PLFA: AZS Silesia Miners zwycięża w Białymstoku

W rozegranym w sobotę, 29. sierpnia meczu Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego I AZS Silesia Miners pokonali w Białymstoku miejscowych Lowlanders 50:0.

Przed meczem zawodnicy Lowlanders chwalili się, że wynieśli wiele doświadczeń ze wspólnego zgrupowania z drużyną Żubry Mińsk, która gościła w ubiegłym tygodniu w Białymstoku. Jak się okazało, nie wystarczyło to aby sprostać wiceliderowi ligi.

Zawodnicy Silesii od pierwszych minut spotkania narzucili rywalom swój fizyczny styl gry. Miners grali bardzo uważnie w defensywie, nie pozwalając atakowi Lowlanders długo utrzymywać się w posiadaniu piłki. Ulewny deszcz przeszkadzał obu drużynom w prowadzeniu gry podaniowej. Nie zaszkodziło to jednak formacji ataku zespołu ze Śląska, który zdobywał konsekwentnie kolejne jardy dzięki akcjom biegowym. Do połowy przyjezdni prowadzili 28:0.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Lowlanders stracili wiarę w to, że spotkanie może być ich pierwszą wygraną w tym sezonie.

Zwycięstwo zespołu ze Śląska zapewniło drużynie awans do fazy playoff. Miners zajmują obecnie drugą pozycję w ligowej tabeli, premiowaną możliwością rozgrywania półfinałowego spotkania przed własną publicznością. Kibice z Silesii z niecierpliwością czekają na wyniki spotkań pozostałych pretendentów do tej pozycji – RMF MAXXX Warsaw Eagles oraz Husaria Szczecin. Zdobycie dużej liczby małych punktów stawia jednak zespół Miners w najkorzystniejszej sytuacji spośród rywali.

Oba zespoły mają jeszcze po jednym meczu do rozegrania w tegorocznym pierwszoligowym sezonie zasadniczym. 12 października, w meczu wyjazdowym Miners zmierzą się z Pomorze Seahawks. Zespół z Białegostoku walczyć będzie natomiast o honorowe zwycięstwo z aktualnym mistrzem - RMF MAXXX Warsaw Eagles.

Białystok Lowlanders – AZS Silesia Miners 0:50 (0:8, 0:20, 0:22, 0:0)

I kwarta:
0:8 przyłożenie Mateusza Jasińskiego po odzyskaniu zagubionej piłki i 12-jardowej akcji powrotnej (podwyższenie za dwa punkty Grzegorz Suder).

II kwarta:
0:16 przyłożenie po 11-jardowym podaniu Bartłomieja Jaguszewskiego do Zbigniewa Szrejbera (podwyższenie za dwa punkty Grzegorz Suder).
0:22 przyłożenie Grzeogrza Sudera po 6-jardowej akcji biegowej.
0:28 przyłożenie Grzeogrza Sudera po 6-jardowej akcji biegowej.

III kwarta:
0:36 przyłożenie Wojciecha Dziedzica po 36-jardowym podaniu Bartłomieja Jaguszewskiego (podwyższenie za dwa punkty Krzysztof Matejuk po podaniu Bartłomieja Jaguszewskiego).
0:44 przyłożenie Marka Stajera po przechwyceniu piłki i 6-jardowej akcji powrotnej (podwyższenie za dwa punkty Grzegorz Suder).
0:50 przyłożenie Zbigniewa Szrejbera po 65-jardowej akcji powrotnej po odkopnięciu  rywali.