncepcji służących temu, by mieszkańcy gminy mogli wkrótce płacić mniej za energię. Z badań wynika, że największe szanse na pozyskanie alternatywnej i tańszej energii będzie można uzyskać dzięki inwestycjom opartym na wykorzystaniu biomasy, małych wiatrakom oraz wprowadzeniu pełnej termomodernizacji budynków z wykorzystaniem pomp ciepła i energii słonecznej. Szczegółowe prace koncepcyjne na ten temat jednak wciąż jeszcze trwają. Doświadczenia Pietrowic Wielkich niebawem wykorzystać będą mogły także inne gminy naszego regionu. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Jerzego Ziory, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska śląskiego Urzędu Marszałkowskiego dotycząca możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii w gminach naszego regionu. Przez dwa targowe dni oblegane było stoisko Funduszu. To tutaj można było wygrać atrakcyjne nagrody w ekologicznych konkursach informatycznych. Warto było także zapoznać się z najnowszymi ofertami dotyczącymi uzyskania dofinansowania przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych zarówno przez gminy, jak i osoby indywidualne. Organizatorem pietrowickiej wystawy była gmina oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Wzięli w niej udział mieszkańcy powiatów Subregionu Zachodniego naszego województwa oraz goście z województwa opolskiego, a także z Czech.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto