Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwny festiwal zawitał do chorzowskiego parku

Redakcja
Największy piwny festiwal w Polsce rozpoczął się wczoraj w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, wszystko po to, by jak mówią organizatorzy, propagować piwną kulturę w kraju.

Możliwość smakowania piw od Czech aż po Peru, spotkanie z domowymi piwowarami, którzy przygotowują piwo według sprawdzonych od wieków receptur. Poza tym Centrum Edukacji Piwnej, pozwalające stać się ekspertem od złotego trunku oraz liczne animacje, związane z tradycjami Ameryki, Azji, Europy i Afryki.

Aleja (międzynarodowych) gwiazd
Festiwale piwne to przede wszystkim możliwość poznawania i smakowania gatunków z różnych kontynentów. Dlatego Tyskie zaprosiło do Polski czeskie piwa Radegast, Gambrinus oraz Velkopopovický Kozel Černý, węgierskiego Drehera i Arany Ászoka, a także zupełnie dla nas egzotyczne Castele Lager z RPA i peruwiańską Casquenę. Przechadzka piwną aleją to podróż dookoła piwnego świata.

Jak warzyć?
O tym, że piwo jest pasją dla wielu Polaków, nikogo nie trzeba przekonywać. Na BeerFest pojawią się jego najzagorzalsi miłośnicy, którzy sami przygotowują piwo według tradycyjnych receptur. Obecność domowych piwowarów, m.in. Artura Szudrowicza, Agnieszki Wolczarskiej–Prasolik i Artura Najwera, to dla szerokiej publiczności rzadka okazja, by obserwować jeden z pierwszych etapów produkcji - gotowanie brzeczki z chmielem. Każdy będzie mógł zobaczyć i poczuć, jak powstaje złoty trunek. Piwowarzy przywiozą do Chorzowa sprzęt i surowce potrzebne do jego produkcji. Oczywiście uwarzonego domowym sposobem piwa będzie można będzie spróbować! Na spotkanie z piwowarami Tyskie zaprasza w sobotę.

Kwestia smaku
Mając szansę spróbowania wielu różnych smaków i gatunków, warto nauczyć się je rozpoznawać oraz nazywać. Autorytetem w tej dziedzinie jest Maciej Chołdrych, sensoryk i czołowy polski degustator piwa. Ekspert w ciągu trwania całego festiwalu będzie dzielił się z gośćmi swoimi doświadczeniami związanymi z ocenianiem, ale także kreowaniem smaku piwa. Maciej Chołdrych od wielu lat prowadzi szkolenia, których uczestnicy uczą się rozróżniać aż 122 podstawowe piwne smaki. Spotkanie z nim będzie niewątpliwie szansą na poszerzenie piwnych horyzontów.


Maciej Chołdrych opowiada o tym jak powstaje piwo i jak się je degustuje

Łyk wiedzy zawsze się przyda
Tych, którzy wciąż będą głodni wiedzy zapraszamy do Centrum Edukacji Piwnej – kilka minut przy interaktywnej platformie uporządkuje informacje o rodzajach, gatunkach i metodach warzenia ulubionego trunku rodaków. Tyskie od maja przemierzyło już z edukacyjną misją prawie całą Polskę, wszędzie spotykając się  żywym zainteresowaniem. Teraz swoją wiedzą chce dzielić się z gośćmi BeerFestu. W multimedialnym centrum, w asyście specjalistów, każdy będzie mógł zgłębiać tematy najbardziej dla niego interesujące.

Birofilia, czyli pasja i kolekcjonerstwo
Piwo to nie tylko złoty napój, ale również kultura i zwyczaje wiązane z jego konsumpcją. Na największe piwne święto przybędzie ponad 400 pasjonatów, którzy kolekcjonują najróżniejsze piwne akcesoria i gadżety: kapsle, podkładki, etykiety, otwieracze i wiele innych. Głównym gospodarzem tej części festiwalu będzie Marek Brandys, szef Śląskiego Klubu Birofilów. To na jego zaproszenie do wystawowego namiotu ściągną, wraz ze swoimi bogatymi zbiorami, birofile z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy. Będzie co podziwiać!

Nie tylko edukacja
Festiwal to możliwość poszerzania piwnych horyzontów, ale także czas na swobodną rozrywkę. Dlatego w największym namiocie festiwalowym piwosze siedząc przy długich ławach będą mogli razem z przyjaciółmi zamawiać jasne pełne, a czas spędzony na polskim święcie piwa umilać im będą występujące zespoły muzyczne. Dla tych, których chęć rywalizacji nie opuszcza ani na chwilę, Tyskie przygotowało specjalne konkursy – goście będą mogli wziąć udział w saloonowym pojedynku nie wstając nawet od stołu. Zaś na tych najaktywniejszych czekają atrakcje w plenerze: zawody we wspinaniu się na pal, BeerSnake, Mega Jenga oraz wielka planszowa wyprawa przez piwny świat.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie jodłowania czy schuplattera (tradycyjnego bawarskiego tańca z podskokami). Ponadto, w namiotach na spragnionych zabawy czekać będą piłkarzyki, balonowe strzelnice, strzałki, gra w kapsle i wiele innych atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie.


MM Silesia poleca:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto