Pogoń Szczecin - GKS Katowice 3:0 [Zdjęcia + Wideo]

Takiej inauguracji sezonu 2009/2010 nikt w Katowicach się nie spodziewał. "Gieksa" przegrała w Szczecinie przy 12-tysięcznej publiczności z Pogonią 0:3.

Portowcy od początku zdecydowanie atakowali bramkę rywali. Jednak mimo sporej przewagi, w pierwszej części meczu gole nie padły. Po przerwie Pogoń jeszcze mocniej przycisnęła graczy żółto-czarnych. Stadion eksplodował dopiero w 62. minucie. Petasz posłał wtedy bombę z ponad 30 metrów w okienko bramki Gorczycy.

Chwilę później na boisko za Prędotę wszedł młodziutki wychowanek Pogoni, Mikołaj Lebedyński. Trener Mandrysz miał nosa, bo napastnik granatowo-bordowych w 73. minucie podwyższył na 2:0. Kapitalnym rajdem popisał się Woźniak, który w tempo dośrodkował w pole karne na głowę Mikiego. Trzeci gol, także autorstwa Lebedyńskiego padł w doliczonym czasie gry. W pole karne katowiczan zagrywał Rogalski, piłka odbiła się od jednego z graczy Gieksy i wpadła pod nogi młodego napastnika ze Szczecina, który nie miał problemu z jej skierowaniem do bramki.

Sporo ciekawego działo się na trybunach. Mecz oglądało ponad 12 tysięcy widzów. Z Katowic przyjechało ok. 600 osób. Kibice gości wywiesili kilka flag, w tym jedną prezentująca zgodę z Górnikiem Zabrze. Próbowali głośnym dopingiem przedrzeć się przez fanów gospodarzy, co im się kilkakrotnie udało.

Czytaj również: Czy PZPN zakaże śląskich flag na stadionach?

Fani Pogoni zaprezentowali się również z dobrej strony. Dwie choreografie, jedna dotycząca 65. rocznicy Powstania Warszawskiego (m.in. hymn Polski odśpiewany przez wszystkich kibiców), druga przypominająca trudną drogę Pogoni z IV ligi do pierwszej (m.in. setki granatowo-bordowych flag w sektorze 11 i 12).

Kilkakrotnie stadion obiegła meksykańska fala. Często Portowców głośno dopingowł cały stadion. To co było nowego w dopingu fanów ze Szczecina i regionu, to brak "wycieczek" w stronę kibiców Arki, Lecha czy Cracovii, a także katowiczan.

Pogoń Szczecin - GKS Katowice 3:0 (0:0)

Bramki: Petasz (64.), Lebedyński (74., 90.)

Pogoń Szczecin: Krzysztof Pyskaty - Marcin Nowak, Marcin Dymek, Maciej Mysiak, Marcin Woźniak - Przemysław Pietruszka, Piotr Koman, Tomasz Parzy (72. Maksymilian Rogalski), Piotr Petasz - Piotr Prędota (66. Mikołaj Lebedyński), Olgierd Moskalewicz (90. Piotr Dziuba).
GKS Katowice: Jacek Gorczyca - Mateusz Sroka (90. Daniel Małkowski), Mateusz Kamiński, Gabriel Nowak, Paweł Kubies - Grzegorz Goncerz, Kamil Cholerzyński, Tomasz Hołota, Bartosz Iwan, Piotr Plewnia (63. Łukasz Wijas) - Remigiusz Malicki (69. Krzysztof Kaliciak).