Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pikieta Greenpeace: Zlikwidować strefę skażenia!

REDAKCJA portalu
REDAKCJA portalu
- To bomba z opóźnionym zapłonem! - Przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach działacze Greenpeace domagali się od Wojewody likwidacji składowiska niebezpiecznych odpadów w Jaworznie.

Działacze Greenpeace demonstrowali najpierw na pl. Wolności, aby później przejść pod Urząd Wojewódzki. Tam aktywiści rozwinęli błękitną płachtą, symbolizującą rzekę, na której znajdowały się symbole związków chemicznych oraz szkielety ludzi i ryb. Na dwóch balonach wypełnionych helem uniósł się transparent z hasłem „Wojewodo zlikwiduj strefę skażenia!”

- Chcieliśmy uzyskać od Wojewody Śląskiego zapewnienie, że niebezpieczne składowisko zostanie zabezpieczone i zlikwidowane – mówi MM Silesii Łukasz Supergan z Greenpeace Polska. -Składowisko w Jaworznie jest bombą ekologiczną z opóźnionym zapłonem. Substancje wydostające się z niego to związki oddziałujące toksycznie na ludzkie organizmy – mówi Supergan.Z działaczami spotkali się przedstawiciele wojewody, którzy zapewnili, że w ciągu tygodnia przedstawią plan działania w sprawie niebezpiecznego składowiska. Przedstawiciel wojewody potwierdzili, że jaworznickie składowisko jest jedną z szczęściu bomb ekologicznych na Śląsku. – Będziemy czekać teraz na działania wojewody w tej sprawie, w najbliższym czasie nie planujemy podobnych akcji – deklaruje Supergan.

Badania wykonane przez Greenpeace pokazują, że omawiany teren jest silnie skażony pestycydami, metalami ciężkimi i cyjankami, znajduje się tam również TCDD - jedna z najsilniejszych trucizn stworzonych kiedykolwiek przez człowieka. Zanieczyszczenia te przedostają się do potoku Wąwolnica, powodując skażenie rzek Przemszy i Wisły. Składowisko nie posiada żadnych zabezpieczeń przed wyciekami toksyn, co powoduje, według Greenpeace, także zagrożenie Zbiornika Wód Podziemnych „Biskupi Bór” zasilającego dużą część Śląska w wodę.

Dzisiejsza akcja to część kampanii „Rzeka nie jest ściekiem”, która ma na celu doprowadzenie do usunięcia z polskich rzek wszelkich substancji niebezpiecznych pochodzących z zakładów przemysłowych oraz miast.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto